Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

G
Feliks 2014-09-11 14:56

Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

Kupiłem niedawno nową kosiarkę spalinową makity PLM5120. Dotond miałem ciagle elektryczną ale oczywiscie przeciolem kablem. Nie za bardzo wiem co ile czasu trzeba wymianiac olej, jaki olej powinienem wlewac i cy w ogole ten olej wlewać trzbea. Slyszalem cos o mieszankach paliwa z olejem i teraz juz sam nic nie wiem, ale slyszalem ze skoro silnik 4suwowy to olej osobno paliwo osobno.. Do tego sąsiad mówi, że nie mogę jej przechylać, więc nie mam pojęcia jak ten olej wymianieć. Moze ktoś w skrócie powiedzieć co i jak dokładnie należy robić żeby nic nie zepsuć?

G
Igor 2014-09-11 15:15

Re: Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

Sprawa wygląda tak. Twoja kosiarka ma silnik 4suwowy, co oznacza, że posiada miskę olejowa, mniej więcej tak jak każdy samochód. Absolutnie nie stosuj do niej żadnej mieszanki paliwowej! Mieszanka tylko i wyłącznie do silników 2suwowych. Tak więc poza benzyną musisz swoją maszynę zaoleić. Twojego sprzętu nie należy obracać bo cały silnik zostanie zalany niemalże identycznie jakbyś obracał samochód. Tak więc zarówno napełniać jak i ściągać olej proponowałbym strzykawką. Co do tego jaki olej nie będzie większych problemów - nie musi być tej samej marki - jedyna sprawa to żeby był odpowiedni do silników 4suwowych (chyba zawsze jest na opakowaniu napisane do jakiego silnika). No i oczywiście olej należy wymieniać po 20-25 godzinach pracy twojej kosiarki. Mam nadzieję, że pomogłem.

G
Feliks 2014-09-11 15:41

Re: Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

Super! Dzięki wielkie! A skoro juz mowisz o tych 2 i 4suwowych to czym one sie róznia? Mam nadzieje ze nie kupilem gorszej. licze ze skoro wieksza liczba to lepsze. ale nie orientuje sie wogule jak to jest

G
Dawid 2014-09-12 10:00

Re: Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

Nie no nie można mówić, że którykolwiek jest lepszy. Raczej są od siebie zupełnie rózne. Wbrew pozorom większa liczba z porzdu nie wpływa na jakość. Silnik 2suwowy jest na pewno mocniejszy. Poza tym można go prowadzić pod różnym kątem więc nie ma większego problemu z obracaniem go, nawet przypadkowym. Tak jak napisał kolega wyżej stosuje się do niego mieszankę olejowo-paliwową i po takimm zabiegu można od razuu brać się do roboty. Plusami silników 4 suwowych zapewne będzie pracował ciszej. Do tego powiedział bym, że jest trwalszy, posiada miskę olejową, którą koniecznie trzeba zaoleić. Nie każdy o tym pamięta. A benzyna do baku normalnie. No tak jak pisał kolega nie obracać tej kosiarki bo jak zalejesz to marnie skończy.

P
Pan-wierlło 2014-09-16 12:54

Re: Olej w kosiarce spalinowej co jak i kiedy?

Co do wymiany oleju w kosiarce z silnikiem 4suwowym - sam dokonałem wymiany poprzez tzw przechył. Skończyło się tym, że kosiarka długo nie odpalała. Przeczyściłem świece, filtr powietrza i po kilkuset próbach rozruchu w końcu sie udało odpalić. Za drugim razem (w końcu za pierwszym udało się odpalić po przechyle) kosiarka juz nie ruszyła i trzeba było wysłużyć się serwisem (zaoliwiony został tłumik).
No cóż- wymiany oleju w kosiarce należy dokonywać ściągając go wężykiem i szczykawką. Trochę dziwny sposób, ale taki przywidują w przypadku gdy nie ma króćca spustowego. Zawsze należny zapoznać się z instrukcją

1