Pozwolę sobie omówić mój ostatni nabytek a mianowicie wiertarkę udarową BOSCH GSB 13 RE Professional 600W. Jestem domowym majsterkowiczem ale zaszalałem i kupiłem sobie wiertarkę dla profesjonalistów, niebieską

Kup w Narzedzia.pl
Wiertarka udarowa Bosch GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
281 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
272,49

Zacznę trochę nietypowo, bo od kilku faktów z biografii Roberta Boscha. Robert Bosch w 1906 roku wprowadził ośmiogodzinny czas pracy, ponieważ uważał go za najbardziej ekonomiczny i najkorzystniejszy dla utrzymania ludzkiej siły roboczej w dobrej formie. W 1910 roku doszły do tego wolne popołudnia w soboty oraz wielostopniowy system urlopów. Dla Boscha ważne były nie tylko zyski. Ogromne kwoty założyciel firmy przeznaczał także na cele społeczne. Za życia Robert Bosch był nie tylko jednym z największych przedsiębiorców w Niemczech ale także jednym z największych fundatorów i społeczników swoich czasów. Wspierał on ruch oporu wobec faszystowskiego reżimu, pomagał również ludności pochodzenia żydowskiego. Hans Walz następca Roberta Boscha został wiele lat później za tę działalność uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. To, jakim był człowiekiem na tle innych przedsiębiorców bardzo pozytywnie związało mnie z marką Bosch. Posiadam ich sprzęt AGD, ogrodniczy i elektronarzędzia.

 

Pozwolę sobie omówić mój ostatni nabytek a mianowicie wiertarkę udarową BOSCH GSB 13 RE Professional 600W. Jestem domowym majsterkowiczem ale zaszalałem i kupiłem sobie wiertarkę dla profesjonalistów, niebieską.

 

Zdarza mi się czasami wykonać instalację telefoniczną czy antenową, tak więc trzeba wywiercić otwór pod gniazdko, przewiercić dziurę w ścianie lub futrynie, zamocować uchwyt do anteny. W garażu jesienią mocowałem do ściany cztery uchwyty na koła samochodowe. No i standartowo otwory na haki lub śruby do powieszenia szafek, półek czy obrazów. Tu często wykorzystuję udar, który jak do tej pory nigdy nie wymiękł, za to wiertła padają jak muchy. 

 

Natomiast na działce pracuję głównie w moim ulubionym materiale drewnie. Z pomocą wiertarki Bosch postawiłem WC i schowek na narzędzia. Wykonałem całą instalację elektryczną w nowym domku. Zrobiłem też szafkę na książki Ostatnią pracą, do której wykorzystałem wiertarkę było wzmocnienie drzwi do mojej piwnicy. 

 

Po wykonaniu tych i innych prac mogę śmiało wypowiedzieć się o plusach i minusach wiertarki udarowej BOSCH GSB 13 RE Professional

 

Wiertarka jako narzędzie mobilne musi być jakoś transportowane. Brakowało mi zatem bardzo walizki, na szczęście pasuje walizka po poprzedniej wiertarce PSB 500 R. Teraz wygodnie mogę nieść sobie wiertarkę, wiertła i punktak. Niech będzie odrobinę droższa, ale z walizką. Przełącznik udar/wiercenie jest umieszczony niezbyt fortunnie u góry, do tego przełącza się bardzo lekko. Można go przestawić przypadkiem biorąc np. wiertarkę za korpus lub prąc mocno na ścianę bez dodatkowej rękojeści i trzymając za obudowę. Za to przełącznik kierunku obrotów przełącza się bardzo ciężko, powiedziałbym za ciężko.

 

To tyle wad, teraz zalety. Nie wiem, co to za materiał, ale wiertarka świetnie leży w rekach, jest przyjemna w dotyku i ergonomiczna. Dobry uchwyt samozaciskowy, nigdy mnie nie zawiódł. Przyznam, że bałem się rozstać z kluczykiem, który uważałem za najpewniejszy zacisk, ale teraz już bym do niego nie wrócił. Małe gabaryty umożliwiają pracę w ciasnych miejscach np. w szafkach można wywiercić otwory pod półki. Również mała waga 1,6 kg jest godna docenienia szczególnie, gdy przyjdzie wiercić z rękami wyciągniętymi do góry, karnisz sam się nie powiesi. System Electronic pozwala zacząć delikatnie wiercić, bardzo przydatny przy cieniutkich wiertłach. Przy cięższych pracach przydaje się dodatkowa rękojeść. Również 2.5 metrowy kabel zasilający jest na tyle długi, że często obywam się bez przedłużacza. Dużą zaleta tej wiertarki jest również rozsądna cena, czego nie mogę powiedzieć np. o sprzęcie ogrodniczym. 

 

                                                    

 

W trakcie pisania tego artykułu wszedłem na stronę Bosch i znalazłem taką uwagę: „3-letnia gwarancja na wszystkie profesjonalne elektronarzędzia linii niebieskiej, pod warunkiem rejestracji pod adresem www.bosch-gwarancja.pl w ciągu 4 tygodni od daty zakupu”. Proszę wybaczyć, ale to chyba żart. Gwarancja jest gwarancją, a tu jakieś warunki rejestracji. Mam rozumieć, że nie wiedząc o tym moja wiertarka nie ma 3 letniej gwarancji?

 

A miało być tak pięknie.

 

Tekst autorstwa Pana Mariusza Kosowskiego, wyróżnionego w konkursie "Co myślisz o swoim Boschu?". Gratulujemy!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • marcin 2020-11-14

    Pierwsza moja wiertarka i odrazu kłopoty. Zacisk nie trzyma wierteł, ślizgają się i wypadają, mimo poprawnego montażu. Reklamowałem w castoramie to otrzymałem instrukcje obsługi i powiedzieli ze jak jeszcze raz będę zgłaszał bezzasadnie to obciążą kosztami. Spodziewałem się lepszego sprzętu po tej marce niestety się zawiodłem.

  • darek 2013-12-01

    Niestety mnie ten sprzęt nie porywa.Po linii niebieskiej spodziewałem się czegoś lepszego.Wiercenie precyzyjnych otworów?Z takim biciem na wrzecionie jakie ma GSB 13,o użyciu wierteł poniżej 4mm lepiej zapomnieć.Dodatkowo po ok. 4 miesiącach wysiadł włącznik.Pomimo ważnej gwarancji serwis orzekł,że jest to wina użytkownika i nie podlega naprawie gwarancyjnej.Wcześniej miałem dobrą opinię o produktach Bosch.W chwili obecnej bardziej sobie cenię marki AEG i Makita.Boscha lepiej zostawić w spokoju.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane