Wiertła do metalu AEG

Do ostatniej strony »
G
bergson 2010-12-09 22:25

Wiertła do metalu AEG

Witam Was.Kupiłem sobie na alledrogo wiertła do metalu z firmy AEG.Proszę powiedzcie mi czy to oryginał czy jakaś podróba.Z wiertła dałem 100zł i jest ich 19szt od 1do 10mm.Jak w ogóle rozpoznać podróbę.Na wiertłach jest tylko napis HSS no i rozmiar wiertła.Sprawiają wrażenie bardzo dobrych wierteł.

G
JK. 2010-12-10 00:07

Re: Wiertła do metalu AEG

Nikt specjalnie nie podrabia wierteł;] jesli dałeś ok 100, to muszą byc wiertła HSS-G srebrny kolor? Jesli tak to bardzo dobre wierła do miękkich stali, na bardzo twardej długo nie wytrzymają, do takiej muisałbyś miec kobaltowe HSS-Co. kolor brązowawy. Na opakowaniu powinien byc też oznakowany kąt natarcia wierzchołka wiertła, jesli kąt jest 135st to dobrze, jak 118st to troszke gorzej;)

G
JK. 2010-12-10 11:33

Re: Wiertła do metalu AEG

No co ty;) przecież to sklep, to nie mogą sprzedawać nieorginalnych.....wszystko jest ok z wiertlami...Są dobre, ale nie jakieś super;)

G
bergson 2010-12-10 22:16

Re: Wiertła do metalu AEG

to które są super?

G
Felek 2010-12-10 22:35

Re: Wiertła do metalu AEG

Na opakowaniu powinien byc też oznakowany kąt natarcia wierzchołka wiertła
,

Bzdury piszesz. Nie ma czegoś takiego jak kąt natarcia wierzchołka wiertła - znowu wiesz, że gdzieś dzwonią, ale nie kojarzysz w którym kościele.
Jest kąt natarcia oraz kąt wierzchołka, są to dwa różne parametry, nigdy jeden.
Pierwszy parametr mówi o tym jak bardzo "ściśnięta" jest "spirala", drugi o tym, jaki kąt ma powierzchnia przyłożenia. Producenci podają zazwyczaj kąt wierzchołka (tak, jak w przypadku wiertłem z aukcji)

jesli kąt jest 135st to dobrze, jak 118st to troszke gorzej;)


Jesteś prawdziwy magik: skąd nie wiedząc do czego będą stosowane wiertła, wyrokujesz, że kąt natarcia 118 st. jest "troszkę gorszy" od 135 st? Które będą lepsze do aluminium?

G
JK. 2010-12-10 22:47

Re: Wiertła do metalu AEG

Chłopcze schowaj się póki masz jeszcze trochę wstydu w sobie, poczytaj sobie o wiertłach najpierw potem się wypowiadaj...

Niezależnie czy będzie aluminum, miękka stal, żelazo czy twarda stal stopowa do 900N/mm2 to zawsze 135 ułatwi pracę, a wiertła do stali stopowej 1200N/mm2 wymaga wręcz wierzchołka o kącie 135st, to standart wierteł kobaltowych. Więc nie bredź!

G
Łukasz 2010-12-11 00:20

Re: Wiertła do metalu AEG

To dlaczego o wierceniu i geometrii wieteł w książkach piszą całe rozdziały?
Ja w zwykłej stali wierce czarnymi Baildonami(118 stopni) i idzie bardzo dobrze, do takich zastosowań kupowanie droższych nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

G
JK. 2010-12-11 01:35

Re: Wiertła do metalu AEG

Łukaszu skoro piszą "całe ksiązki" to w kącie wierzchołkowym musi coś być? Prawda?
Skoro tak jest, to po co odzywają się osoby, które nie mają pojęcia o tym i próbują z czystej złośliwości i głupoty zepsuć kolejny temat?

