Oceń artykuł:

Przed 60 laty Albert Kaufmann, wówczas pracownik szwajcarskiej spółki Scintilla AG, wynalazł zasadę działania elektrycznej wyrzynarki. Pierwowzorem była maszyna do szycia jego żony.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Bosch GST 150 BCE
W magazynie 7 szt.Zamów dziś do 14:00 a towar będzie u Ciebie jutro
663 PLN
Wyrzynarka Makita 4351FCT
W magazynie 2 szt.Zamów dziś do 14:00 a towar będzie u Ciebie jutro
743 PLN
Wyrzynarka Rebir FZ6-100EL
Wysyłka powyżej 12 dni
234 PLN
Wyrzynarka Makita 4350FCT
W magazynie 3 szt.Zamów dziś do 11:00 a towar będzie u Ciebie jutro
707 PLN
Wyrzynarka DeWalt DW343K
W magazynie 4 szt.Zamów dziś do 11:00 a towar będzie u Ciebie jutro
566 PLN
Wyrzynarka Makita 4350CT
W magazynie 1 szt.Zamów dziś do 11:00 a towar będzie u Ciebie jutro
717 PLN

Zastąpienie igły brzeszczotem umożliwiło wykonywanie najbardziej fantazyjnych cięć w drewnie. W ten sposób narodziło się zupełnie nowe narzędzie. W 1947 roku Scintilla rozpoczęła produkcję seryjną tzw. „wyrzynarki Lesto”, pierwszej elektrycznej wyrzynarki na świecie. W 1954 roku dział branżowy Elektronarzędzi spółki Robert Bosch GmbH, objął w Scintilli większość udziałów.
Olbrzymi sukces wyrzynarka odniosła pod koniec lat 50., kiedy rzemieślnicy odkryli największe korzyści nowej technologii.
Od tamtej pory wyrzynarki stały się wydajnymi i wszechstronnie stosowanymi urządzeniami. Są bardzo popularne także wśród majsterkowiczów. Według liczby sprzedanych elektronarzędzi znajdują się na czwartej pozycji – po wkrętarkach akumulatorowych, wiertarkach udarowych i jednoręcznych szlifierkach kątowych. Bosch sprzedał już ok. 30 milionów wyrzynarek na całym świecie. Większość z nich wciąż jest produkowana w szwajcarskiej fabryce w Solothurn.
Obecnie produkowane wyrzynarki Bosch od dawna nie ograniczają się do wykorzystania prostej zasady ruchu brzeszczotu w górę i w dół. Funkcja przyspieszania tempa pracy umożliwiająca nacinanie materiału z wyczuciem, wstępny wybór prędkości obrotowej i kilkustopniowa oscylacja, zapewniająca szybką pracę w najróżniejszych materiałach.
System SDS umożliwiający wymianę brzeszczotu jedną ręką, bez użycia dodatkowych narzędzi, spokojna, bezwibracyjna praca narzędzia oraz system Precision Control gwarantujący wysoką precyzję pracy to cechy, które dbają o komfort i efektywność pracy wyrzynarką.
W ciągu minionych lat Bosch udoskonalił nie tylko samo urządzenie, ale także brzeszczoty. Zęby brzeszczotów są frezowane lub szlifowane, faliste lub rozwarte, a w przypadku brzeszczotów do zastosowań specjalnych – z reguły z nasypem z węglików spiekanych. Specjalne brzeszczoty z progresywną podziałką uzębienia umożliwiają obróbkę cienkich i grubych materiałów.
Brzeszczoty wykonuje się ze stali narzędziowej (HCS), stali szybkotnącej (HSS), bimetalu (BiM) lub węglików spiekanych (HM). Dzięki temu Bosch, jako wynalazca i wiodący producent wyrzynarek, może oferować użytkownikom odpowiedni brzeszczot do każdego zadania.
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 260 tys. pracowników, wyniosły w 2006 roku 43,7 mld euro.
Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś wielki koncern skupiający fabryki i dysponujący sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający ok. 300 spółek zależnych i 13 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.
Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i warsztatowych urządzeń diagnostycznych, sprzętu car audio Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych głównie pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth).
Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Boscha (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).
Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.
Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl

* Pola wymagane
Dodaj komentarz