„Plazma” - trudne do wyjaśnienia pojęcie, które wielu umieściłoby zapewne w kategorii „czarna magia”. I nie byłoby to do końca nieusprawiedliwione, ponieważ jej właściwości są cały czas badane przez fizyków, chemików. Nawet ich zadziwiają własne odkrycia, niezwykłe zdolności plazmy. Za przykład może posłużyć jej coraz częstsze wykorzystywanie w procesach obróbki metalu

przecinarka plazmowa

O plazmie podstawowych wiadomości kilka

Plazmę nazywa się nieraz czwartym stanem materii. Przypomina gaz, na jej całość składają się cząstki neutralne i zjonizowane, a całość jest elektrycznie obojętna. Co ciekawe, jej opór elektryczny maleje za wzrostem temperatury. Mamy więc do czynienia z sytuacją odwrotną do tej wśród metali.

Aby wytworzyć plazmę, najczęściej używa się powietrza. Kiedy przepływa ono przez łuk elektryczny między elektrodami, ulega jonizacji, występuje duże zagęszczenie mocy i wytwarza się strumień plazmy. Sam proces cięcia plazmowego polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia wspomnianym łukiem elektrycznym, powstałym między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem.

O wyższości cięcia plazmą nad innymi metodami

akcesoria do ciecią plazmąPrzede wszystkim, zabieg ten jest bardziej bezpieczny niż np. cięcie palnikiem z użyciem paliwa z prostej przyczyny – nie wykonuje się go przy użyciu łatwopalnych gazów. Plazma tnie także metale bez zawartości żelaza, po jej użyciu potrzebna jest tylko niewielka ponowna obróbka. Ponadto, tnie lepsze przewodniki, a nawet powierzchnie, które były malowane, są brudne czy zardzewiałe. Co nie bez znaczenia, koszty jej użytkowania są niższe niż palnika paliwowo-gazowego.

 

Przecinarką plazmową można dokonać cięcia każdego metalu przewodzącego prąd elektryczny, nie jest to, w porównaniu z innymi rozwiązaniami, zajęcie czasochłonne, między innymi dlatego, że pracując tą metodą, użytkownik nie jest zmuszony korzystać z wielu narzędzi. Możliwe jest używanie tnących systemów plazmowych z większością wycinarek kształtów i wypalaczy ścieżkowych. Warto wiedzieć, że, zasilane z prądnic spalinowych, działają również w terenie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz