Każdy, kto miał do czynienia z narzędziami bezprzewodowymi wie, jak bardzo ułatwiają one pracę, czy to w domu i ogrodzie, w warsztacie lub na budowach. Marka Bosch już od dziesięcioleci stara się sukcesywnie zastępować urządzenia sieciowe - narzędziami bezprzewodowymi. Dlatego też nieustannie rozwija technologię systemów akumulatorowych i widać, że robi to na najwyższym poziomie!

Kup w Narzedzia.pl
1 239
Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 36 V-LI Plus
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
3 187
Wkrętak Bosch IXO V full
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
359,99

Pierwszy akumulator Bosch

Pierwsze elektronarzędzia akumulatorowe pojawiły się w 1969 roku, kiedy to Bosch Power Tools wprowadził na rynek pierwszy sekator i wiertarkę z akumulatorami wieszanymi na ramieniu. Był to ołowiowo-żelowy akumulator 12V, który wyglądem przypominał akumulator samochodowy i ważył ponad 5,5kg. Akumulator jednak pozwalał pracować sekatorem przez całą godzinę, co umożliwiało przycięcie aż 20m żywopłotu. Potem konieczne było naładowanie akumulatora, co trwało od 6 do 8 godzin. To rozwiązanie zapoczątkowało rozwój elektronarzędzi bezprzewodowych.

Rozwój techniki akumulatorowej

Marka Bosch nieustannie zwiększała swoje kompetencje w dziedzinie techniki akumulatorowej, co sprawiło, że 5 lat później pojawiły się na rynku pierwsze nożyce do trawy dla ogrodników hobbystów z wbudowanym akumulatorem. Szerokość cięcia narzędzia wynosiła 80mm, a akumulator pozwalał pracować przez około 45 minut. To było pierwsze narzędzie, w którym Bosch po raz pierwszy zastosował suchy akumulator z 4 ogniwami niklowo-kadmowymi, który charakteryzował się długą żywotnością i możliwością wielokrotnego ładowania. Spotkało się to z wielkim entuzjazmem ze strony użytkowników, dzięki czemu w 1974 w Republice Federalnej Niemiec stworzono rynek bezprzewodowych elektronarzędzi i narzędzi ogrodowych, a segment narzędzi akumulatorowych Bosch zaczął się intensywnie rozwijać.

bosch professional gbh

Pierwszy akumulatorowy młot udarowo-obrotowy

Kolejny przełomowy moment w historii firmy Bosch pojawił się w roku 1984 wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszego akumulatorowego młota udarowo-obrotowego GBH 24V dedykowanego użytkownikom profesjonalnym. W ten sposób Bosch wyszedł naprzeciw oczekiwaniom profesjonalistów i jednocześnie umocnił pozycję światowego lidera w branży elektronarzędzi z akumulatorowym zasilaniem. Akumulatorowa młotowiertarka marki Bosch jako pierwsza dawała możliwość wykonywania prac bez dostępu do gniazda sieciowego. Pracownicy budowy na rusztowaniach potrzebowali narzędzi akumulatorowych, aby wywiercić otwory w ścianach budynku, natomiast elektrycy mogli montować anteny i odgromniki. Młot akumulatorowy GBH 24V dawał użytkownikom pełną elastyczność działania przy równocześnie wysokiej mocy i wydajności. Podstawą tego był suchy akumulator z 20 ogniwami niklowo-kadmowymi, których opór wewnętrzny był o 1/3 mniejszy niż w przypadku konwencjonalnych akumulatorów, co zapewniało znakomitą wydajność. Na jednym cyklu ładowania użytkownik mógł wywiercić nawet do 60 otworów.

Nowe akumulatory NiMH

W 1998 roku Bosch wydał serię innowacyjnych wiertarko-wkrętarek akumulatorowych dla profesjonalistów - dwa modele o napięciu 12V i 14.4V, które zostały wyposażone w innowacyjne akumulatory bez dodatku kadmu - akumulatory niklowo-metalowo-kadmowe. Były one o 1/3 mniejsze i aż 20% lżejsze od konwencjonalnych akumulatorów niklowo-kadmowych, co znacząco wpłynęło na komfort pracy elektronarzędziami.

ixo bosch

Akumulatorowa rewolucja XXI wieku

Do prawdziwej rewolucji akumulatorowej doszło w roku 2003, kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza na świecie akumulatorowa wkrętarka IXO ze zintegrowaną baterią litowo-jonową. To niewielkie, kultowe narzędzie sprzedało się w ponad 18 milionach egzemplarzy na całym świecie i cieszy się wielką popularnością do dziś. Dzięki zastosowaniu litowo-jonowej technologii ogniw akumulatorowych, które dotychczas były znane głównie z telefonów komórkowych, wkrętarka IXO była zawsze gotowa do użycia! Akumulator Li-Ion nie rozładowywał się samoczynnie, ani nie wykazywał efektu pamięci, co sprawiało, że nawet po roku nieużywania, akumulator był nadal gotowy do pracy. Ponadto same ogniwa akumulatorowe były lżejsze nawet o 40% od konwencjonalnych ogniw niklowo-kadmowych, dzięki czemu wkrętarka IXO była lekka (300g) i poręczna.

Akumulatory ProCORE18

Firma Bosch stale rozszerza program akumulatorowych systemów, aby dzięki 50-letniemu doświadczeniu w technice akumulatorowej oferować użytkownikowi kolejne innowacyjne rozwiązania, dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. I tak też w roku 2019 pojawiła się na rynku nowa seria akumulatorów ProCORE18. Akumulatory zaprojektowano tak, aby maksymalnie zwiększyć ich wydajność i ograniczyć masę. Lżejszy akumulator redukuje obciążenie użytkownika, co znacznie przyspiesza jego pracę i zwiększa efektywność.

procore18 bosch

Jak widać, z biegiem lat akumulatory stawały się coraz bardziej kompaktowe, a przy tym wydajniejsze. Kto wie, jak będą wyglądały systemu akumulatorowe na przestrzeni kolejnych 50 lat?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane