Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Do ostatniej strony »
G
heretique 2010-11-28 18:52

Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Witam,
Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, co oznacza, że zawieszenie obrazka jest ogromnym stresem. Ostatnio w razie potrzeby pożyczałem młotowiertarki z wyższej półki i wiem już że to jest to, i ze zwykłą wiertarką udarową nawet nie ma co zbliżać się do ściany :)

Myślę o kupnie jakiegoś narzędzia do domu. Raz na kilka tygodni będę potrzebował powiesić jakąś szafkę, półkę lub karnisz. Blok to oczywiście solidny żelbeton.

Czy coś w miarę niedrogiego możecie polecić? Używana będzie sporadycznie, wystarczy że się nie rozpadnie po pierwszych czterech wierceniach ;)

Interesujący jest Bosch PBH 2000 RE, według danych energia udaru to 1,5 J - czy to wystarczy do wiercenia dziurek w ścianie?
Widzę też że niezły może się okazać jakiś Skil - np. ten:

mlot-1740-ar-580w-skil-
albo ten:

/mlot-750w-1758-skil-
tańszy od Boscha i w komplecie są już wiertła.

G
JK. 2010-11-28 19:39

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Ten bosch jest bardzo fajny ze względu na lekkość, wiercenie nim w suficie jest nie męczące. Ten pierwszy skil moim zdaniem troche za słaby, jest ciut słabszy od tego boscha, a mimo wszystko cięższy, doddatkowo nie posiada podkuwania, które może ci się przydać. Wiec teoretycznie lepszym rozwiązaniem jest ten drugi mocnieszy skil.

Ewentualnie powiedz w jakiej kwocie chciałbys się zmieścić? Może znajdzie się cos lepszego.

G
heretique 2010-11-28 20:07

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Ten Bosch jest do dostania za 350 złotych na Alledrogo, więc powiedzmy, że to jest mój pułap cenowy (z jakimś drobnym marginesem rzecz jasna).

Podkuwanie faktycznie może się przydać, cenna uwaga.

G
Slawek1 2010-11-28 20:14

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Pewnie,że do wiercenia w betonie to taka wiertarka ułatwi tobie i sąsiadom żywot.
Weź raczej boscha, jeżeli zdecydujesz się wydać 270-300zł.
.Popatrz tez na produkty Einhella globala ,są tańsze i wcale w tej klasie sprzętu nie gorsze od boscha, skila, BD-ekera. ,z tańszych dobra opinie ma sprzęt parkside .
Slawek

G
heretique 2010-11-28 20:29

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Jeśli to Boshowe 1,5 J mi wystarczy do moich prac, to OK. Podoba mi się, że jest dosyć lekka i chyba poręczna.

Ja jestem niedzielnym majsterkiem, więc ergonomia i kompaktowe rozmiary jest dla mnie ważna.

Swoją drogą wspomniany Einhell oferuje imponujące parametry za niską cenę , ale jak wspominałem, jeśli Bosh da radę żelbetowemu blokowi, to OK. Wiertarki z wypożyczalni (takie spore Hitachi albo Hilti) wchodziły jak w masło, i poszukuję podobnego doświadczenia :)

G
JK. 2010-11-28 20:34

Re: Skil Masters 1790 MA czy DeWalt D25113K

HR2810 - to jedyny mały młotek sds-plus makity w ktorym też się postarano o aluminiowo-magnezowy korpus. Tak mam ten młotek w sprzedazy, bardzo dobry, ale jakbym był malkontentem jak co niektrórzy tutaj, co narzekają że komus padła bateria w wkretarce, to powiedzialbym że za prawie 1200zł nie kupiłbym tej makity, bo musiałem 2 egzemplarze wysłac do serwisu bo ciekł z nich olej z przekładni!... Ale że znam troche narzedzia to wiem, że takie usterki są niczym a HR 2810 to bardzo dobre narzędzia.

Co do róznicy miedzy 800PSE a 900 PSH jest dość znaczna już. W 800PSE metalowy korpus to częsci nr: 53 i 32 tylko ale jest to normą w większości tego typu młotków. Taki metalowy korpus jak 900 PSH nie znajdziesz juz w lżejszych młotkach sds-plus w wadze poniżej 3,5kg. Wyjatkiem jest wspomniany tutaj przeze mnie AEG BH26LE ale on normalnie kosztuje ok.1200zł podobnie jak makita HR2810... Jest jeszcze wersja niebieska na Allegro tego AEG za 800zł. No i są wspominane tutaj starsze wersje AEG młotków PN dwubiegowych, ale konstrukcje poziome. Jedynie mowy młot milwaukee PH30x ma ciut więcej tego korpusu metalowego od reszty.

G
JK. 2010-11-28 20:38

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

hmm dziwne to forum czasami;) - napisałem post w jednym temacie a pojawił się w innym;)

G
Felek 2010-11-28 22:07

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

hmm dziwne to forum czasami;) - napisałem post w jednym temacie a pojawił się w innym;)


To pewnie spisek marketerów z metabo!

G
JK. 2010-11-28 22:56

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Nie no coś ty, takie fajne narzędzia mają;) - podejrzewam że to wina akumulatorów z AEG...

G
mich 2010-11-28 23:29

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

tu trzeba porządnego sprzętu, wybierz
GBH 2-26 dfr
bądź makitę hr2460 - nieco lżejszy, znakomity jednak (nie ma jedynie funkcji burzenia)
http://www.narzedzia.pl/M%C5%82otowiertarka-HR2460,110.html

G
heretique 2010-11-29 00:13

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Super, ale to będzie młotek do sporadycznego wiercenia w ścianach - sześć stów to dla mnie trochę dużo na narzędzie które będzie wyciągane do pracy od święta.

