Wiele osób marzy, aby w lecie ochłodzić się w wodzie, lecz nie każdy ma możliwość wybrania się na miejski basen. W takich miejscach przeważnie są tłumy ludzi, co też nie sprzyja relaksowi w gronie znajomych, rodziny lub samotnie. Świetnym rozwiązaniem jest więc zakup własnego basenu ogrodowego. Jak wybrać odpowiedni model i jakie wyposażenie basenu ogrodowego dokupić?

Kup w Narzedzia.pl
Pompa ogrodowa Metabo P 4500 Inox
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
558
Pompa do wody Ryobi ONE+ R18TP-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
538,99
539
539
Odkurzacz do basenu Lavor SWIMMY
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
699

Rodzaje basenów ogrodowych ze względu na konstrukcję

Konstrukcja basenu ogrodowego to najbardziej istotny parametr dla poszukujących odpowiedniego dla siebie modelu. Biorąc pod uwagę ten parametr, baseny dzielimy na:

  • basen stelażowy – jest to najlepszy wybór dla osób dorosłych i rodzin, które chcą posiadać basen ogrodowy o dużych rozmiarach i głębokości, w którym można w nim popływać. Jego konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała, dlatego może zostać rozłożony na dłuższy okres, np. kilka tygodni. Montaż jest nieco skomplikowany i czasochłonny. Opiera się na wzmocnionym stelażu z tworzywa sztucznego, toteż niektóre modele mają sporą objętość (nawet kilkanaście litrów wody). Z dużym rozmiarem w parze idzie wysoka cena, ale basen tego typu jest najtrwalszy i odporny na różne czynniki zewnętrzne, w tym silny wiatr.
  • basen rozporowy – jego montaż jest banalnie prosty: wystarczy położyć basen na trawie o równej powierzchni i wlewać wodę, która samoistnie go rozłoży. Basen rozporowy posiada dmuchany kołnierz, o który można się wygodnie oprzeć. Kołnierz stanowi również zabezpieczenie przed urazami dla dzieci oraz przed wylewaniem się wody. Koszt zakupu jest mniejszy niż modelu stelażowego.
  • basen dmuchany – niewielki basen ogrodowy dla dzieci, które bezpiecznie mogą w nim przebywać. Wystarczy go nadmuchać i napełnić małą ilością wody, aby pełnił funkcję brodzika dla najmłodszych. Dostępne są również modele w dużych rozmiarach dla osób dorosłych. Baseny ogrodowe tego typu są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto wybrać zestaw z łatami. Jest to opcja najtańsza i banalna w montażu, szczególnie jeżeli posiadamy pompkę do nadmuchiwania.

Moczenie nóg w basenie ogrodowym

Rodzaje basenów ogrodowych ze względu na kształt

Drugim ważnym kryterium wyboru basenu ogrodowego jest kształt. Mamy do wyboru następujące:

  • baseny okrągłe – jest to najchętniej wybierany kształt basenów ogrodowych. Fantastycznie sprawdzają się jako miejsce spotkań towarzyskich w upalne dni, ponieważ zmieści się w nich sporo osób. Duża dostępność basenów o tym kształcie pozwala na szerszy wybór modelu dopasowanego do indywidualnych preferencji.
  • baseny prostokątne – rzadziej wybierane, aczkolwiek są lepszym wyjściem dla osób pragnących chociażby namiastki prawdziwego basenu, w którym mogą popływać i rozprostować kości. Prostokątny basen ogrodowy przyda się w nauce pływania, szczególnie dzieciom, ale także dorośli mogą w nim opanować podstawy. Jest świetnym miejscem do gry w piłkę wodną lub podobnych zabaw podczas upałów.

 

Akcesoria do basenu ogrodowego

Aby móc w pełni cieszyć się nowym basenem ogrodowym, warto od razu zadbać, by korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe i wygodne. Warto dokupić drabinkę, trampolinę i specjalne oświetlenie na powierzchnię wody. Dbanie o czystość i pielęgnowanie basenu będzie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzymy się w takie akcesoria jak pokrywa na basen, podbierak z kijem teleskopowym, zestaw dobrych szczotek i chemii przeznaczonej do mycia oraz dezynfekcji.

Leżak przy basenie ogrodowym

Wyposażenie basenu ogrodowego musi zawierać również pompę filtrującą wraz z zapasem wymiennych filtrów, która zapobiega zanieczyszczaniu wody. Brudna woda sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, wirusów i potrafi zaszkodzić zdrowiu człowieka. Do pompy warto dokupić współpracujący z nią skimmer – urządzenie to zbiera duże zanieczyszczenia w postaci liści, gałązek i przypadkowych śmieci. Posiadacze basenu dmuchanego lub rozporowego powinni dokupić pompkę do nadmuchiwania tych sprzętów. Basen można napełnić przy użyciu węża ogrodowego, a osuszyć dzięki uniwersalnej pompie ogrodowej.

Zanim kupimy basen ogrodowy, sprawdźmy, czy mamy na ogrodzie odpowiednią powierzchnię równego, wypoziomowanego podłoża. W sumie tylko tyle potrzeba, aby cieszyć się własnym miejscem do ochłody w upalne dni. Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie potrzebne akcesoria do basenów ogrodowych w przystępnych cenach i dobrej jakości.

Zobacz jeszcze: Odkurzacz do basenów Lavor SWIMMY

Dodaj komentarz
* Pola wymagane