U mnie w pracy wiercimy często w blachach nierdzewnych, czy w metalowych ościeżnicach do tej pracy, w wasztacie używają tylko HSS-G o kacie 135st lub Kobaltowych o tym samym kącie. Wzykle HSS-R nieradzą sobie, a wiertła HSS-G o kącie 118st często po paru otworach są do wyrzucenia(jak dobrze pójdzie).

G
JK. 2010-12-11 01:38

Re: Wiertła do metalu AEG

Jak juz pan super metabo się tak popisał wiedzą, to niech doczyta sobie do końca o kątach i sprawdzi w praktyce co to jest kąt natarcia wierła i jak ma się on do kąta wierchołkowego i dlaczego pisze się tylko jeden kąt?;)) Lekcje geometrii szkoła podstawowa.

G
Łukasz 2010-12-11 10:44

Re: Wiertła do metalu AEG

No właśnie parametrów opisujących wiertło jest dużo, a Ty piszesz że 135 jest lepsze od 118 zawsze i wszędzie. A Felek ma racje, są wiertła o różnym skoku spirali, widziałem takie do mosiądzu i miały bardzo mały skręt i kąt wierzchołka 118 stopni.
A węglikowe mają np. 140 stopni i co, są jeszcze lepsze niż 135? Każde ma swoje przeznaczenie, gdyby tak nie było produkowaliby jeden typ.

G
Felek 2010-12-11 10:53

Re: Wiertła do metalu AEG

ciut informacji dla osoby "ściskającej" spiralę wiertła;)))


No JK, jeśli dla Ciebie źródłem informacji o wiertłach są opisy aukcji allegro, to gratuluję. Ja korzystam z podręczników nt obróbki skrawaniem.
Używam uproszczonego słownictwa, którego Ty także jesteś zwolennikiem, czyli chciałem, żebyś nawet Ty zrozumiał.
Erudycyjny popis wiedzy nt. akumulatorów i prądu już dałeś - tak specjalistycznego języka nie znał polski internet. Rozumiem, że dla Ciebie kąt natarcia i kąt wierzchołkowy to to samo, bo przecież k a ż d y specjalista zrozumie innego specjalistę.

Dla osób, które pominęły tę arcyciekawą lekturę przypomnienie: JK, mistrz mowy technicznej:

http://www.narzedzia.com.pl/Forum/wiertarko-wkr%C4%99tarka-akumulatorowa-657.html#last

PS Mała prośba - będziesz pewnie komentował, więc zrób to w jednym poście, bo naprodukowałeś w tym wątku już kilka, tylko po to, żeby mi dowalić. Zbierz myśli i wyrzygaj wszystko za jednym razem. Może być od myślników.

G
JK. 2010-12-11 18:28

Re: Wiertła do metalu AEG

Nie ma to jak pomylić kąt natarcia wiertła z kątem spirali, naprawde gratuluje ci wiedzy oraz tego, że masz niby pracę przy obrabiarkach. Kolego podstawy szkoły podstawowej: Kąt pełny ile ma stopni??
Drugie pytanie jaki ile stopni zostanie po odjęciu kąta wierchołkowego wiertła na płaskiej płaszczyźnie wiercenia??
A teraz poszukaj sobie trochę co to jest kąt natarcia.... Wyjdzie ci odpowiedź czemu kąt wierzchołkowy 135st jest lepszy niż kąt 118st.
Reszty nie zamierzam ci tłumaczyć, bo wiedze że to nie ma najmniejszego sensu...

PS... a ty zanim podzielisz się swą "wiedzą" pomyśl trzy razy zamin coś napiszesz, bo popisujesz się co post to gorzej... A o akumulatorach wszystko zostało wyjaśniione, tam była wiedza za duża widać jak na na ciebie.

G
Felek 2010-12-11 22:58

Re: Wiertła do metalu AEG

Na opakowaniu powinien byc też oznakowany kąt natarcia wierzchołka wiertła, jesli kąt jest 135st to dobrze, jak 118st to troszke gorzej;)


Nie ma to jak pomylić kąt natarcia wiertła z kątem spirali, naprawde gratuluje ci wiedzy oraz tego, że masz niby pracę przy obrabiarkach.

