Agregaty prądotwórcze mogą stanowić samodzielne lub dodatkowe źródło prądu. Przydadzą się szczególnie podczas awarii zasilania. To praktyczny sprzęt, który sprawdzi się na wyjeździe w plener i umożliwi zasilanie, np. kuchenki elektrycznej.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, kupując agregat prądotwórczy? Przede wszystkim: moc, głośność, z jaką pracuje i zużycie paliwa.

 

Urządzenia te są bardzo przydatne. Zwłaszcza na budowie, kiedy nie ma innego źródła prądu, w szczególnych sytuacjach w szpitalach, gdy aparatura podtrzymująca życie najciężej chorych po prostu nie może przestać działać, czy też w znanych chyba każdemu przypadkach, gdy nagle w całej okolicy wysiada prąd. Są przenośne, poręczne, można je więc stosunkowo łatwo przetransportować z miejsca na miejsce. Co ważniejsze, agregaty prądotwórcze są w stanie zapewnić energię tak potężnym maszynom, jak szlifierki, wiertarki, piły. Jesienią, kiedy szybko się ściemnia, urządzenia te mogą oświetlać miejsce pracy do późnych godzin nocnych.

 

Wybierając agregat, zacznij od określenia wymaganej mocy elektrycznej. Informacja o modelu urządzenia i poborze prądu jest na nim umieszczona. Przykładowo, szlifierka podwójna może potrzebować 4A, natomiast piła tarczowa 5-6 amperów.

Bez względu na to, ile dane urządzenie pobiera prądu, należy dodać do tego jeszcze 30 procent. To dlatego, że silniki elektryczne potrzebują więcej mocy, aby wystartować niż by działanie utrzymać.

Głównym czynnikiem, jaki biorą pod uwagę potencjalni nabywcy agregatu, jest nawet nie model i marka, a poziom hałasu, jaki on generuje. Na każdym urządzeniu oznaczona jest ilość produkowanych decybeli. O każde 10 jednostek hałas wzrasta dziesięciokrotnie. I tak, urządzenie, które wytwarza 70 dB, działa dziesięć razy głośniej niż to wytwarzające 60 dB.

Agregaty określa się zarówno w watach, jak i amperach. Żeby się w tym za bardzo nie pogubić, warto zapamiętać, że 7,1 ampera to 100 watów, 8 amperów to około 1000 watów, a 16 amperów – 2000 watów. Kilowat (kW) to tysiąc watów. Dla większości majsterkowiczów 700 lub 1000 W będzie wystarczające, dla większych elektronarzędzi potrzeba będzie 2kW.

 

Paliwo uzupełniamy tylko przy wyłączonym silniku. Najpierw odkręcamy korek wlewu paliwa, później dolewamy paliwo, najlepiej poprzez lejek, a gdy skończymy - korek zakręcamy. Pozostałości płynu na silniku wycieramy szmatką.

Niektóre urządzenia tego typu przeznaczone są do awaryjnego zasilania domu po odcięciu prądu, spowodowanemu przyczynami naturalnymi. Warto więc mieć na uwadze, że tańsze generatory prądu nie będą w stanie dostarczać energii przez 24h. Ani silnik, ani uzwojenia nie wytrzymają pracy bez odpoczynku.

Przed przystąpieniem do pracy z agregatem należy dokładnie przeczytać instrukcję, w celu uniknięcia poparzeń, zranień. Z tego samego powodu urządzenie powinny obsługiwać tylko właściwe osoby. Nie można go dotykać, gdy odsłona jest zdjęta, dozwolony jest tylko transport wyłączonego urządzenia.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane