Szlifierka oscylacyjna mała delta czy narz. wielofunkcyjne

G
Pawcio 2014-11-10 20:22

Szlifierka oscylacyjna mała delta czy narz. wielofunkcyjne

Witam.
Potrzebuję małej szlifierki do zakamarków. Wiadomo że szlifierka kątowa ze stopą delta zatacza okrąg powiedzmy o promieniu 2mm, analogicznie jak klasyczna szlifierka ze stopą prostokątną.
Natomiast jak się domyślam, stopa umocowana w narzędziu wielofunkcyjnym wykonuje ruch wyłącznie wahadłowy - czy tak ? W związku z tym czy jej efektywność szlifowania jest gorsza ?

G
Mike 2014-11-17 18:15

Re: Szlifierka oscylacyjna mała delta czy narz. wielofunkcyjne

To zależny od konkretnego urządzenia - Jak porównasz narzędzie wielofunkcyjne Fein do szlifierki Graphite to wynik jest oczywisty. Tak samo jak porównasz narzędzie wielofunkcyjne Einhell`a do szlifierki Metabo itp. Na pewno narzędzie wielofunkcyjne daje dużo więcej możliwości. Tylko kupuj dobrej klasy osprzęt np. Bosch.

G
Pawcio 2014-11-17 19:51

Re: Szlifierka oscylacyjna mała delta czy narz. wielofunkcyjne

No już to sprawdziłem i podam do ewentualnej wiadomosci. Narzędzie wielofunkcyjne oscyluje wyłącznie wahadłowo, z reguły +- 1,4mm od punktu spoczynkowego, niezależnie od producenta. Narzędzia, które wyglądają jak wielofunkcyjne ale są wyłącznie szlifierkami z na stałe przymocowaną stopą spośród tych które oglądałem, działają jak klasyczne szlifierki oscylacyjne, czyli również z lekkim ruchem mimośrodowym.
Potrzebowałem przygotować okna dachowe do malowania, więc kupowanie drogiego narzędzia nie byłoby ekonomiczne. Oczywiście dobry osprzęt do cięcia znacznie przekracza cenę niedrogiego narzędzia, ale mnie chodziło wyłącznie o stopę szlifującą, a ta droga od taniej niewiele się różni. Dodam na koniec, że takie narzędzie daje radę w stosunku do klasycznej szlifierki oscylacyjnej. Można ewentualnie dołożyć jedno szlifowanie i użyć niższej gradacji papieru. Za to dostęp do zakamarków jest bezdyskusyjny i można sobie dorobić stopę o potrzebnym kształcie, co również uczyniłem. Pozdr.

1