Branża elektronarzędzi zawsze otwarta jest na nowoczesne podejście do znanych już rozwiązań. Wiertarka ręczna, przez wiertarkę sieciową, stała się akumulatorową, silnik szczotkowy powoli wypierany jest przez bezszczotkowy, a do segmentu narzędzi tnących coraz śmielej wkracza technologia cięcia plazmowego. No właśnie, cięcie plazmowe — jakie ma zalety?

Kup w Narzedzia.pl
Przecinarka plazmowa Scheppach PLC40
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
828
1 321

Czym jest plazma?

Jest to materia o stanie skupienia podobnym do gazu, która pomimo posiadania jonów i elektronów jest elektrycznie obojętna. Obecność naładowanych różnym ładunkiem elektrycznym cząstek pozwala tej substancji oddziaływać z polem elektrycznym i magnetycznym. Reasumując, plazma przewodzi prąd elektryczny, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury, co jest odwrotnością zachowywania się metali.

Właściwości plazmy nie są jeszcze do końca zbadane, ale na tę chwilę wiadomo, że utrzymanie plazmy w stanie równowagi termicznej z otoczeniem jest w warunkach ziemskich niemożliwe — daje nam to materiał, który zawsze będzie skuteczny, gdyż właściwości umożliwiające mu przecinanie metali są stałe.

Mechanik z przecinarką plazmową

Wytwarzanie plazmy w przecinarkach plazmowych

System plazmowy ze stykowym zajarzeniem łuku elektrycznego polega na stykaniu się dyszy i elektrody plazmowej, gdy gaz plazmotwórczy (powietrze) nie przepływa przez palnik. Po wciśnięciu spustu palnika na palnik zaczyna trafiać prąd o niskim natężeniu, który następnie wraca do źródła. W tej samej chwili podawany zostaje gaz.

Obecność gazu sprawia, że elektroda plazmowa odsuwa się od dyszy przerywając styk, a prąd zaczyna "płynąć" w powietrzu. Odpowiednie ukształtowanie strumienia gazu wypycha łuk elektryczny wraz z plazmą w stronę otworu dyszy, tworząc tzw. łuk pilotażowy.

Teraz następuje przeskok łuku elektrycznego na cięty obiekt, a źródło, podając prąd z pełnym natężeniem poprzez przewód uziemiający, formuje w pożądany kształt plazmę. Jako że jej temperatura dochodzi do kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, cięcie (a właściwie przetapianie) jest ostre i szybkie.

Rodzaje cięć plazmą

 • cięcie podstawowe — proste przecinanie obrabianego obiektu
 • ukosowanie — przecinanie elementów pod kątem, dokładnie tak jak w przypadku np. pilarki ukosowej
 • cięcie szablonowe — w pierwszej kolejności wbijamy się w środek obiektu, a następnie prowadzimy palnik zgodnie z wcześniej przygotowanym szablonem
 • żłobienie — łuk plazmowy topi materiał, np. wadliwy spaw, a strumień gazu zdmuchuje go z obrabianego obiektu
 • cięcie kilku warstw jednocześnie — łuk plazmowy jest w stanie przeciąć kilka blach ułożonych w stos
 • cięcie zmechanizowane — rodzaj cięcia CNC po uprzedniej instalacji mechanizmu plazmowego w maszynie

Zastosowania cięcia plazmą

Przede wszystkim przecinanie materiałów przewodzących prąd, takich jak stal czarna, stal nierdzewna i aluminium. Standardowe przecinarki plazmowe są w stanie przecinać blachy o grubości maksymalnej 75mm, podczas gdy większe systemy umożliwiają cięcie o grubości dwukrotnie większej. Cięcie plazmowe doskonale radzi sobie także z zardzewiałymi, pomalowanymi i zanieczyszczonymi blachami, nie wymagając od operatora ich wcześniejszego oczyszczania. Pilarki plazmowe służą również do przecinania kształtowników, siatek i rur.

Przecinarka plazmowa

Zalety cięcia plazmowego

 • brak konieczności wykorzystywania gazów łatwopalnych zwiększa bezpieczeństwo pracy względem prowadzenia cięcia palnikiem z paliwem
 • możliwość cięcia metali bez zawartości żelaza oraz brak konieczności czasochłonnej obróbki krawędzi
 • wysoki komfort pracy podczas cięcia brudnych, zardzewiałych i pomalowanych blach, gdyż nie trzeba ich uprzednio oczyszczać, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie
 • stosunkowo szybkie i niewymagające korzystania z dodatkowych narzędzi cięcia — wystarczy uruchomić przecinarkę plazmową
 • niskie koszty eksploatacji podczas cięcia względem palników wykorzystujących paliwo funkcja podłączenia przecinarki plazmowej do prądnicy spalinowej pozwala używać jej w miejscach bez dostępu do prądu

Przedstawione informacje oraz zalety cięcia plazmowego jednoznacznie wskazują, że technika ta nie ma sobie równych pod wieloma względami! Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą przecinarek plazmowych.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz