Coraz bogatsza oferta elektronarzędzi dostępnych na rynku sprawia, że konsumenci decydując się na konkretną markę, zwracają dziś uwagę nie tylko na parametry i cenę produktów, ale także na warunki gwarancji oraz obsługę posprzedażną.

Gwarancja - czyli co może konsument

 W przypadku elektronarzędzi, podobnie jak w branży motoryzacyjnej, jakość opieki serwisowej wpływa na postrzeganie marki przez klientów.

Z uwagi na stopień zaawansowania profesjonalnych elektronarzędzi, wcześniej czy później każdy użytkownik musi skorzystać z pomocy serwisu. Nie każdy wie, że wsparcie serwisu nie musi ograniczać się jedynie do sytuacji awaryjnych, kiedy urządzenie wymaga naprawy.

Profesjonalni dostawcy elektronarzędzi w ramach obsługi serwisowej oferują klientom także bezpłatne przeglądy, które przedłużają żywotność urządzeń oraz minimalizują ryzyko uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne, jeśli narzędzia wykorzystywane są w działalności zawodowej, gdzie każde, wymagające interwencji serwisu uszkodzenie narzędzia wydłuża termin zakończenia budowy czy remontu.

 

Gwarancja - czyli co może konsument

 Kupując elektronarzędzia powinniśmy pamiętać o tym, iż prawo konsumenta do gwarancji i serwisu wynika przede wszystkim z dokumentu gwarancyjnego, ponieważ przepisy prawne w tym zakresie są raczej skąpe. To w dokumencie określającym warunki gwarancji zawarte są obowiązki serwisu w ramach obsługi posprzedażnej. Dokument gwarancyjny powinien też jasno określać, w jakich sytuacjach serwis odmówi przyjęcia produktu do naprawy w ramach gwarancji. W momencie zakupu produktu warto więc dobrze zapoznać się z tym dokumentem i zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • czas trwania gwarancji (z reguły trwa on od 12 do 24 miesięcy);
  • termin, w jakim serwis jest zobowiązany do wykonania naprawy;
  • konsekwencje za niedochowanie terminu naprawy gwarancyjnej;
  • zakres obowiązków serwisu (często zawężony tylko do naprawy, niekiedy naprawy jedynie poszczególnych części, podzespołów).

Przykładowo, na elektronarzędzia DeWALT, udzielana jest 12 miesięczna gwarancja, która zapewnia nieodpłatną wymianę wszystkich uszkodzonych części – lub wedle oceny serwisu – nieodpłatną wymianę produktu, pod warunkiem, że produkt nie był użytkowany w sposób niewłaściwy. Do każdej wykonanej naprawy narzędzia załączany jest „certyfikat satysfakcji z wykonanej naprawy”, w którym wymienione są wszystkie wykonane czynności serwisowe.
Ponadto, firma DeWALT, gwarantuje swoim klientom jeden bezpłatny przegląd serwisowy elektronarzędzia w ciągu pierwszych 12 miesięcy od chwili jego zakupu. Co więcej, jeżeli w okresie pierwszych 30 dni od daty zakupu, narzędzie DeWALT ulegnie uszkodzeniu wskutek wady materiałowej lub wady montażu, użytkownik ma prawo do wymiany elektronarzędzia na nowy egzemplarz

 

Profesjonalny serwis gwarancyjny
Umowa gwarancyjna pozwala zapoznać się z tym, co oferuje producent w ramach obsługi posprzedażnej. Natomiast o profesjonalizmie serwisu gwarancyjnego przekonujemy się zazwyczaj później, już w czasie użytkowania sprzętu. W momencie zakupu możemy jednak sprawdzić pewne informacje, które wpływają na pozytywną lub negatywną ocenę serwisu konkretnego producenta, takie jak: wielkość sieci serwisowej czy też dostępność punktów serwisowych w danym mieście. W przypadku, gdy producent powierzył obsługę serwisową podmiotom zewnętrznym warto sprawdzić, czy jest system autoryzacji dopuszczającej do wykonywania serwisu tylko podmioty dysponujące odpowiednimi kompetencjami w tym zakresie (autoryzacja, certyfikaty).
Producent profesjonalnych elektronarzędzi DeWALT i Black & Decker powierzył obsługę serwisową firmie Erpatech z Warszawy, która od 1996 roku pełni funkcję Centralnego serwisu napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych. W latach 2005, 2006, 2007 Erpatech został uznany za najlepszy serwis elektronarzędzi w Europie Środkowo – Wschodniej.
Zaletą wyróżniającą serwis DeWALT i Black & Decker jest jego łatwa dostępność.
W przypadku awarii elektronarzędzia, użytkownik nie musi osobiście dostarczyć go do serwisu. Wystarczy, że wyśle narzędzie za pośrednictwem firmy kurierskiej. Po dokonanej naprawie, serwis odsyła je wraz z „certyfikatem satysfakcji z wykonanej naprawy”.
W trakcie naprawy, użytkownik jest na bieżąco informowany o postępach pracy serwisu za pośrednictwem poczty e-mail lub przez wiadomość SMS. Takie rozwiązanie zapewnia klientowi stały dostęp do informacji oraz wskazuje przybliżony czas zakończenia naprawy.
Niezwykle istotne jest również to, iż części wykorzystywane podczas napraw są oryginalne, dzięki temu użytkownik narzędzia może mieć pewność, iż są one najwyższej jakości. Co więcej, serwisy DeWALT oferują również dodatkową usługę, tzw. naprawę „na poczekaniu”, w ramach której narzędzie naprawiane jest od ręki.

Strona 1 z 2
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane