Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

G
Czarek 2014-09-16 11:30

Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

Potrzebuje sprzętu do wiercenia w cegłach i sporadycznie w betonie. Wiem, że z udarem mechanicznym nie dam rady sobie z betonem.. ale z drugiej strony młot z pseumatycznym moje cegły zmieni w popękane resztki.. Moje fundusze nie są tak wysokie, wieć poradźcie co robić.

G
Damian 2014-09-16 12:24

Re: Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

No kolego myślę, że tak jak napsiałeś lepiej nie ryzykować wiercenia z udarem mechnicznym w betonie, ani pneumatycznym w cegle. Tutaj chyba nie będzie wyjścia tylko kupić oba urządzenia. ewnetualnie skoro tak sporadycznie wiercisz w betonie kup mechaniczny a pneumatyczny pożycz lub używany sobie spraw.

G
Mike 2014-09-16 18:49

Re: Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

Czy wiertarka udarowa da sobie rade z betonem zależy od tego co to będzie za wiertarka. Jeśli jakiś shit pseudo udarowy 600W z marketu za 100zł. to możesz zapomnieć o wierceniu w betonie. Ale np. Protool PDP 24-2 EAQ to już da rade trochę powiercić. Nie tak dobrze jak młotowiertarka ale używam czasami jak trzeba wywiercić precyzyjniej otwór w betonie i daje rade.
Te najmocniejsze udarówki klasy profesjonalnej mają inny udar mechaniczny niż te słabe zabawki marketowe. Mniej zębów ale większe. Dzięki temu udary są mocniejsze a dzięki mocnemu silnikowi możesz wiercić z dużą prędkością aby mieć dużą liczbę tych udarów. Tylko wiertła schodzą dużo szybciej niż w młotowiertarkach. I trzeba mieć dużo siły ;-P

G
Paweł 2014-09-17 10:43

Re: Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

Ja bym tam kupował pneumatyczny bo bardziej się opłaca moim zadniem. Mechanicznym nie masz sznas nic podziałać w beonie. Cegła co prawda jest dosyc krucha ale mysle, ze wiercać bez udaru i bardzo delikatnie jakoś to przetrzyma. potrzbne Ci będą tylko odpowiednie wiertla. Jak miałbym coś polecić to bosch GBH 2-26 DRE, makite HR2470 albo dewalta D25123KB.

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2014-09-17 12:03

Re: Udar mechaniczny czy pneumatyczny?

Mówienie, że udar mechaniczny nie poradzi sobie z betonem jest największym mitem, jaki słyszałem. Udar mechaniczny jest stworzony do pracy w twardych materiałach, a wersja elektropneumatyczna jest jego doskonalszą wersją. Problem polega na tym, że użytkownicy wiertarek udarowych (mechanicznych) nie zwracają zazwyczaj uwagi na taką drobnostkę, jak jakość stosowanych wierteł. Tanie zestawy za kilka złotych będą miały problem z wierceniem nawet w drewnie. Dobre wiertło z solidną końcówką z widii doskonale wierci w betonie, nawet wówczas, gdy napędza je niedroga wiertarka z udarem mechanicznym. Porównywałem kiedyś dwa modele wiertarek z udarem mechanicznym, a w ramach testu wierciłem w bloczkach betonowych. Tutaj jest krótka relacja: http://panfleks.blogspot.com/2012/11/skil-torro-6950aa-recenzja-porownanie.html. Narzędzia to AEG i Skil, czyli nie najwyższa półka. Da się? Mi się udało.

1