Przed 60 laty Albert Kaufmann, wówczas pracownik szwajcarskiej spółki Scintilla AG, wynalazł zasadę działania elektrycznej wyrzynarki. Pierwowzorem była maszyna do szycia jego żony.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Bosch GST 150 BCE
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
924,49
Wyrzynarka DeWalt DW343K
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
715
Wyrzynarka Makita 4350FCT
dostawa
wysyłka
>12 dni
943,49
Wyrzynarka Proxxon STS/E
dostawa
wysyłka
8-11 dni
573
Wyrzynarka Makita 4350CT
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
917,49
Wyrzynarka Makita 4351FCT
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
975,49

Historia wyrzynarki - pierwsza została zrobiona z maszyny do szycia

Zastąpienie igły brzeszczotem umożliwiło wykonywanie najbardziej fantazyjnych cięć w drewnie. W ten sposób narodziło się zupełnie nowe narzędzie. W 1947 roku Scintilla rozpoczęła produkcję seryjną tzw. „wyrzynarki Lesto”, pierwszej elektrycznej wyrzynarki na świecie. W 1954 roku dział branżowy Elektronarzędzi spółki Robert Bosch GmbH, objął w Scintilli większość udziałów.

Olbrzymi sukces wyrzynarka odniosła pod koniec lat 50., kiedy rzemieślnicy odkryli największe korzyści nowej technologii.

Od tamtej pory wyrzynarki stały się wydajnymi i wszechstronnie stosowanymi urządzeniami. Są bardzo popularne także wśród majsterkowiczów. Według liczby sprzedanych elektronarzędzi znajdują się na czwartej pozycji – po wkrętarkach akumulatorowych, wiertarkach udarowych i jednoręcznych szlifierkach kątowych. Bosch sprzedał już ok. 30 milionów wyrzynarek na całym świecie. Większość z nich wciąż jest produkowana w szwajcarskiej fabryce w Solothurn.

 

Współczesne wyrzynarki działają inaczej

Obecnie produkowane wyrzynarki Bosch od dawna nie ograniczają się do wykorzystania prostej zasady ruchu brzeszczotu w górę i w dół. Funkcja przyspieszania tempa pracy umożliwiająca nacinanie materiału z wyczuciem, wstępny wybór prędkości obrotowej i kilkustopniowa oscylacja, zapewniająca szybką pracę w najróżniejszych materiałach.

System SDS umożliwiający wymianę brzeszczotu jedną ręką, bez użycia dodatkowych narzędzi, spokojna, bezwibracyjna praca narzędzia oraz system Precision Control gwarantujący wysoką precyzję pracy to cechy, które dbają o komfort i efektywność pracy wyrzynarką.

 

W ciągu minionych lat Bosch udoskonalił nie tylko samo urządzenie, ale także brzeszczoty. Zęby brzeszczotów są frezowane lub szlifowane, faliste lub rozwarte, a w przypadku brzeszczotów do zastosowań specjalnych – z reguły z nasypem z węglików spiekanych. Specjalne brzeszczoty z progresywną podziałką uzębienia umożliwiają obróbkę cienkich i grubych materiałów.
Brzeszczoty wykonuje się ze stali narzędziowej (HCS), stali szybkotnącej (HSS), bimetalu (BiM) lub węglików spiekanych (HM). Dzięki temu Bosch, jako wynalazca i wiodący producent wyrzynarek, może oferować użytkownikom odpowiedni brzeszczot do każdego zadania.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane