Możemy robić wszystko. Tylko wyobraźnia nas ogranicza. No nie do końca… Zrobimy wiele, ale w granicach rozsądku i zgodnie z przeznaczeniem. Ale przyznać trzeba, że szlifierka kątowa jest dość uniwersalnym narzędziem, które wykorzysta pracownik budowlany, sięgnie po nie glazurnik, a także spawacz. Tym właśnie tropem pójdziemy, odpowiadając na tytułowe pytanie i jeszcze po drodze weźmiemy ze sobą osprzęt do szlifierki kątowej.

Kup w Narzedzia.pl
Tarcza uniwersalna 125mm Bosch Carbide Multi Wheel
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
53,90
Dysk tarnikowy wpuszczony-B 125x3x22.2mm Powerrasp
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
148,49
Tarcza ścierna, wygięta, do metalu Bosch A 30 T BF
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
11,09
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 11,09 zł = 55,45 zł Całkowita wartość zakupu to: 55,45 zł
Szczotka druciana doczołowa 80mm x M14, INOX Graphite 57H582
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
42,99

Budowa

Na budowie możemy użyć szlifierki do cięcia różnych materiałów. Jaki osprzęt wybrać? Na przykład tarcze diamentowe tnące, które umożliwiają cięcie najpopularniejszych materiałów budowlanych, takich jak beton, beton zbrojony, cegła, gips wapienny, granit, a także kamień. Tutaj znajdą też zastosowanie tarniki, które można wykorzystać do obróbki lekkich materiałów budowlanych, np. gazobetonu i płyt OSB. Szlifierkę kątową można wykorzystać też zamiast bruzdownicy do wykonywania rowków pod przewody, przy czym należy wtedy zaopatrzyć się w osłonę przeciwpyłową, aby nie zniknąć w chmurze pyłu. Na rynku możemy spotkać tarcze diamentowe z różną budową nasypu. Może to być nasyp turbo lub segmentowy. Tarcza turbo umożliwia bardziej dokładne cięcie niż segmentowa. Przykładowe tarcze z nasypem segmentowym: tarcza Professional for Universal Bosch, tarcza Makita D-61145. Wśród osprzętu z nasypem turbo znajdziemy m.in. tarczę Graphite 57H634. Jeżeli chcielibyśmy ciąć pręty zbrojeniowe, to należy sięgnąć po tarcze korundowe do cięcia metalu. Szlifierka kątowa znajdzie zastosowanie także przy pracach drogowych, np. przy cięciu krawężników. I w tym przypadku również sprawdzą się tarcze diamentowe. 

Cięcie betonu szlifierką kątową

Glazurnictwo

Podczas układania płytek często zdarza się, że musimy przyciąć dany element. Oczywiście do precyzyjnego cięcia powinno się użyć przecinarki do płytek, ale przy zgrubnym cięciu, np. przy niewielkich nietypowych przycięciach możemy użyć szlifierki kątowej. Tutaj także wchodzi w grę osprzęt diamentowy, czyli tarcze tnące do płytek. W przypadku tarcz diamentowych do ceramiki budowa nasypu, z którą spotykamy się najczęściej to budowa ciągła lub turbo. W ofercie Rubi są też tarcze z nasypem przeplatanym. Tarcza z nasypem ciągłym zapewnia najlepsze efekty cięcia, co w przypadku obróbki płytek ma duże znaczenie. Tarcze diamentowe mogą być też wykorzystywane do wycinania starych fug przy wymianie płytek. Glazurnik może też szlifierką kątową przygotowywać powierzchnie pod płytki, np. zeszlifować stary klej. Przy tego rodzaju pracy sprawdzi się tarcza garnkowa. Przykładowe tarcze diamentowe do płytek to: tarcza Rubi Super Pro, tarcza Bosch Best for Ceramic czy tarcza Graphite 57H646. Jeśli w płytce potrzebujemy wykonać otwór, to możemy zamontować na szlifierkę koronkę diamentową o odpowiedniej średnicy. Koronki diamentowe pasujące do szlifierek są przeznaczone do pracy na sucho. Zaopatrzone w standardowy gwint M14 umożliwiają szybkie i proste mocowanie. Warto pamiętać, aby przy wykonywaniu otworu wykonywać ruch dookolny, który ułatwia "wgryzanie się" w materiał i zmniejsza ryzyko zakleszczenia się koronki. Wśród koronek możemy wybrać pojedyncze średnice, np. koronka 35mm Bosch lub zestawy, np. zestaw DRYGRES Rubi

Wiercenie otworów w płytkach

Sprawdź też: szlifierki kątowe w narzedzia.pl

Spawalnictwo

Spawacz może wykorzystać szlifierkę kątową zarówno przed rozpoczęciem spawania, jak i po. Przy użyciu szczotek drucianych i tarcz listkowych może przygotować materiał do spawania: usunąć utlenioną warstwę i zanieczyszczenia czy też sfazować krawędź, która będzie spawana. Zapewne spawacz wprawiony w swoim kunszcie wykona idealne łączenie, ale gdyby spaw okazał się jednak nie do końca idealny, to też można go poprawić. Przy tego rodzaju pracy możemy posłużyć się tarczą korundową i  zeszlifować spaw, a do wykończenia szlifowania użyć tarczy listkowej.

Szlifowanie metalu szlifierką kątową

Rozbiórki i obróbka metalu

Szlifierka kątowa jest przystosowana także do pracy z tarczami do cięcia metalu, dlatego może być wykorzystana w blacharstwie przy rozbiórce elementów samochodu, demontażu konstrukcji metalowych. Przy tej okazji warto też wspomnieć, że z pomocą szlifierek i tarcz korundowych możemy ciąć także stal konstrukcyjną, stal nierdzewną, żeliwo, różnego rodzaju elementy metalowe, np. profile metalowe, kątowniki, rury. Te elementy możemy też szlifować, jeśli ich powierzchnia tego wymaga. Za pomocą szlifierki kątowej możemy usuwać rdzę, powłoki lakiernicze i farby. Do takich prac możemy wykorzystać szczotki druciane. Na rynku są dostępne szczotki z dwoma rodzajami drutu: plecionym i falistym. Drut falisty daje dokładniejsze rezultaty niż drut pleciony przeznaczony typowo do zgrubnej obróbki. Szczotki możemy podzielić na garnkowe i tarczowe ze względu na budowę. Szczotki garnkowe sprawdzą się najlepiej przy obróbce średnich i dużych powierzchni, natomiast szczotki tarczowe nadają się do mniejszych powierzchni, np. rowków i krawędzi. Przykładowe tarcze korundowe do cięcia metalu to: tarcza Bosch A 30 S BF czy tarcza Metabo Flexiamant

Dodaj komentarz
* Pola wymagane