Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Do ostatniej strony »
g
gandw 2013-01-11 07:33

Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Witam!

Rozglądam się za wkrętarką akumulatorową i po lekturze tego i kilku innych for mam niezły mętlik w głowie. Potrzebuję wkrętarkę do amatorskiego użytku, będzie służyła przez kilka następnych lat do pracy typu - budowa sufitów G-K, budowa i składanie mebli, ogólne majsterkowanie, prace domowe, małe remonty.

Nie wiem czy lepiej kupić tańszą wkrętarkę 12v na akumulatorach Ni-Cd i nastawić się że za kilka lat pójdzie do kosza czy np. od razu kupić coś porządnego na 10,8v Li-ion. Co radzicie?

Co do tańszej opcji to myślałem o czymś typu:
- Sparky BR 12 E z Castoramy - ok. 220zł, a zbiera zaskakująco dobre opinie, ostatnio nawet ekipa remontowa taką się u mnie posługiwała,
- Metabo BS 12 - jest w promocji w Castoramie za okolice 240zł - tylko ma ogromne akumulatory więc byłaby niezbyt poręczna.

Albo od razu kupić coś porządniejszego ale na 10,8v:
- Metabo Powermaxx 12 - okolice 500-600zł, ale za to gwarancja 3 lata na aku
- Makita DF330 - 550zł, fajnie leży w ręce, dobre opinie o marce
- Bosch GSR 10,8 li-2 - 400-500zł więc najtańsza z tej klasy, zbiera bardzo dobre opinie.

Boję się żeby nie wydać 500-600zł a nie wykorzystam możliwości wkrętarki i akumulatory zwyczajnie ze starości padną, podczas gdy za podobne pieniądze mógłbym po kolei zajeżdżać 2-3 tańsze wkrętarki. Co radzicie z własnego doświadczenia?

Pozdrawiam i dziękuję!

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-01-11 10:28

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Co to znaczy, że nie wykorzystasz możliwości wkrętarki?
Markowe narzędzia będą lepiej służyły, a jeśli wybierzesz coś z gwarancją na akku, to na dobrą sprawę masz spokojną głowę przez 3 lata. Policz, ile w tym czasie będzie kosztowało akku do Sparky-ego...

Jeśli możesz wydać te 500-600 PLN to weź Metabo (gwarancja). Bosch wypada podobnie, ale na jednym ładowaniu powiercisz i powkręcasz mniej, niż Boschem. Akku do Boscha kosztuje około 100-150 PLN, mniej niż do Metabo, ale Bosch nie daje tak długiej gwarancji.

Co do możliwości tych maszyn - jeśli myślisz, że 12-to Voltowey Sparky będzie mocniejszy od 10,8 w Boscha i Metabo, to muszę wyprowadzić Cię z błędu ;-) Jest odwrotnie. To są dwie różne klasy maszyn, te markowe wypadają znacznie lepiej. Poszukaj na YT porównania Bosch vs. Metabo.

G
gandw 2013-01-11 15:35

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Widziałem to porównanie, jak już pisałem od jakiegoś czasu intensywnie czytam i oglądam filmiki ;) Podobno nowe narzędzia 10,8 Li-ion dorównują, a często przewyższają możliwościami starsze 12v Ni-cd dlatego właśnie mi się podobają - są dużo bardziej poręczne i wygodne.

Chodzi mi bardziej o to że są to już prawie profesjonalne narzędzia i przy moim amatorskim używaniu wykorzystam 30% tej pracy do jakiej zostały stworzone. Tak jakby kupić Mercedesa do jazdy do sklepu i z powrotem - raczej o to mi chodziło z tym nie wykorzystaniem ich możliwości.

Fakt - Metabo wypada chyba z tej trójki najlepiej i w jego stronę najbardziej się skłaniam. Jeśli chodzi o fundusze to raczej jestem elastyczny (oczywiście bez przesady) - jak warto to, mogę do niego dołożyć, jak nie, to wolę za resztę kupić inne narzędzie np. Stąd moje dylematy.

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-01-11 16:51

Re: Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Podobno nowe narzędzia 10,8 Li-ion dorównują, a często przewyższają możliwościami starsze 12v Ni-cd dlatego właśnie mi się podobają - są dużo bardziej poręczne i wygodne.


To jedno. Ale inna sprawa to dodatkowe korzyści płynące z zalet technologii Li-Ion. Narzędzie lepiej wykorzystują zgromadzoną w baterii energię, są wydajniejsze. Pamiętaj, że sama bateria to nie wszystko. Liczy się jeszcze przekładnia, etc. A te są lepsze u markowych producentów.

Chodzi mi bardziej o to że są to już prawie profesjonalne narzędzia i przy moim amatorskim używaniu wykorzystam 30% tej pracy do jakiej zostały stworzone.


Zgadza się, ale podejdź do tego tak: jeśli nie wykorzystasz w 100% potencjału danego modelu, to jego cechy pozwolą Ci korzystać z niego dużo dłużej, niż z marketówki ;-)

Tak jakby kupić Mercedesa do jazdy do sklepu i z powrotem - raczej o to mi chodziło z tym nie wykorzystaniem ich możliwości.


Zgadzam się z Tobą. Tyle, że różnice w cenach sięgają 200-300 PLN. Nie musisz już mieć tysiaka, żeby kupić dobre narzędzie ;-) Ja jestem zdania, że oczywiście trzeba dobierać narzędzia do potrzeb, ale z drugiej strony trzeba kupować najlepsze, na jakie w danej chwili nas stać ;-)

Fakt - Metabo wypada chyba z tej trójki najlepiej i w jego stronę najbardziej się skłaniam. Jeśli chodzi o fundusze to raczej jestem elastyczny (oczywiście bez przesady) - jak warto to, mogę do niego dołożyć, jak nie, to wolę za resztę kupić inne narzędzie np. Stąd moje dylematy.

g
gandw 2013-01-11 21:17

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Chyba faktycznie masz rację, szkoda się bawić w półśrodki a potem tracić nerwy na słabo działający sprzęt. Przemyślę jeszcze temat i będę coś zamawiał.

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-01-12 12:10

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Gandw - jeszcze jedna uwaga. Mój dobry kumpel ma Sparky-ego, sam mu go poleciłem. Powiem Ci jednak, że kiedy niedawno przyszło mi nim popracować, okazało się, że to zupełnie inna wkrętarka niż narzędzia, których ja używam... Nie jest jakoś specjalnie beznadziejna, ale radzę uczciwie - jeśli Twój budżet pozwala na kupno czegoś z wyższej półki - nie zastanawiaj się ;-)

G
Czesław 2013-01-12 20:16

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Witam
Też miałem podobny dylemat, a konkretnie chodziło o mała wkrętarkę do torby narzędziowej.
Pierwszą kupiłem "Sparky GR 7,2V - kompletna porażka, potem był Budget 10,8 za 99 zł. fajna z metalową przekładnią ale tylko 1 aku. i czas ładowania prawie 3h. Nastepnie był Macallister 10,8 (300 zł.) ale drugi aku. do niego to 120 zł.W końcu stanęło na wkrętarce Bosch GSR 10.8 - 2 Li z 1 aku. za około 350 zł z kosztami wysyłki. Sprzęt jest naprawdę fajny, chociaż ma troche dużą ładowarkę (metabo ma mniejszą ale jest sporo droższy)
Moim zdaniem warto wydać większą kasę na porządny sprzęt bo pracuje się nim z przyjemnością. W pracy mam nową makitę DF 330 DWE i zastanawia mnie ta wysoka cena makity, bo w porównaniu do Boscha to praktycznie to samo, chyba, że okaże sie znacznie trwalsza.
Z tanich to fajna jest Parkside 10,8 z 1 godzinna ładowarką i baterie można dokupić za 15 E + koszt wysyłki, ale plastiki w tych wkrętarkach są dość delikatne.
Pozdrawiam
MK

g
gandw 2013-01-13 20:48

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Dzięki!

A doradźcie jeszcze, bo mam dylemat w sprawie tego Metabo 10,8v. Warto dołożyć 160zł za jeden większy akumulator - 3Ah?
Bo widzę aukcje albo ok. 500zł 2x1,5Ah li-ion, albo 660zł 1x1,5Ah 1x3Ah. Nie wiem ile normalnie kosztują akumulatory, bo nie mogę nigdzie w internecie znaleźć dlatego nie mam punktu odniesienia. Warto tyle dokładać za jeden większy aku?

Pozdrawiam!

g
gandw 2013-01-13 20:50

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Acha - droższym zestawie jest jeszcze dodatkowo latarka - nie umiem tu edytować postów więc przepraszam za jeden pod drugim.

g
gandw 2013-01-16 12:32

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Już zamówione Metabo Powermaxx z akumulatorami 1,5Ah i 3.0Ah + latarka. Udało się za 630zł z wysyłką, oczywiście polska gwarancja producenta. Opiszę jak się używa jak już do mnie dotrze ;)

Teraz jeszcze jakiś fajny zestaw bitów - co myślicie o Milwaukee Shockwave? Warte ceny czy kupić jakieś podstawowe Makity, Boscha czy tam Aeg?

P
Paweł Sando 2013-01-16 14:26

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

KUP TEN NAJWIEKSZY ZESTAW BITÓW METABO NA ALEGRO ZA OK 100ZŁ FAJNE KONCÓWKI MOCNE I MAZ 2 UCHWYTY

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-01-17 00:26

Re: Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Teraz jeszcze jakiś fajny zestaw bitów - co myślicie o Milwaukee Shockwave? Warte ceny czy kupić jakieś podstawowe Makity, Boscha czy tam Aeg?


Podstawowe są zazwyczaj z plasteliny ;-)
Kup porządne. W okolicach 60-100 PLN będzie cud-miód.
Milwaukee mam, ale to normalne bity. Z tym, że dedykowane wkrętakom udarowym. W okrągłym pudełku masz tylko PH, PZ, i TORX. Nie ma np. HEXa, a te mogą przydać się do skręcania mebli.

g
gandw 2013-01-17 11:41

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Zestaw AEG Cold Fire 40szt. za 80zł będzie ok? Czy znacie coś sensowniejszego w tej cenie? Może Irwin? Wiertła mają ok, więc może bity też?

m
manio 2013-01-18 11:30

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

witam, a może Festoola CXS 1,3 Plus? Dobra markowa wkrętarka a cena 597zł

g
gandw 2013-01-18 15:27

Re: Porządne 10,8v czy tanie 12v?

Nie wiem skąd masz taką cenę - na znanym portalu aukcyjnym najtańsze są za 720zł z jednym akumulatorem 1,5Ah. Pewnie jakość lepsza od Metabo, ale jednak wolę mieć dwa akumulatory 1,5Ah i 3Ah i latarkę niż bawić się z jednym. Tym bardziej że gwarancja również 3 lata, więc dla mojego amatorskiego użytku ani jednej ani drugiej pewnie nie zajechałbym do tego czasu. Naprawy pogwarancyjne pewnie droższe niż Metabo.

1 2