Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Do ostatniej strony »
G
ravic_m 2010-10-13 00:58

Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Witam.

Jestem tu nowy. Proszę o pomoc w wyborze młotowiertarki. Mam wiertarkę SKIL MASTERS model 6480, ale jest ona za słaba do wiercenia w żelbetonie, a o kuciu (podkuwaniu) już nie wspomnę. Chciałbym kupić na własny domowy użytek młotowiertarkę, która głównie wierciłaby otwory, ale nie mogę wykluczyć okazjonalnej cięższej roboty w postaci lekkiego kucia, podkuwania. Chciałbym na nią wydać nie więcej niż 900-1000zł, bo szukam czegoś, co posłużyłoby mi dłużej niż 2lata. Stąd też mój dylemat. Początkowo planowałem zostawić sobie swoją wiertarkę do zwykłego wiercenia, np. w cegle i kupić cięższy młot do lekkiego kucia, podkuwania i wiercenia z udarem w betonie. Problem w tym, że do wyboru mam albo marketowe "noname-y" za 200zł, a potem już profesjonalna półka powyżej 1000PLN. Nic pośrodku. Wypatrzyłęm dosyć silną młotowiertakę Skil Masters 1790 MA za ok. 450zł. 4J uderzenia, wygląda dość solidnie i na mojego Skila nie narzekam. Mam jednak obawy, czy ta młotowiertarka nie rozpadnie mi się po kilku latach. Tak doszedłem do rozwiązania alternatywnego: sprzedać moją wiertarkę i kupić DeWalta, model D25113K. Fajna młotowiertaka, w sumie najmocniejsza w tej klasie, ale głównie do wiercenia, sporadycznie do podkuwania. I to jest problem: szkoda byłoby mi ją brać do cięższej roboty, żeby jej w głupi sposób nie zepsuć. Musiałbym się w takich sytuacjach posiłkować młotkiem za 200zł z Marketu, albo brać coś lepszego z wypożyczalni.

Co radzicie? Pomóżcie. Liczę na rady osób z doświadczeniem. Może macie jakieś inne propozycje?

Dzięki z góry.Pozdrawiam.
Ravic_m

G
Domi 2010-10-13 12:36

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Jezeli lekkie kucie i podkuwanie to max co twoj sprzet ma wytrzymac to dewalt sie nada lepiej niz skil.Choc jesli bedziesz mial sporo kucia/podkuwania to lepiej kupic cos z pionowym silnikiem np: kress 800pse i sie zmiescisz w 1000pln.

G
JK. 2010-10-14 01:09

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Domi ma rację, na pewno Dewalt jest lepszym pomysłem niż Skil, ale co do tego że to najmocniejszy młotek w tej klasie polemizowałbym i to bardzo. Biorąc pod uwagę spsób pomiaru siły udaru jaki dokonuje B&D(Dewalt) do czzego ludzie z tej formy oficjalnie się przyznają;)

Jesli przyszłoby mi duzo podkuwac też wybrałbym Kressa,

G
ravic_m 2010-10-14 19:00

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

To, że jest godny polecenia - nie polemizuję, bo sam mam wkrętarkę Kressa. Ale AEG? Hm, tu też się nie będę spierał, bo nie znam tej marki. I w tym sęk. Pomyślicie pewnie, że laik się odezwał, ale zawsze trudno mi było uplasować AEG na jakiejś półce i najczęściej kojarzy mi się ze sprzętem AGD. Powiesz coś więcej o tym producencie?
Jeśli chodzi o żywot tej młotowiertarki, jak wcześniej napisałem, większość to wiercenie. Raz na jakiś czas (pewnie rzadko) podkuwanie, ale raczej solidne. I nie mam tu na myśli burzenia ściany, oczywiście.

G
JK. 2010-10-16 22:19

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

zywotność? Powiem szczerze, jest to moja subiektywna ocena, ale AEG robi lepsze młotki sds plus niż Makita czy Dewalt;] Poza tym szkoda że nie znasz AEG, bo po Boschu i B&D to najstarszy(największy) producent narzędzi na swiecie, to oni wymyślili wiertarkę przenośną i pare innych rzeczy;)....
Co do moich propozycji to pierwszy młot to stary dobry i mocny model dwubiegowy, coraz ich mnniej na rynku, jedyna wada że są ciut cięzsze niż normalne młottki, ale są wytrzymalsze i skuteczniejsze w pracy. Druga propozycja jest bardziej nowa, ale tez wyprzedaż, normalnie te młotki kosztuja ok. 1300zł. To pionowa konstrukcja, lepiej wyważona, mniej obciąza rękę, jest też bardziej wytrzymała na prace z podkuwaniem, choć to też juz subiektywne opinie, choć mające pewne poparcie w faktach. W dodatku ten drugi młotek ma opcję "miekkiego młota" czyli zmiejszenie siły udaru o mniej więcej połowę, bardzo fajna opcja przy pracy z delikatniejszymi materiałami niż beton. AEG podobnie jak Bosch ma 3 lata gwarancji, dewalt czy skil da ci najwyżej 2 lata, jesli bierzesz sprzęt do domu. Młoty AEG są jeszcze robione w Niemczech.

G
margolcia 2010-10-16 23:20

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

D25113K juz przestali produkowac. Nastepca to D25123K.

G
ravic_m 2010-10-17 01:19

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Dzięki. Jak to mówią: człowiek całe życię się uczy i umiera głupi. :-) Coś tam jednak pod czupryną pozostaje, bo już poważniej traktuję AEG.

Margolcia: Czy wiesz czym różnią się te dwa modele DeWalta: D25113 i D25123, poza tym, że ten drugi jest oczywiście nowszy i lepszy? Jedyne, co zwróciło moją uwagę, to delikatna zmiana wyglądu obudowy. Ale czy to mogło spowodować wzrost jego masy o 0,3kg? ;-)

G
Domi 2010-10-17 17:42

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

No i jest jeszcze drozszy od poprzednika. Co do roznic miedzy modelami w opisach na stronce producenta nie widze zadnych ale temat juz byl
http://www.narzedzia.com.pl/Forum/D25123K-czy-D25113K-stary-czy-nowy-model-lepszy-14519.html#last
Niestety dalej nie wiem o co chodzi z ta plynna zmiana trybow ;)

G
ravic_m 2010-10-18 01:10

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Jutro idę do sklepu "obmacać" jakiś sprzęt marki AEG. Czy jesteście tego samego zdania, co JK, że AEG to sprzęt godny polecenia i jak najbardziej trwały? Na innych forach i postach jest on stawiany na równi z tymi znanymi i uznanymi, jak Metabo, DeWalt czy Makita. Na "znanym polskim portalu aukcyjnym" ;-) znalazłem kilka aukcji młotowiertarek tego producenta w ładnej cenie i kuszą. Chciałbym po prostu kupić coś może nie najtańszego, ale co mogłoby mi dłużej posłużyć.

G
ravic_m 2010-11-08 00:24

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Trochę czasu już minęło, a ja ciągle młotowiertarki nie kupiłem. Już się zdecydowałem na taką z silnikiem poziomym (raczej nie wykorzystam tych z silnikiem pionowym). Teraz tylko kwestia modelu. Po rozeznaniu wybiorę pewnie coś spośród tych trzech modeli: AEG BH 2600 RX2, DEWALT D25123K i HITACHI DH24PC3. Który byście polecali? Każdy ma wady i zalety. Hitachi najtańszy, lekki, ale trochę słabszy od reszty. Dewalt - pewniak, ale słyszałem, że te 3.4J udaru jest trochę zawyżone. No i AEG: chyba największe możliwości (nawet przy 3J udaru), kosztem wagi i ceny. Co byście polecali? Na załączonym zdjęciu zestawiłem parametry i przykładowe ceny.

Zdjęcia

G
JK. 2010-11-08 02:34

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Jedno co mogę powiedzieć na pewno to to że Hitachi na pewno;)) nie ważny 2,4kg, gdyby tak było, to ta młotowiertarka była by najlepsza w swojej klasie. A tak nie jest. W katalogu z wagami to akurat dość mocno zaniżają wagę. Z obserwacji moich wynika, że najuczciwiej wagę narzędzi podaje: AEG, Bosch i Makita. Ten model Hitachi miałem w rękach i waga jego przpomina wagę Makity HR2470 czy Boscha 2-26, czyli ok 2,7-2,9kg przynajmniej. Co do wagi młota AEG to mogę ci jedynie podpowiedzieć czemu tak jest, chodzi o obudowę, najłatwiej wyjasni ci to krótka animacja na stronie milwaukeetools.pl zadładka ->wibracje->kontrukcja narzedzia->mocna konstrukcja jest tam animacja budowy bliźniaczego młota PPH30X2.

A co twojego wyboru radzę dopisać Boscha 2-26 zdecydowanie wolałbym tego bosch niż Hitachi.

G
Maariusz 2010-11-08 07:46

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Nie spiesz się z zakupem. Ja sporo poczytałem zanim 2 tygodnie temu kupiłem Makitę HR2470. Trafiłem na promocję i wtedy dokonałem wyboru.

G
ravic_m 2010-11-09 00:49

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

JK: jestem zaskoczony Twoją radą! Już mnie przekonałeś do AEG, a tu polecasz BOSCHA? Zaskakuje mnie to o tyle, że Bosch 2-26 w gronie pozostałych motowiertarek, które przedstawiłem, wydaje się najsłabszy. Poza tym kilkanaście już razy w różnych miejscach spotkałem się z opinią, że renoma tej marki i rzeczywista obecna jakość jej produktów, jakby się oddalają od siebie. To właśnie powoduje, że skłaniałbym się raczej w stronę innej marki. Po prostu ponoć od jakiegoś czasu młotowiertaki Boscha (a może też inny sprzęt) częściej odwiedzają serwisy.
A tak swoją drogą czy 2 modele: GBH 2-26 DRE i GBH 2-26 DFR czymś się różnią poza obecnością szybkozaciskowego uchwytu wiertarskiego w zestawie?

Maariusz: własnie mam okazję kupić DEWALTa D25123k za 650zł w promocji. :-) Jeszcze nie widziałem taniej. No, ale to AEG mnie coś nęci. Troszkę słabszy, ale dwubiegowa przekładnia!

G
JK. 2010-11-09 01:45

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Poleciłem ci Boscha w zamian za Hitachi, ponieważ uważam że Bosch robi po prostu znacznie lepsze młotowiertarki niż Hitachi. W tym segmencie narzędzi stawiam Boscha, AEG/Milwaukee i Kressa wyżej od konkurencji, a na dole właśnie Hitachi.

G
Felek 2010-11-09 10:59

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

Czy AEG ma funkcję podkuwania?
Szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z maszyną, którą ma dwa biegi z udarem i podkuwanie...

Pozdro
Fel

1 2 ... 9