Ubiegły rok był dla działu branżowego Bosch-Elektronarzędzia bardzo udany. Rynek światowy w pięciu obszarach działalności - elektronarzędziach przenośnych, elektronarzędziach stacjonarnych, osprzęcie, narzędziach ogrodowych i technice pomiarowej - odnotował w 2007 roku 5-procentowy wzrost. Najważniejszymi czynnikami sukcesu pozostały innowacyjność oraz tempo wprowadzania nowych produktów. Do bardzo dynamicznie rozwijających się segmentów na świecie i w Polsce należą: elektronarzędzia akumulatorowe, przyrządy pomiarowe oraz segment urządzeń stacjonarnych.

Kup w Narzedzia.pl
Ukośnica/pilarka stołowa Bosch GTM 12 JL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 668,99

Bosch-Elektornarzędzia na świecie

Obroty działu branżowego Elektronarzędzia ze sprzedaży elektronarzędzi i osprzętu dla majsterkowiczów, użytkowników profesjonalnych oraz użytkowników ogrodów kształtowały się w roku 2007 bardzo pomyślnie. Pomijając różnice kursowe, obroty wzrosły o 11 proc., do 3,1 miliarda euro, co jest dużym osiągnięciem w warunkach ogromnej konkurencji panującej na rynkach międzynarodowych. Do najważniejszych regionów wzrostu należały Europa, Azja i Pacyfik oraz Ameryka Łacińska, gdzie osiągnięto dwucyfrowy wskaźnik wzrostu.

We wszystkich pięciu segmentach działalności stopa wzrostu była wyższa niż wzrost rynku. W segmencie przyrządów pomiarowych poprawiliśmy naszą pozycję w Europie, awansując z miejsca trzeciego na miejsce drugie. W przypadku elektronarzędzi ogrodowych osiągnęliśmy ponad 25-procentowy wzrost, bijąc kolejny rekord i umacniając naszą pozycję wicelidera rynku europejskiego.

Umacnianie pozycji lidera innowacyjności - dynamiczny rozwój technologii litowo-jonowej, segmentu narzędzi pomiarowych oraz elektronarzędzi stacjonarnych

Najważniejszymi czynnikami sukcesu w dalszym ciągu pozostają innowacyjność oraz tempo wprowadzania nowych produktów. Średni czas od rozpoczęcia prac nad projektem do uruchomienia produkcji wynosi obecnie od 12 do 18 miesięcy.
36 proc. naszych obrotów w 2007 roku pochodzi ze sprzedaży produktów, które są obecne na rynku od maksymalnie dwóch lat. Tylko w ubiegłym roku Bosch wprowadził ponad 100 nowości na rynek.

Do bardzo dynamicznie rozwijających się segmentów na świecie należą wciąż elektronarzędzia akumulatorowe. W 1990 roku ich udział w segmencie wszystkich ręcznych elektronarzędzi wynosił jeszcze 13 proc., a w roku 2007 już 36 proc. Na rok 2010 planujemy przekroczyć próg 40 proc. Głównym czynnikiem wzrostu jest przede wszystkim innowacyjna technologia litowo-jonowa (LI). Wprowadzając na rynek wkrętarkę Ixo w 2003 roku staliśmy się pionierem tej technologii akumulatorowej w branży elektronarzędzi.

Już czwarty rok Ixo utrzymuje się na szczycie listy najpopularniejszych elektronarzędzi na świecie. Od 2003 roku wyprodukowaliśmy już przeszło 8 milionów sztuk tego urządzenia. Bosch posiada bogaty program urządzeń akumulatorowych LI - od małego narzędzia o nazwie Dremel Stylus, poprzez cieszące się największym popytem w Europie, lekkie nożyce do krzewów Isio, aż po młot udarowo-obrotowy 36 V przeznaczony do ciężkich prac budowlanych. Od roku 2003 wyprodukowaliśmy już ponad 10 milionów sztuk narzędzi LI.

W roku 2007 Bosch rozszerzył paletę profesjonalnych elektronarzędzi akumulatorowych LI. W programie znalazły się m.in. najmniejsza na świecie wkrętarka udarowo-obrotowa GDR 10,8 V-LI Professional, nowa wkrętarka akumulatorowa GSR 10,8 V-LI Professional oraz nowe urządzenia systemu 36 V: akumulatorowa pilarka tarczowa GKS 36 V-LI Professional oraz akumulatorowa piła szablasta GSA 36 V-LI Professional. W tym roku dołączą do nich kolejne urządzenia dla profesjonalistów. W 2007 roku Bosch wprowadził na rynek pierwszą akumulatorową kosiarkę do trawy LI jako światową nowość. Urządzenia akumulatorowe LI są nie tylko lekkie i łatwe w obsłudze, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska, gdyż zastępują maszyny spalinowe.

W roku 2007 przyrządy pomiarowe dla użytkowników profesjonalnych i majsterkowiczów stanowiły na całym świecie bardzo dynamicznie rozwijający się segment, którego wzrost osiągnął wskaźnik dwucyfrowy. Dużym sukcesem rynkowym w segmencie narzędzi profesjonalnych okazał się najmniejszy na świecie dalmierz laserowy o długości zaledwie 10 cm: Bosch DLE 50 Professional.

Od czasu rozpoczęcia produkcji dalmierzy takich, jak DLE 50 Professional czy PLR 30 dla majsterkowiczów w roku 2006 sprzedaliśmy ok. miliona tych urządzeń. Przejęcie spółki RoboToolz, wiodącego producenta innowacyjnych, laserowych przyrządów niwelacyjnych, zatrudniającego ok. 250 pracowników, pozwoliło nam na dalsze umocnienie naszej pozycji na tym silnie wzrostowym rynku.

W segmencie elektronarzędzi stacjonarnych działamy od roku 2003. Nasze innowacyjne produkty szybko zyskały akceptację rynku. Obecnie zajmujemy piąte miejsce wśród producentów urządzeń tego typu, a nasze obroty zwiększają się w tempie dwucyfrowym. Naszym celem jest utrzymanie szybkiego tempa wzrostu i pozyskanie kolejnych udziałów rynkowych w tym segmencie.

Rynek elektronarzędzi w Polsce

Rynek elektronarzędzi w Polsce rósł w ostatnich latach średnio w tempie około 7% rocznie. Obecnie mamy do czynienia z zauważalną zwyżką koniunktury, która zaczęła się już pod koniec 2006 roku. Według wstępnych danych, wzrost rynku w zeszłym roku przekroczył 25%. W 2008 spodziewane są porównywalne wyniki.

Rynek elektronarzędzi dzieli się na dwa podstawowe segmenty - segment narzędzi i osprzętu dla profesjonalistów oraz segment narzędzi dla majsterkowiczów. Segment profesjonalny to w ujęciu wartościowym przeszło dwie-trzecie całego rynku. Przez ostatnie lata szybsze wzrosty notowano w segmencie narzędzi dla majsterkowiczów głównie ze względu na poprawę sytuacji materialnej potencjalnych nabywców i zmiany w ich stylu życia oraz rozwój dystrybucji produktów poprzez markety budowlane oraz hipermarkety. Od zeszłego roku bardzo dynamiczny rozwój widoczny jest w segmencie profesjonalnym napędzany przez zwyżkę koniunktury w budownictwie, przemyśle i usługach. Utrzymująca się tendencja rozwoju rynku wskazuje, iż taka sytuacja utrzyma przez kilka najbliższych lat.

Bosch-Elektronarzędzia w Polsce

Według wstępnej analizy badań rynkowych, wartościowy udział w rynku elektronarzędzi Bosch, wzrósł w roku 2007 i pozwolił umocnić wiodącą pozycję firmy na rynku. W niektórych ważnych segmentach narzędzi zanotowaliśmy wzrost udziałów w rynku nawet o 3 punkty procentowe. Podobnie jak na rynku światowym, również w Polsce firma odnotowała szczególne sukcesy w segmentach stacjonarnych pił ukosowych, techniki akumulatorowej i pomiarowej.

 

W roku 2008 Bosch-Elektronarzędzia przygotowała dla swoich klientów kolejne nowości.

Bosch - linia zielona

W programie linii zielonej produktów marki Bosch, przeznaczonej dla osób poszukujących dobrych jakościowo produktów do prac domowych, zaproponujemy polskim klientom dwie nowe kategorie produktów: system natryskowy PFS do rozprowadzania farb oraz produkt o nazwie Uneo, łączący w sobie trzy funkcje: wkrętarki akumulatorowej, wiertarki i młota udarowo-obrotowego. Ponadto bardzo silnie będziemy promować segment narzędzi litowo-jonowych i narzędzi pomiarowych.

Bosch - narzędzia dla każdego ogrodu

Ubiegły rok był dla narzędzi ogrodowych przełomowy, gdyż w naszej ofercie pojawiła się pierwsza na świcie kosiarka rotacyjna z akumulatorem litowo-jonowym. Równie atrakcyjną nowością były nożyce do strzyżenia trawy i krzewów Isio. W tym roku rozszerzyliśmy ofertę ogrodowych narzędzi akumulatorowych opartych na ogniwach litowo-jonowych, wprowadzając do sprzedaży nowe sekatory i podkaszarki. Poza tym powiększymy paletę myjek wysokociśnieniowych Aquatak, o nowe produkty: myjkę Aquatak Clic i Aquatak Go.

Elektronarzędza marki Skil

Od ostatniego roku Skil wzmacnia swoją pozycję oferenta narzędzi dla użytkowników profesjonalnych. Sukcesywnie rozbudowuje ofertę z linii High Performance zyskując coraz większe uznanie rynku. Przykładami nowych produktów marki Skil są wiertarki, modele: 6565 oraz 6900, przeznaczone do cięższych prac związanych z wierceniem. Ważnymi nowościami są również nowe narzędzia pomiarowe: laser liniowy 504 oraz laser rotujący 570.

