Dzięki kompostowaniu otrzymujemy wysokiej jakości nawóz, niezbędny w każdym ogrodzie. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ono przebiega.

Kup w Narzedzia.pl
Kompostownik 850l Prosperplast IKEV850C
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
268,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
218
Kompostownik 420l Prosperplast IKEV420C
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
149
Kompostownik 630l Prosperplast IKEV630C
dostawa
wysyłka
>12 dni
255 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
229

Zacznijmy od wyjaśnienia, że proces ten polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych, zachodzącym poprzez przekształcenie w kompost. Przyczyniają się do tego głównie termofilne promieniowce, bakterie, pleśnie oraz pierścienice (dżdżownice). Do kompostowania niezbędny jest kompostownik.

Na czym polega kompostowanie?

Cały przebieg jest dość złożony i wpływają na niego następujące czynniki:
- materiał, który kompostujemy;
- temperatura kompostowania;
- dostępność tlenu;
- wilgotności kompostowanego materiału;
- ilości i jakości mikroorganizmów kompostujących.


Sama metoda znana jest ludzkości od wieków i sięga początków rolnictwa. Istota kompostowania wywodzi się z zasady zamkniętego obiegu materii w środowisku naturalnym. Wiąże się ono także ściśle z rocznym cyklem życia przyrody - porami roku - biomateriał wytworzony przez florę i faunę "powraca" jako cenny kompost. Proces ten jest analogiczny do tego zachodzącego w glebie, z tą tylko różnicą, iż kompostownik "przetwarza" lepiej, szybciej i na większą skalę.

 

Wytworzony w procesie kompostowania humus wykazuje się (w zależności od kompostowanych materiałów) znaczącą zawartością azotu, potasu, fosforu i wapnia. Stanowi idealny nawóz dla roślin, a jego zawartość w glebie najlepiej świadczy o jej żyzności. Dojrzały kompost można stosować bez żadnych obaw i ograniczeń ilościowych także do jej nawożenia. Zwiększa on urodzajność plonów, pozwala na rekultywację ubogiego w składniki odżywcze i mineralne lub zanieczyszczonego podłoża. Kompostowanie to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie własnego nawozu i jednocześnie pozbycie się zbędnych odpadów.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane