autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Przedsiębiorstwo Metabo w swojej filozofii zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, stosując innowacyjne rozwiązania, bezkompromisowo walcząc o jakość i wytrzymałość elektronarzędzi. W roku 2004 nie mogło być więc inaczej, zwłaszcza, że firma obchodzi swój jubileusz 80-lecia i liczba nowości wygląda naprawdę imponująco.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Metabo STEB 65 Quick
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
289,99

Początek roku to wprowadzenie na rynek nowej serii kombimłotków KHE i młoto-wiertarek BHE z systemem Code – czyli ochrony przed nieuprawnionym użyciem i ewentualną kradzieżą. Metabo weszło również w segment narzędzi budowlanych serią dużych młotów udarowych KHE 55 i KHE 75 oraz MHE 65 i MHE 95. Na rynku debiutują właśnie wyrzynarka PSE 1200 i nowa polerka PE 12-175. Dzieje się więc wiele, a wszystko z myślą o spełnieniu najskrytszych marzeń i potrzeb profesjonalistów.

Nowe wyrzynarki przemysłowe: jeszcze głębiej, jeszcze mocniej, jeszcze dłużej.

Nowe wyrzynarki przemysłowe Metabo przecinają drewno do grubości 135 mm i dysponują jeszcze mocniejszymi i wytrzymalszymi silnikami o mocy 720 W. Dzięki nowatorsko zaprojektowanemu układowi silnika i jego nadzwyczajnej wydajności nadają się doskonale do profesjonalnych i długotrwałych zastosowań. Zastąpiły one maszyny o oznaczeniu STE i STEB 105. Użytkownik może wybierać maszyny z uchwytem gałkowym lub pałąkowym w wariantach o takich samych rozwiązaniach technicznych. Modele o rozszerzeniu Plus posiadają funkcję Metabo Quick czyli szybką wymianę brzeszczotu. W wersjach bez tego oznaczenia zastosowano mocowanie na kluczyk, preferowane wciąż przez wielu profesjonalnych użytkowników.

Standardem w urządzeniach profesjonalnych Metabo jest już obudowa przekładni z ciśnieniowego odlewu aluminiowego, która doskonale odprowadza ciepło i zapewnia trwałość maszyn. Wąska forma obudowy i ergonomiczne kształty zapewniają doskonałą poręczność maszyn i pozwalają na wykonywanie cięć w miejscach trudnodostępnych (szczególnie w modelach STE 135 lub STE 135 PLUS). Seryjnie wyposażono je w pełnookresową elektronikę Vario-Constamatic, która pozwala bezstopniowo regulować obroty od wartości najmniejszej do największej. Przy stałym obciążeniu prędkość obrotowa nie ulega zmianie, dopiero przy podwyższeniu obciążenia – zmniejsza się. Zastosowanie tego typu elektroniki pozwala na optymalne dopasowanie prędkości cięcia do rodzaju obrabianego materiału, a przez to gwarantuje optymalną jakość i precyzję cięcia przy stałym poziomie obrotów.

Dodatkowym atutem wpływającym na precyzję jest nisko osadzona rolka z rowkiem prowadzącym brzeszczot. Powszechnym standardem wyrzynarek Metabo jest już przedmuch powietrzem linii cięcia, szkło ochronne, możliwość podłączenia systemu odsysania wiórów oraz automatyczne wyłączenie przy nadmiernym zużyciu szczotek węglowych. Aluminiowa stopa umożliwia wykonywanie cięć pod kątem do 45 stopni. Pięciostopniowa regulacja wychylenia wahadłowych skoków roboczych zapewnia dużą wydajność cięcia, dobre pokonywanie łuków i mniejsze zużycie brzeszczotów. Jako dodatkowy osprzęt dostępne są specjalne brzeszczoty przystosowane do nowych możliwości cięcia, cyrkiel do wykonywania cięć po okręgu oraz szyna prowadząca do długi cięć prostych.

Profesjonalna wyrzynarka szablasta PSE 1200

Coraz bardziej rozpowszechnioną maszyną na terenie placów budowy, w warsztatach, w świadczeniu usług sanitarnych i instalacyjnych wszelkiego typu oraz renowacji, rozbudowie wnętrz, meblarstwie i w produkcji przemysłowej spełniają wyrzynarki szablaste. Uniwersalność zastosowań, możliwości cięcia różnorodnych materiałów takich jak drewno, tworzywa sztuczne, rury i profile metalowe, jak i gazobeton i beton komórkowy, wycinanie materiałów mocujących, szyn instalacyjnych, mostków przewodowych, prowadnic aluminiowych powodują, że sprzedaż tego rodzaju maszyn rośnie i to w bardzo szybkim tempie. W czerwcu na światowym rynku swoją premierę miała wyrzynarka PSE 1200, która w programie Metabo zastąpiła poprzedni model PSE 1027.

Maszyna wyróżnia się bardzo mocnym i wytrzymałym silnikiem o mocy 1200 W, co w połączeniu ze sprawdzoną pełnookresową elektroniką zapewnia optymalną wydajność. Dodatkowo posiada możliwość włączania mechanizmu wahadłowych skoków roboczych, co w praktyce umożliwia wszelakie profesjonalne zastosowania. Jedynym ograniczeniem zastosowań jest tu fantazja użytkownika i długość skoku, która wynosi 28 mm. Beznarzędziowe regulowanie ogranicznika głębokości cięcia daje elastyczność przy cięciu i zapewnia dużą ekonomikę zużycia brzeszczotów. Obracaną, gumowaną rękojeść ustawić można w czterech pozycjach.

Brzeszczot można natomiast obrócić o 180 stopni, co przydaje się bardzo w pracach na głową lub w miejscach trudnodostępnych. Wymiana brzeszczotu odbywa się bez zastosowania narzędzia dzięki powszechnie używanemu w innych narzędziach systemowi Metabo Quick. Na uwagę zasługuje również wyposażenie standardowe w trzy brzeszczoty do różnych zastosowań i profesjonalną walizkę narzędziową. W dodatkowym osprzęcie znaleźć można szczotki druciane do czyszczenia i odrdzewiania jak i brzeszczoty do prawie wszystkich rodzajów materiałów. Na koniec ciekawostka - w trakcie pierwszej prezentacji tej maszyny padł prawdopodobnie nieoficjalny rekord świata. Wyrzynarką Metabo PSE 1200 przecięto samochód na pół zaledwie w 90 sekund. To się nazywa wydajność rodem z Metabo!

Połysk na medal

Metabo prezentując nową profesjonalną polerkę PE 12-175, pokazuje urządzenie najwyższej światowej klasy. Wydajny silnik 1200W, wysoki moment obrotowy (14 Nm) oraz intrygujący ergonomiczny kształt maszyny powinny zagwarantować, że wszystkie prace w ślusarniach, warsztatach samochodowych, w przemyśle samochodowym jak i w przedsiębiorstwach obróbki drewna i kamienia przebiegną „gładko” . Wysoki moment obrotowy jest rezultatem wielostopniowo osadzonej przekładni i połączenia jej z duża mocą silnika. Sprawdzona w milionach urządzeń pełno okresowa elektronika VCT utrzymuje wstępnie wybraną liczbę obrotów na stałym poziomie i troszczy się tym samym o to, aby nie miał miejsca ich spadek.

Dzięki temu maszyna zawsze wykona pełne przejście bez względu na siłę nacisku obsługującego. Polerka PE 12-175 waży 2,2 kg i pracuje w zakresie od 700 do 2200 obrotów na minutę. Blokada wrzeciona ułatwia wymianę narzędzia. Średnica tarczy polerskiej wynosi maks. 175 mm. Szczególnie długą żywotność małej i poręcznej polerki PE 12-175 gwarantują silnik Metabo Marathon i obudowa przekładni wykonana z ciśnieniowego odlewu aluminiowego. Do wygodnego prowadzenia maszyny i komfortowej pracy, opracowano na obudowie przekładni nowy rodzaj kaptura ochronnego dłoni oraz dodatkową ergonomiczną rękojeść.

Rękojeść tą można umieścić po lewej lub prawej stronie. Szeroki program osprzętowy nie pozostawia użytkownikowi żadnych dodatkowych życzeń. Talerz polerski przystosowany został do narzędzi z mocowaniem na rzep. Wrzeciono z gwintem M 14 może zostać w razie potrzeby przedłużone do 35 mm za pomocą specjalnej przedłużki, która zwyczajnie się dokręca.
Wszystkie opisane nowości mogą otrzymać bezpłatnie wydłużoną do trzech lat gwarancję XXL. 

Dodaj komentarz
* Pola wymagane