Poniżej 300 złotych można już znaleźć na przykład takiego SKILa
z wiertłami a nawet z dłutem w komplecie. Od wspominanego Boscha jest wyraźnie cięższa (3,3 vs 2 kg), ale raczej sufity będę rzadko dziurawił...

Czy energia udaru 2J w stosunku 1,5J to duża różnica? W żelbecie?

G
Slawek1 2010-11-29 10:11

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Pewnie ,że ci wystarczy , przecież nie będziesz wiercił metrowych otworów o średnicy 30mmm!. Wywiercisz parę dziur 5-6mm sporadycznie 8mm i to wszystko . Przecież nawet szafki kuchenne nie są to ciężary które zniszczą ci wkręt o średnicy 3,5-4mm i nie wyrwa ci kolka z betonu 6mm!!.
Na wkręcie 8-10-12mm to już możesz powiesić coś szalenie ciężkiego, czy w mieszkaniu jest coś do powieszenia na takim wkręcie?
Nie szalej , bo wcale ci nie trzeba narzędzia za 600, 800, 1200zł.
Te wiertarki które oglądałeś są przeznaczone właśnie dla ciebie do domowego użytku. Czy weźmiesz zielonego boscha, skila, einhella BD, lub jakąś tanią firmę to naprawdę wystarczy. Zdecydowałeś - kup- nie będzie to zły wybór.Kup u sprzedawcy w sklepie narzędziowym lub markecie.
Dużo tutaj jest śmiechu jak ktoś poleca taniego EUROTECA ale TO kosztuje 130 -170zł ma konstrukcje boscha i WIERCI!!!! i jest trwale!!!!!
pozdrawiam Slawek

G
heretique 2010-11-29 14:49

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Dziękuję!

Tak swoją drogą, zadam głupie pytanie: czy sugerujesz, że do szafek kuchennych, półek na książki i tym podobnych drobnych mebli kołek 6mm jest wystarczający?

To będą "najgrubsze" tematy jakie mi się trafią. No, poza obrazkami, o które poprosi żona :)

G
Slawek1 2010-11-29 15:56

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

Dobór samego systemu kołków to też jakaś wiedza. Jeżeli pójdziesz do składu budowlanego to znajdziesz tam dużo cudeńków. wiodącym w tym temacie( tak mi się wydaje ) jest f-ma Fischer. Znajdziesz rożne kołki, metalowe- stalowe, mosiężne oraz systemy z kołkiem plastikowym. Do celów ; powieszenie szafek kuchennych wystarczający jest kołek plastikowy o odpowiedniej długości. Średnica wkrętu to 3,5-4-4,2mmm będzie OK Weź tzw "szybki montaż" polega to na włożeniu do wywierconego otworu koszulki plastikowej i wbiciu młotkiem nagwintowanego, zaostrzonego gwoździa ( lub jak wolisz odpowiednio skonstruowanej śruby) . Demontaż tego gwoździa ( śruby ) polega na jej wykręceniu śrubokrętem. Mocowanie czegokolwiek do betonowej ściany, sufitu to pikuś w porównaniu z mocowaniem do pianobetonu lub słabej wapiennego starego muru
Pewnie zadasz pytanie : no to jaka długość kołka?. Wg mnie 60 mm wystarczy, no ale... przy dobrej wiertarce wywiercenie dziury 8cm (80mmm) nie stanowi żadnego problemu.
Obejrzyj jak są skonstruowane zawiesia szafki i dobierz do nich śruby. Teraz te zawiesia meblowe to tez cuda- możesz zmieniać położenie szafki w górę i w dół przez pokrętła w zawiesiu i nawet nieprawidłowo wywiercony kołek będzie mógł zostać.
No to powodzenia Slawek

G
abc 2010-11-29 20:51

Re: Młotowiertarka do wiercenia w bloku

"Tak swoją drogą, zadam głupie pytanie: czy sugerujesz, że do szafek kuchennych, półek na książki i tym podobnych drobnych mebli kołek 6mm jest wystarczający?"
- - - - - - - - - -
Może nie być... a pytanie jest zupełnie do rzeczy.

Jeśli zakładasz indywidualny montaż każdej szafki z osobna wiedz, że działają na nie pewne siły a i sama szafka już nieco waży. Wypełnisz je zapewne szkłem, porcelaną, kamionką, różnej maści kubkami a pewnie i kufel pod browarek się tam znajdzie. Będzie mieć taka 'skarbnica' swoją niemałą wagę.

Kołek fi8 x 70mm to minimum a być może fi10 x 80mm będzie konieczny (bez obawy o nadwielkość - wszak fi kołka, to nie fi wkrętu). Zważ, że ściana zawiera czasem 1,5 cm tynku, sam wkręt zaś nieco ze ściany wystaje. Zwróć uwagę na zawiesia szafki. Najlepiej by zawiesia były przedłużone i mocowane w czterech punktach. Solidny montaż pozwoli na pewność i stabilność nie tylko suszonych naczyń nad zlewozmywakiem.

No chyba, że zastosujesz listwę montażową. Wówczas przy skrajnych fi8 mogą być 6-tki, jednak dość gęsto osadzone, co 15 - 20 cm.

1 2