Ja korzystam z podręczników nt obróbki skrawaniem.


Chyba nic nie wymaga tutaj komentarza, oprócz Twojej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nie znam drugie osoby, która czytałaby proste informacje w bardziej twórczy sposób niż Ty...


A teraz poszukaj sobie trochę co to jest kąt natarcia.... Wyjdzie ci odpowiedź czemu kąt wierzchołkowy 135st jest lepszy niż kąt 118st.


Jak juz pan super metabo się tak popisał wiedzą, to niech doczyta sobie do końca o kątach i sprawdzi w praktyce co to jest kąt natarcia wierła i jak ma się on do kąta wierchołkowego i dlaczego pisze się tylko jeden kąt?;))


Ponieważ tylko Ty masz z tym problem, innych kolegów N I E odsyłam do obrazków. Spójrz, specjaliści mają nieco inne zdanie na temat "ciut lepszych" i "ciut gorszych" kątów wierzchołkowych, powiem więcej - te "bałwany" twierdzą, że nie ma wierteł dobrych do wszystkiego!! Ale Ty jak zwykle wiesz wszystko najlepiej.

Na koniec prośba - zadaj sobie nieco trudu i jak już pierniczysz farmazony, to staraj się to jakoś argumentować. Mniej użytkowników tego forum będzie miało z Ciebie ubaw. I proszę, nie obrażaj mnie, a nikogo, kto ma inne zdanie od Ciebie i potrafi je sensownie uargumentować.

PS. Grafika pochodzi z opracowania firmy Garant ( http://www.hoffmann-group.com/pl/kompetencja-producenta/garant-a-obrobka-skrawaniem.html).
Podobną wiedzę m e r y t o r y c z n a można znaleźć w podręcznikach. Zainteresowani bez trudu odnajdą, a najmądrzejsi i tak pozostaną przy swoim zdaniu...

PS II - jak cytuję Twoje posty, to podkreśla mi masę błędów. Bądź tak uprzejmy i pisz po polsku, bo niekiedy nie można odczytać tych bazgrołów...

Zdjęcia

G
JK. 2010-12-11 23:30

Re: Wiertła do metalu AEG

No bingo, prawie sam doszedłeś do tego o co chodzi;))
Teraz ci powiem o co chodzi w całości, producenci wierteł umieszczają coś takiego jak : "kąt natarcia wierzchołka wiertła" podając tylko kąt wierzchołka! A wiesz czemu? Bo to normalne i skoro kąt wierzchłka ma 135st to tą kąt samego natarcia wynosi 22,5st i jest on ZAWSZE mniejszy niż przy wierzchołkowym kacie 118st (natarcie 31st). Czemu tak jest bo to wynika z czystej geometrii 180st - kąt wierzchołka= kąt natarcia(podzielona na 2, bo spirala jest dwuostrzowa)
Więc producenci wierteł podają TYLKO kąt wierzchołka, bo reszta wychodzi z prostej geometrii.

Więc zanim zacznesz, popisywać się wiedzą o kątach pomyśl, zamin kogoś znów obrazisz i doczytaj dokładnie to co ta osoba pisze!
Twoja tabelka jest prawie dobra, bo kat 135st nadaje się do każdego metalu, bo z niej wynika że w miekkim mosiadzu trzeba wiercic 118st, co jest nieprawdą. Chodzi o to że kąt 118st starcza do miękkich metali, wiec nie trzeba kupwać lepszych wierteł. Gdy w gre wchodzi twarda stal, lepiej miec 135st z domieszką kobaltu...
EOT

G
Łukasz 2010-12-11 23:56

Re: Wiertła do metalu AEG

Jeszcze nie widziałem żeby ktoś obliczał 'kąt natarcia wierzchołka wiertła' w sposób w jaki tu zaprezentowałeś, możesz podać jakieś źródło tych informacji?

1 2