Rotozip

W 2008 roku w ofercie firmy Bosch pojawiła się linia produków o nazwie Rotozip. Marka ta jest liderem amerykańskiego rynku wycinarek rotacyjnych. Od tego roku dostępna będzie również na rynku polskim. Produkty Rozozip przekonują łatwością użycia i precyzją działania. Są lekkie i wydajne, umożliwiają użytkownikom profesjonalnym wykonywanie trudnych cięć, nawet w najtwardszych materiałach, takich jak granit. Wycinarka rotacyjna RotoZip® oszczędza czas i pieniądze wielu grup użytkowników profesjonalnych: elektryków, dekarzy, hydraulików, glazurników.

Bosch - linia niebieska dla profesjonalistów

Profesjonaliści Profesjonalistom - to nie tylko slogan reklamowy lecz drogowskaz, według którego podążają elektronarzędzia z linii niebieskiej Bosch. Przy ich pomocy praca, jaką muszą wykonać profesjonaliści, jest szybsza, łatwiejsza i bardziej ekonomiczna. Produkty z linii niebieskiej stosują użytkownicy profesjonalni wielu branż. Dzięki temu Bosch zyskał status światowego lidera rynku elektronarzędzi profesjonalnych.

Rok 2008 jest dla tej grupy narzędzi przełomowy. Wprowadzenie na rynek narzędzi litowo-jonowych o napięciu 14,4 i 18 V sprawia, że Bosch staje się najbardziej kompleksowym dostawcą oferty produktów opartych na tej innowacyjnej technologii akumulatorowej.
Podążając za światowym trendem oraz potrzebami rynku Bosch rozwija ofertę narzędzi stacjonarnych. Tym razem wśród nowości znalazła się uniwersalna piła GTM 12 Professional. Urządzenie łączy w sobie dwie funkcje - pilarki tarczowej oraz ukośnicy. Silnik o mocy 1800 W zapewnia wydajność pracy, a zintegrowany laser umożliwia osiągnięcie bardzo dużej dokładności cięcia.

Szeroka oferta osprzętu

Bosch jest liderem wśród światowych dostawców osprzętu do elektronarzędzi. W ostatnim roku wzmocnił jeszcze bardziej swoją pozycję w segmencie takich produktów jak: brzeszczoty do wyrzynarek i pił szablastych, wiertła do młotów i wiertarek udarowych czy też dłuta. Także w przypadku tarcz pilarskich, narzędzi diamentowych i pił otwornic zaznaczył się wysoki trend wzrostowy. To, co decyduje o sukcesie w segmencie osprzętu Bosch to innowacyjność. Żaden z konkurentów na rynku osprzętu nie wprowadza rocznie tyle nowości, co Bosch. Na przykład nowe wiertło SDS-plus X5L, które pojawi się w Polsce w drugiej połowie roku, staje się na całym świecie wyznacznikiem nowego standardu wydajności wierteł do młotów.

Nowe wiertło posiada masywną głowicę z węglików spiekanych, w nowej geometrii czteroostrzowej. Dzięki temu osiąga maksymalną wytrzymałość.

Innym zupełnie pomysłem są nowe zestawy osprzętu serii „Robust Line“. To produkty niezwykle praktyczne. Oferta obejmująca 58 różnych wersji zawiera osprzęt do najpopularniejszych zastosowań przy wierceniu, piłowaniu i wkręcaniu śrub. Zestawy są symbolem osprzętu profesjonalnej jakości w wyjątkowym opakowaniu. Amortyzująca uderzenia rama zewnętrzna kaset wytrzymuje największe obciążenia.

Wsparcie sprzedaży

Innowacyjne i niezawodne produkty są jedną z najważniejszych rzeczy dla profesjonalistów, ale równie ważne są usługi dodatkowe wspierające sprzedaż i użytkowanie elektronarzędzi na rynku. Firma Bosch posiada rozbudowany system wsparcia technicznego i marketingowego dla partnerów handlowych oraz użytkowników naszych produktów. W roku 2005 rozpoczęliśmy rozbudowę floty samochodów pokazowych, dostawczych i handlowych naszych partnerów handlowych. Rok 2007 to dalszy rozwój floty (przybyło kilkadziesiąt samochodów), który będziemy kontynuowali również w roku bieżącym.

Bosch aktywnie współfinansuje inwestycje swoich partnerów w tym zakresie. W dalszym ciągu rozwijamy stworzoną w roku 2005 Akademię dla Specjalistycznych sprzedawców narzędzi Bosch, która oferuje sesje szkoleniowe dla osób zarządzających oraz personelu handlowego naszych partnerów. Sesje Akademii odbywają się 4 razy w roku i są prowadzone przez cenione na rynku firmy szkoleniowe.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane