Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Do ostatniej strony »
G
andrew 2010-08-03 16:18

Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Zastosowanie na chwilę obecną :
płot - sztachety oraz balustrada drewniana - odczyszczenie
podbitka dachowa i elewacja drewniana - przygotowanie do malowania
drzwi zewnętrzne - przeszlifowanie
kilka parapetów w domu - nie powinno być widać zakoli po papierze.

Moje typy:
Metabo SXE 325 Intec cena 300-350
http://www.metabo.pl/Katalog-elektronarzedzia.23932+M51ab34c8631.0.html

BOSCH GEX 125-1 AE cena: 400 - 450
http://www.bosch-pt.pl/boptocs2-pl/Rzemiosło+i+przemysł/Narzędzia/PL/pl/gw/Szlifierki+mimośrodowe/101286/GEX+125-1+AE/14161/index.htm

a może coś innego ?
HITACHI SV13YB, SKIL MASTERS 7402MA , BLACK&DECKER KA191EK , GRAPHITE 59G346

Na co patrzeć ? Moc ? Średnica mimośrodu ? Nie miałem nigdy takiej. Z góry dziekuję za wskazówki.

G
Kudlaty_ 2010-08-04 08:27

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
PanFleks 2010-08-04 13:01

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
andrew 2010-08-04 13:22

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Dzięki kudłaty za informacje. Jak jest z dostępnością krążków - papieru ściernego do tej szlifierki ? Czy muszą być jakieś specjalne ? Używasz oryginałów metabo ? Ile kosztują masz orientację ?

Jeszcze chciałem zapytać o system filtracji. Rozumiem że tam jest jakiś filtr z tego co znalazłem poliestrowy wymienny, który można czyścić czy tak ? Czy on się szybko zapycha ?
O co chodzi z tymi workami papierowymi jako część zamienna nr katalogowy 6.31288 ? Stosuje się to zamiast filtra ? Znalazłem jeszcze jakieś obudowy do worków do tej szlifierki nr kat. 6.25599(kaseta worka na pył) oraz uchwyt worka na pył 6.31289. Trzeba to zakupić jak się chce korzystać z worka - czy dobrze rozumiem ? Wybacz głupie pytania, ale mimośrodówki nie miałem w ręce nigdy.
Czy próbowałeś polerować samochód np. po nałożeniu wosku ? W akcesoriach są jakieś gąbki, futerka, filce... gadżet czy jakoś w miarę daje radę w takich zastosowaniach..

G
andrew 2010-08-04 13:27

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Dzięki Panie Fleks. Może Ty potrafisz odpowiedzieć na któreś z pytań wyżej ?
Chyba pojadę po to tą szlifierkę. W sumie zawsze można wydać xxx zł więcejna narzędzie tylko nie koniecznie można wykorzystać jego możliwości potem.
Jakiś kompromis musi być .. Metabo wydaje się być optymalnym wyborem z tego co jest na rynku w tej chwili..

G
PanFleks 2010-08-04 14:25

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Pan Fleks zna (prawie) wszystkie odpowiedzi ;-)

Mimośrodówki można używać do polerowania samochodu - najlepiej kupić model z regulowaną prędkością obrotową. Specjalną gąbkę lub filc można dokupić osobno, niekoniecznie z Metabo, bo będzie sporo tańsza. W marketach budowlanych filc, gąbka i futro na 125 mm będzie kosztowało pewnie nie więcej niż 10 PLN za sztukę. Wspomnianym Inteckiem polerowałem auto - wyszło bardzo dobrze.

Papier do mimośrodówek nie jest kłopotem - rozmiar 125 mm (podobnie jak 150mm) jest ogólnodostępny, stopa jest standardowa, więc nie ma kłopotu z rozstawem otworów. Na allegro dobry jakościowo papier można dostać za jakieś 20 PLN + przesyłka za 50 krążków. W marketach budowlanych zapłacisz około 10-15 PLN za 10 sztuk. Z tego, co pamiętam, w zestawie masz kilka krążków.

Filtr - Intec to system, który składa się ze specjalnego odciągu spod stopy szlifierskiej i kasety z filtrem. W zestawie dostaniesz kasetę i filtr - jest to filtr wielokrotnego użytku, a sam system odpylania sprawdza się rewelacyjnie. Z jednorazowymi filtrami do szlifierek jest dokładnie tak samo, jak z filtrami do odkurzaczy - możesz używać papierowych, a możesz materiałowego. Swoją szlifierkę mam około 2 lat, filtr wciąż ten sam, nie niszczy się i nie zużywa - wystarczy pamiętać, żeby po pracy wyjąć go z kasety i otrzepać. Sam filtr to plastikowa ramka z rozciągniętym na niej papierem złożonym w harmonijkę - wygląda dokładnie jak na zdjęciu:

http://www.louistools.de/catalog/images/products/metabo/2560200s_51.jpg

Pozdrawiam,
Pan Fleks

G
andrew 2010-08-04 14:27

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

W kwestii papieru już się dowiedziałem, że "to są zwykłe krążki czepne" hmm dla mnie niezwykłe, bo ja do swojej marketowej oscylacyjnej docinam paier ścierny a potem zapinam go śrubami :P : P
Jaki marki takich krążków czepnych możecie polecić.

Znalazłem jeszcze taką dyskusję gdyby ktoś miał taki problem jak ja.
http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=3159

Sorry że tak post pod postem ale inaczej jako anonim nei mogę.

G
JK. 2010-08-04 17:06

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

W zasadzie większość rzeczy powiedziano, co do okrągłych sladów na drewnie to gdybyś kupił coś amatorskiego, typu skil, einhell czy graphite mógłbyś mieć z tym problem. Większość profesjonalnych produktów tą "wade" wyeliminowano, poprzez łagodny rozruch i hamulec talerza.

Co do ewentualnych propozcji mogę poleć, AEG, Metabo, Makitę, Kressa i Dewalta. Ale jeśli chcesz się zmieścić w 600zł max, to nie na wszystkie propozycję będziesz mógł sobie pozwolić. Większość szlifierek na talerz 150mm jest poza zasięgięm cenowym, jedynie AEG ma ją nieco powyżej 600zł.
Z Metabo jest fajna opcja ta:
http://allegro.pl/item1150789237_metabo_szlifierka_mimosrodowa_sxe_425_turbotec.html
Szlifierka dwuręczna ale na miejsze tarcze 125mm, bez podwójnej oscylacji, ale jednak poniżej 600;)
Z jednoręcznych mogę dorzucić jeszcze:
http://allegro.pl/item1165532694_aeg_ex_125_e_szlifierka_mimosrodowa_125e_germany.html jedna z mocniejszych w tej klasie.

A sam uzywam AEG Ex 150E - może nie była ostro uzywana, ale swoje zrobiła już.

G
Kudlaty_ 2010-08-06 16:26

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Ja jedynie mogę potwierdzić powyższe posty:

Tzn: Filtr INTEK jest dość trwały wystarczy go po pracy wytrzepać. Jak masz możliwość to można przedmuchać sprężonym powietrzem i filtr i szlifierkę po pracy - na pewno nie zaszkodzi. Na początku też się tego obawiałem, ale teraz wiem, że nie ma czego.

Co do krążków mam z każdego kilka sztuk - kupowałem w Castoramie ich krążki ( 10szt. 10-15zł z tego co pamiętam), mam też kilka z Metabo (tych ziarnistości co Casto nie miało). Z tą szlifierką papier się nie zabija i dość długo można pracować na jednym krążku. Papier szybko się niszczy jak szlifujesz metalowe krawędzie, przy drewnie nie ma tego problemu.

Co do polerowania to również polerowałem samochód i ładnie się błyszczy - możesz kupić futerko i gąbkę w casto - cena ok. 15zł. Mi lepiej pracowało się gąbką. Tylko trzeba pamiętać, że wtedy otwory w stopie masz zatkane i stopa się bardziej grzeje. Jak używasz raz na czas w ten sposób to ok. Jak więcej to możesz skrócić życie hamulca w stopie od temperatury. Po prostu gorzej się stopa chłodzi.

Dla mnie cena/jakość/możliwości tego Metabo są naprawdę bardzo OK. Jest to jedno z moich ulubionych narzędzi.

G
JK. 2010-08-07 15:53

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Ale ja dla przestrogi dodam, że jako polerki nie należy ich używać z innego względu, zbyt duża prędkość obrotowa! Polerka powinna mieć do ok. 3000obr/min max, minośrodówki mają minimalnie 6000-8000obr/min. Zdecydowanie za dużo, jest duże ryzyko uszkodzenia lakieru.

G
andrew 2010-08-07 20:01

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Dzięki wszystkim! Podzielę się wrażeniami jak do mnie dotrze.

G
PanFleks 2010-08-07 20:28

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Oprócz prędkości jakoś nie wyobrażam sobie, żeby polerować nawet średniej wielkości auto futerkiem 125mm ;-) Sporadycznie - jak najbardziej, ale żeby szlifierka pełniła dodatkowo rolę polerki na cały etat - niekoniecznie.

G
Kudlaty_ 2010-08-07 21:52

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Mimośrodówka w roli polerki można od czasu do czasu użyć tak.

Dokładnie umyć auto - tak żeby nie został żaden piasek, bo może nieźle rysować. Ja zakładam papier ścierny ziarno 300 - 400 i ściereczkę z mikrofilbry (papier po to żeby się trzymała i żeby nie było ryzyka, że rzep przebije ściereczkę), można użyć też gąbkę lub futerko. Poleruję elementy plastikowe, szyby koło uszczelek itp. zakamarki. Czasem po woskowaniu na gumach zostają takie białe ślady - mikrofibra dobrze je powyciera.
Tak jak napisał J.K. trzeba pamiętać o tym, iż polerka ma niższe obroty i stale kontrolować czy lakier się nie grzeje. Nigdy nie robić tego w słońcu na rozgrzanym lakierze.

Jak napisał Pan Flex 125 to mała średnica, żeby szybko zrobić polerkę, ale za to dość wygodna przy doczyszczaniu różnych detali.

Pozdrawiam

G
JK. 2010-08-12 21:13

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

A ja właśnie sam po sobie przekonałem się że, czasem warto zapłacić pare złoty więcej i zapytać dobrego sprzedawcy. Otóż szlifowałem wczoraj dużą drewnianą skrzynię. Potrzebowałem papieru do swojego AEG EX150E, bo brakło. Jako że ojciec miał większe zakupy pojechał do castoramy, dałem mu na wzór papier. Bo niby mają nataniej niecałe 9zł za paczkę. Owszem tanio ale niestety to wszystko co mogę powiedzeć, bo dostałem owszem papier na rzep 150mm ale z jakimiś śmiesznymi otworami, pytałem czy pokazywał ojciec wzór, powiedział tak a pan dał mu taki papier i powiedział że pasuje... Niedowierzając że nie mają "normalego" papieru sam pojechałem do casto, zapytałem co to za papier srzedajecie skoro nie pasuje do żadnej szlifierki znanej, tzw doradca klienta(śmiesznie) próbował tłumaczyć że ten papier można użyć tylko trzeba sobie otworki robić (fakt ale nie po to kupuje gotowca), że być może ja mam jakaś dziwną szlifierkę gdy powiedziałem że AEG, zaczął tłumaczyć że oni tych nie mają, że mają papiery pasujące do swoich sprzedawanych szlifierek. Gdy powiedziałem żeby mi pokazaji te szlifierki okazało się, że mimo kilku mimośrodówek nie mają 150mm(akurat;) doradca zaczał się wykręcać że to niby papier pasujący do Maccalistera którego notabene też nie mieli 150mm;) - podziękowałem za obsługe i zwróciłem. Pojechałem do konkurencji, z miejsca zapytałem sprzedawce o papier i czy na pewno mają 150mm o odpowiednich otworach, potwierdził zapytał o markę model i ładnie pokazał wybór. I bingo! Może ten sam papier, troche droższy bo 16zł ale brawo i sprzedwca wiedział co i jak i mają taki papier, a na opakowaniu pisze jak byk: pasuje do AEG, Bosch, Milwaukee, Festool, Hilti, Ferm, Dewalt, Kress, Metabo..... oraz wypisane modele. Dlatego wole dopłacić pare zloty ale być pewnym, że nawet jak będzie zakupy robiła osoba zielona w tych sprawach to sprzedawca nie wciśnie jej kitu.
Dlatego radzę wszystkim nie nabieracie się na niższe ceny, róbcie zakupy z głową, jeśli chodzi o szlifierki pamiętajcie że papier musi pasować, bo gdybym używał tego z castoramy niepotrzebnie zagrzewałbym narzędzie.
Gdyby mi się chciało tracić nerwy i czas, pojechałbym tam z papierem kupionym gdzie indziej i pokazał "doradcy klienta" że się nie zna i że mają słaby wybór bo podstawowych rzeczy brak;p

G
andrew 2010-08-12 22:23

Re: Szlifierka mimośrodowa do domu co wybrać ?

Dobrze jak sprzedawca z marketu wie gdzie co leży ! Tu nie chodzi o kilka złotówek. Tu chodzi o to, że Ty musisz się w tym kraju znać na wszystkim, bo albo ci kit wcisną, albo wyrolują albo chociaż jakiś badziew sprzedają. O cudach na budowach nie wspomnę - warto czasem forum murator dom poczytać. Te kur*** biorą za to jeszcze pieniądze. Marność nad marnościami... wokoł... w każdej sferze.. czy jedziesz do mechanika, czy montujesz okno, budujesz dom, czy np .kupujesz papier do mimośrodówki...

Krystyna Feldman twierdzi, że na tym świecie same kurwy i złodzieje.
Nie ma się więc czemu dziwić :D
Włączyć od 3:00 .. http://www.youtube.com/watch?v=Gfp7TGn7VVU ;)

1 2