Dla nikogo brak prądu w domu, nawet chwilowy, nie jest sytuacją komfortową. Nie ma możliwości używania żadnych urządzeń, ich ładowania, nie ma oświetlenia, a co gorsze – gdzieniegdzie nie jest możliwe ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody. Warto zatem wiedzieć, jak zareagować w sytuacji, gdy wysadza korki lub podczas bardziej skomplikowanych problemów z elektryką.

Kup w Narzedzia.pl
Wyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA AC S301 RX3 Legrand 113309
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
14,55
Minimalna ilość w zamówieniu to 3 szt. 3 szt. * 14,55 zł = 43,65 zł Całkowita wartość zakupu to: 43,65 zł
Wkładka bezpiecznikowa 32A ETI-Polam
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
14,47
Minimalna ilość w zamówieniu to 2 szt. 2 szt. * 14,47 zł = 28,94 zł Całkowita wartość zakupu to: 28,94 zł
Miernik cyfrowy uiwersalny buzer Yato YT-73080
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
40,43
Miernik elektroniczny uniwersalny Topex 94W105
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
102,99
Próbnik instalacji elektrycznej 220-250V Topex 39D055
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
5,59
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 5,59 zł = 27,95 zł Całkowita wartość zakupu to: 27,95 zł
Próbnik instalacji elektrycznej 125-250V Topex 39D058
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
20,47

Jak reagować w sytuacji awarii instalacji?

Awaria instalacji elektrycznej zawsze zaskakuje, ponieważ całe nasze życie jest w dużej mierze uzależnione od dostaw prądu. O ile bez komputera czy telewizora można sobie poradzić przez parę godzin, to brak oświetlenia czy działającej lodówki jest poważnym problemem. Na początek należy upewnić się, że brak prądu nie jest spowodowany uszkodzeniem sieci (co często ma miejsce w czasie burzy) albo czy nie jest planowane, ze względu na modernizację lub konserwację urządzeń przez dostawcę energii elektrycznej. Następnie należy sprawdzić korki – jeżeli jeden z nich jest opadnięty to znak, że winowajcą jest instalacja domowa bądź któreś z urządzeń. Warto sprawdzić, czy nie używamy zbyt wielu sprzętów naraz i czy jedno z nich się nie zepsuło. Jeżeli ustawimy bezpiecznik w pozycji wyjściowej (podniesiony) i prąd wraca, to można uznać, że sytuacja jest opanowana. Jeżeli natomiast prądu dalej nie ma, to należy wezwać elektryka lub zgłosić sytuację zarządcy bloku.

Miernik napięcia prądu pomoże znaleźć przyczynę usterki

Brak prądu w jednym gniazdku może być spowodowany jego usterką – przy pomocy miernika napięcia da się sprawdzić samodzielnie, czy gniazdko działa. Jeżeli jest niesprawne, to również warto wezwać elektryka, szczególnie gdy nie mamy wiedzy w dziedzinie elektryki. Natomiast notoryczne wysadzanie korków to sygnał, że nasza instalacja szwankuje, ewentualnie konieczna jest wymiana bezpieczników. Rozwiązanie tych problemów warto zlecić profesjonalistom.

Brak prądu – przyczyny

Awarie instalacji elektrycznej są powszechnym problemem w naszych domach, szczególnie podczas letnich, intensywnych burz. Przyczyn tego zjawiska jest jednak więcej, a znając przyczynę, łatwo zlikwidować problem. Z tego względu każdy powinien wiedzieć, co może doprowadzić do braku prądu w domu i jak rozpoznać powód – w trakcie awarii jest wysoce prawdopodobne, że zostaniemy odcięci od Internetu, z rozładowanym telefonem.

Brak prądu w czasie burzy

Wyskakiwanie bezpieczników w trakcie wyładowań atmosferycznych, czyli np. burzy z piorunami, jest spowodowane uszkodzeniem linii energetycznej lub celowym wyłączeniem sieci energetycznej na danym obszarze. Jest to zabezpieczenie przed tym, aby owa awaria instalacji nie nastąpiła. Naprawą uszkodzonej sieci zajmuje się najszybciej jak to możliwe Pogotowie Energetyczne, więc w tym wypadku pozostaje czekać, aż usterką zajmą się fachowcy z firmy dostarczającej prąd.

Drugą przyczyną braku prądu jest przeciążenie instalacji poprzez uruchomienie zbyt wielu urządzeń pobierających bardzo dużo prądu albo uszkodzenie jakiegoś urządzenia. Niekiedy wystarczy włączenie na raz kilku sprzętów, których się używa stosunkowo rzadko, np. żelazka, pralki, czajnika, suszarki do włosów, miksera. Wraz z tymi, uruchomionymi ciągle (np. telewizor, komputer), tworzy się wyjątkowa sytuacja, w której limit natężenia prądu danego bezpiecznika zostaje przekroczony i odłącza on napięcie sieciowe. Wówczas bezpieczniki się wyłączają i opadają, co określa się potocznie jako wywalanie/wysadzanie korków.

Kolejną przyczyną, występującą szczególnie często w starszym budownictwie, jest wadliwa instalacja, która nie jest dostosowana do ogromnej ilości urządzeń elektrycznych obecnie używanych. Powoduje to notoryczne przepięcia. W takich domach wysadzanie bezpieczników jest regularne, ponieważ jest ich np. 2 lub 3 na cały dom. Współcześnie zakłada się instalacje, w których są osobne bezpieczniki na łazienkę, kuchnię, pokoje oraz oddzielne na gniazdka czy oświetlenie.

Brak prądu - awaria instalacji spowodowana zbyt dużą liczbą podpiętych urządzeń

Co zrobić, by uniknąć awarii prądu i urządzeń?

Niemal każdy wie, że zbliżająca się burza może doprowadzić do przepięć w instalacji elektrycznej i uszkodzenia sprzętów. Można tego uniknąć, wyłączając jak najwięcej urządzeń z prądu w czasie wyładowań atmosferycznych i dzięki zainstalowaniu piorunochronu. Również stosowanie listew antyprzepięciowych może chronić urządzenia przed drobnymi przepięciami, które nie spowodują wyłączenia się bezpieczników. Zakupione sprzęty warto sprawdzać pod kątem ilości pobieranego prądu i zaleceń, dotyczących podłączania ich do gniazda, rodzaju przedłużacza czy listwy antyprzepięciowej. W przypadku przestarzałej instalacji elektrycznej i w związku z tym – systematycznym wysadzaniem korków, niestety konieczne jest wymienienie lub zmodernizowanie jej. Rozwiązaniem, które uchroni nas przed brakiem prądu, jest zakup agregatu prądotwórczego, aczkolwiek jest to spora inwestycja, która w warunkach domowych nie jest zbyt popularna – przerwy w dostawie prądu nie są aż tak częste. W większości firm jest to jednak obowiązkowe wyposażenie. W domu przydatny będzie naładowany powerbank, który zapewni ładowanie telefonu.

W naszym sklepie kompleksowo zaopatrzysz się w urządzenia i osprzęt konieczny do stworzenia oraz eksploatacji bezpiecznej instalacji elektrycznej. W zasobach narzedzia.pl znajdziesz również bezpieczniki, które warto posiadać w zapasie na wypadek uszkodzenia obecnie użytkowanych.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane