metabo, makita, dewalt

Do ostatniej strony »
G
niobass 2010-11-09 23:55

metabo, makita, dewalt

Witam wszystkich. jako ,ze buduje dom ,to potrzebuje jakiejś wkre-wier. do prac w drewnie, pustaku i takich tam..
Bylem w kilku sklepach i oglądałem interesujące mnie "maszynki"
Metabo BS 18 LTX
MAKITA BHP451RFE
Dewalt DCD925B2
Chce ,żeby to był dość dobry i niezawodny sprzęt.
Nie koniecznie musi to być 18V, może być z serii 14V
Osobiście skłaniam się ku metabol( jakoś tak fajnie w dłoni leży), ale mało jest opinii ich temat.

Ewentualnie Wkr-wier. + wiertarka udarowa(jakiś zestaw) Do 1700PLN.
Pozdro.

G
digi 2010-11-10 00:24

Re: metabo, makita, dewalt

W tym budżecie spokojnie kupisz 3 urządzenia. Wkrętarkę, wiertarkę udarową i młotek i raczej ku takiej wersji bym się skłaniał. Chyba, że nie będziesz wiercił w betonie to nie kupuj młotka tylko buciki lub sukienunię dla żony !

G
JK. 2010-11-10 18:47

Re: metabo, makita, dewalt

Przede wszystkim pytanie w wakich warunkach będziesz budował? Czy przez okres zimy też? Jesli tak radzę odrazu się zaopatrzyć w wersję z akumulatorami Ni-cd.
Jesli nie, to wiadomo że w tej cenie tylko Litowo-jonowe. Jesli zdecydowałbyś sie na to metabo, poszukaj w sklepach promocji, bo dają 3 akumulator.

G
niobass 2010-11-10 19:11

Re: metabo, makita, dewalt

W zimę( jak będzie w miarę ciepło, a nie -15 stopni) , to będę chciał zrobić elektrykę,strop na poddaszu.
Czy narzędzia Metabo są dobre, bo naprawdę mało wiadomości jest na ich temat?

G
Maariusz 2010-11-11 08:07

Re: metabo, makita, dewalt

Metabo robi dobre szlifierki kątowe. Miałem 125-tkę, która zarabia teraz u kolegi. Mam 2-biegową wiertarkę od paru lat. Zastanawiałem się nad zakupem szlifierki 230mm, ale trafiła się w dobrej cenie granatowa AEG i na nią padł wybór bo tańsze Metabo nie mają ''soft startu".

G
JK. 2010-11-11 18:22

Re: metabo, makita, dewalt

Jesli więc pracujesz zimą również warto znaleźć wkretarkę do które da sie dokupić jeszcze akumulatory Ni-cd. Wierz mi może nowe Li-ion są znacznie lepsze, ale gdy spada temperatura, to stara technologia Ni-Cd sprawdza się o wiele lepiej. Przynjamniej jeden Akumulator Ni-Cd tylko do pracy na zewnątrz.

G
digi 2010-11-11 18:43

Re: metabo, makita, dewalt

O wiele lepsze rozwiązanie IMHO:

makita-hp1631k
kress-650sblr-1-650w
aeg-bs-14x 14-4-v-2aku-2-0ah
metabo-bs-14-4-li
aeg-bs-14-c-li-14-4v-2-x-li-ion
metabo-bs-18-li-
Reszta na młotek z SDS, kątowkę, wyrzynarkę, szlifierkę mimośrodowa - co Ci będzie bardziej potrzebne. Zostanie Ci sporo do wydania.

G
Felek 2010-11-11 22:52

Re: metabo, makita, dewalt

Niobass - Metabo będzie najlepszym wyborem. To w tej chwili jedyna wkrętarka na rynku, na którą dostaniesz 3 letnią gwarancję na akumulator. Inne bym sobie darował: AEG ma podobną gwarancję (w teorii - tylko na narzędzie, nie gwarantują naprawy w 24 h), a do tego jest bardzo ciężka. Z serwisem też może być kłopot (w porównaniu z Metabo - autoryzowany nie jest prowadzony przez AEG, tylko zewnętrzną firmę). Akumulatory NiCd to przeżytek - wkrótce będą wycofane z rynku ze względu na szkodliwe pierwiastki - nawet nie zwracaj na nie uwagi. Skąd weźmiesz zapasową baterię NiCd za kilka lat? Li-Ion nie lubią pracy w niskich temperaturach, ale żaden akumulator nie poradzi sobie zbyt długo przy większych mrozach. W metabowskiej serii LTX dostaniesz w pełni metalowy uchwyt narzędziowy. Zrobisz jak zechcesz, ale moim skromnym zdaniem powinieneś rozważyć także serię Li. BS 18 Li kosztuje około tysiąca złotych, w zestawie dostaniesz akumulatory 2,2 Ah. Za resztę kupisz dobą wiertarkę udarową - metabo lub w ostateczności AEG (które odradzam, ze względu na serwis). Z takim budżetem powinieneś znaleźć bardzo dobre narzędzia, nie oszczędzaj, bo pewnie prędzej czy później to się zemści (dostęp od ręki do wszystkich części po okresie gwarancji, etc.).

Pozdrowienia i owocnych poszukiwań!

G
digi 2010-11-11 23:32

Re: metabo, makita, dewalt

Bez sensu dopłacać do 18 Li z akumulatorami 2,2 Ah skoro ładowarka jest 30 min. W praktyce krócej ładuje. Za 740pln jest wersja z 2 akumulatorami 1,3 Ah jeżeli koniecznie musi być 18V.
Mam BS 14,4 Li - made in china - na taki napis reaguję alergicznie, mimo to zdecydowałem się, również dlatego, że mi dobrze w dłoni leżała.

Trochę pyłu i przycisk zwalniania baterii nie działa jak trzeba- zacina się, poza tym futerko ma lekkie bicie.
W cudowność gwarancji na akumulatory u Metabo to ja szczerze wątpię i na pewno nie kierował bym się tym przy zakupie. Poza stwierdzeniem , że "jeżeli akumulator ulegnie uszkodzeniu metabo wymieni na nowy" nie potrafiono mi udzielić żadnych szczegółowych informacji.
Wolałbym aby mi napisali, że gwarantują xxxxx cykli ładowania przynajmniej sprawa byłaby czytelna, a tak mogą się WYPIĄĆ i stwierdzić normalne zużycie.

Tak więc Felek... trochę bardziej trzeźwego spojrzenia życzę..

G
Felek 2010-11-12 00:27

Re: metabo, makita, dewalt

Digi: bicie futerka - wyślij do serwisu. Jeśli kupiłeś legalnie (tj. z kartą gwarancyjną i fakturą lub paragonem) nie będzie problemu z naprawą. Jak kupiłeś lewiznę, całkiem możliwe, że trafiłeś na bubla, jak to przy podróbkach bywa. Teraz masz problem, ale nie ma się co gniewać na producenta. Jak maszyna zakupiona legalnie, będzie okazja sprawdzić jak działa serwis z prawdziwego zdarzenia - możesz później opisać na forum. Wszyscy z chęcią przeczytają.
Druga sprawa: jak bateria się zacina, dbaj o czystość maszyny i nie pracuj nią w zbyt dużym zapyleniu. Albo wyślij do serwisu - przeczyszczą, a jak kupiłeś z pakietem serwisowym wymienią Ci za free części eksploatacyjne. Jeśli mieszasz kleje akumulatorówką, nie dziw się, że akumulator blokuje się od pyłu. W moim egzemplarzu nic się nie zacina, a korzystam z niej często. (Swoją drogą: jakie pylenie występuje przy pracy takim narzędziem? Masz na myśli wkręcanie wkrętów w płyty G-K, czy wiercenie w metalu? A może gwintowanie?)
Trzecia sprawa: na akumulatorówkach metabo nie ma informacji o kraju produkcji. Na narzędziu, na złączu akumulatora (naklejka z numerem seryjnym) jest napisane "Made by Metabo". Pod spodem akumulatora: "Assembled in PRC". Co oznacza słówko "assembled" - odsyłam do słownika. Ja korzystam z oryginału BS18Li zakupionego w autoryzowanej sieci dilerskiej. Zapłaciłem za nią niecały tysiąc złotych brutto. Dałbym drugie tyle, bo narzędzie jest genialne - mocne, świetnie wyważone z bardzo mocnym silnikiem i rewelacyjnym akumulatorem. Zrobiłem nią wiele - dwa remonty i milion drobnych prac. Nie mam powodów do narzekania.

Diggi - Co masz na myśli pisząc, że nikt nie wytłumaczył Ci informacji o gwarancji? Może wszyscy są zaskoczeni, bo przecież napisano wyraźnie i nie rozumieją Twoich pytań? ;-) Czasami nie warto widzieć wszędzie spiskowców. Przeczytaj gwarancję, a jak metabo będzie robiło problem z wymianą akumulatora, skorzystaj z niezgodności towaru z umową. Wszystko jest proste, nie wiem, dlaczego tak narzekasz...

G
JK. 2010-11-12 02:41

Re: metabo, makita, dewalt

Felek - znowu wymyslasz;) Po piersze jeśli uzyjesz na mrozie Li-ion pozegnaj się z nimi, więc pomysł z dodatkową baterią Ni-cd wcale nie jest zły. Zresztą chyba nie zrrozumiałeś prostej wypowiedzi(nie pierwszy raz) Proponowałem na czas budowy tylko baterie Ni-Cd,, nie wersje z nimi! Proste kupujesz wkrętarke z 2 bateriami Litowo-jonowymi, a akumulator Ni-cd dokupujsz. On ma posłużyć tylko na czas budowy i pracach zimą. Jak długo nie wytrzyma to do kosza, bo Niobass bedzie miał dwie Li-ion baterie do prac w domu już.
Digi ma racją po co wydawać aż tyle na super mocną wkrętarke, z mocy której pewnie nigdy nie skorzysta, podczas gdy przyda mu się jeszcze kupa innych narzędzi?

Co do podanych przykładów, tą wersje Dewalta trzeba wykluczyć od razu akumulatory NiMH sa jeszcze bardziej wrażliwe na ujemne temperatury.

Co do niby gwarancji Metabo na akumulatory, obawiam się że Felek sam nie doczytałeś warunków gwarancji. Gwarancja zawsze dotyczy wad fabrycznych. Nawet kupując Toye za 50zł rzadko kiedy bateria psuje sie w wyniku wady, one się po prostu szybko kończą! zuzywają. Temu samemu zuzyciu ulega każda bateria, wiec Metabo może sobie wymieniać, ale wierz mi nigdy nie wymieni ci zuzytej baterii, lub zniszczonej. Co do kolejnej niby gwarancj naprawy w ciagu 24h. Widac mało znasz rynek narzędzi, Takie coś ma niemal każdy serwis profesjonelnej marki, Kress, AEG, Bosch czy nawet głupi einhell red(w niemczech) Ale gdy naprawa wymaga dłuższego pobytu lub sprowadzania częsci to twoje Metabo bedzie trzymać narzedzie w serwisie tyle, ile potrzeba do naprawy.
Kolejne bzdury jakie piszesz na temat serwisu AEG, powiedz ile miałeś narzedzi AEG w ręku? Ile z nich wysłałeś doo serwisu? Ile czekałeś na naprawe? odpowiem za ciebie: ZERO, ZERO, ZERO po prostu piszesz bzdury. 3x zero. Serwis centralny AEG jest tak samo szybki jak każdy inny, w dodatku są 2 serwisy(metabo jeden) cóż z tego, że nazywają się inaczej? Skoro i tak należą pod A&M, osobne spółki ta sama firma.

Metalowy uchwyt w metabo? Niesmowite;))) - w AEG takie coś znajdziesz w prostych BS 12X za 400zł, a nie za 1500zł. Poza tym w tej chwili metalowy uchwyt ma każda cięzka wkretarka, niezależne od firmy. A tylko AEG oferuje wkrętarki, które niezależnie od modelu, mają pasujące do siebie nawzajem baterie o tym samym napięciu. (wyjątek stanowią tylko seria 12V li-ion) i jest to dość niezywkłe że ten system akuumulatorów posiada Wurth i Ridgid. Szkoda że Milwaukee poszło inną drogą.

A "assembled in china" - "zmontowane w chinach", wole jednak by montaz był w europie a produkcja częsci w chinach. Bo montaż w europie daje lepsze efekty kontroli jakości. ;) choć najlepiej by napis brzmiał made in EU;)

G
digi 2010-11-12 03:09

Re: metabo, makita, dewalt

Ładowarka made in China, baterie assembled in China - słówko assembled rzeczywiście wymaga sięgnięcia do słownika LOL!! Poziom CPE co najmniej :)))) Chłopie... .
Chyba nie sądzisz, że wkrętarka jest wyprodukowana w Niemczech ? Napisali dyplomatycznie made by Metabo. Nie bądź naiwny. To jest chińczyk !!
Może i udany , ale jednak chińczyk.

Felek...
zachowujesz się tak jakbyś nigdy w życiu niczego nie reklamował lub co najmniej nie trafił na skur^^*&%na rozpatrującego Twoje roszczenie.
Napisz może co to znaczy, że wymienią na nowy, gdy "akumulator ulegnie uszkodzeniu." Mniemam, że masz elementarną wiedzę nt. ogniw. Wytłumacz mi, bo ja pod "ulegnie uszkodzeniu" potrafię podpiąć kilka rzeczy, ale prawdopodobnie nie jestem takim ignorantem jak Ty w tej materii. Bez obrazy. :)) Dla mnie "uszkodzenie" nie musi być już "uszkodzeniem" dla serwisanta, dlatego się pytam co to jest uszkodzenie w akumulatorach Metabo ? Proste pytanie.
O ulubionym (podobno!) haśle w serwisie Bosch'a ostatnimi czasy słyszał ? - "Żużycie eksploatacyjne nie podlega gwarancji " Oczywiście serwis Metabo może być zupełnie z innej bajki... ale tego nie wiem, więc niczego nie przesądzam.

Niezgodność towaru to inna kwestia. Nie wiem po co się nad tym rozwodzić. Można skorzystać z niezgodności kupując Makitę , Boscha, Aeg czy Hitachi i życzę powodzenia w reklamowaniu akumulatorów w ten sposób. Rozmawiamy o "cudownej" 3 letniej gwarancji Metabo na akumulatory, która nie wiadomo do końca co obejmuje rozumiesz ? czy od początku tylko wolniej napisać ? :)))

Rozumiem że Ty korzystasz z narzędzi jak masz sterylnie czyste ręce. Jak Ty to robisz ? :))) "Kochanie mam nowe miejsce dla tych obrazków, wywiercisz mi nowe otwory :)) Pewnie znasz takie prośby z autopsji? Szlifowałem gładź, bo stare otwory trzeba było zaszpachlować. To było kilka placków gładzi, wkrętarka lekko się przyprószyła, bo stała 1 m ode mnie na ziemi. Nie mieszam kleju, ale wywierciłem kilka otworów wiertłem 4mm w ścianie (cegle dziurawce) - i tez się trochę przyprószyła. O jakim zapyleniu mówimy ?
To było w zasadzie 1 użycie nie licząc kilkunastu otworów w drewnie i metalu.
Nie narzekam, takie blokowanie przycisku to pryszcz. Sprzęt na paragon, z 3 letnią gwarancją, zarejestrowany, legalny, oryginalny.

G
Felek 2010-11-12 11:43

Re: metabo, makita, dewalt

Digi, doprawdy nie wiem po co te złośliwości... Kupiłeś zły sprzęt, zamiast wysłać do serwisu wylewasz swoje żale na forum. Nie tędy droga. Moje narzędzia może dlatego są w idealnym stanie, bo używam ich do celów, do których stworzył je producent. Np. Metabo BS14,4 - czy gdziekolwiek napisano, że wkrętarka służy do wiercenia w ścianach/murze/betonie? Nie widzę tego ani na stronie producenta, ani w instrukcji obsługi. Powiem więcej - może lepiej nie wysyłaj narzędzia do serwisu, bo mogą odmówić naprawy - korzystałeś wszak z wkrętarki wbrew jej przeznaczeniu. Jak ktoś ma za mało kasy na dobre narzędzia, szarpnie się na najtańszy model metabo i robi nim rzeczy, do których nie jest przeznaczone, zamiast dokupić, np. wiertarkę, to potem są takie właśnie historie. Gwarantuje Ci, że każda wkrętarka, ktorą "przyprószy" pył ze szlifowanej gładzi będzie szwankowała: Bosch, Kress, a nawet (w co trudno uwierzyć!) AEG!

Najlepiej kupić dobre auto, jeździć nim po lesie, przeprawiać się przez głęboką wodę, a później mieć pretensję do producenta, że się nie sprawdza. Używajcie narzędzi z głową, a będą służyły długo i bezproblemowo. Kultura korzystania z narzędzi jest w głębokiej d...pie. Powiedzcie, z czego to wynika? Mamy za mało pieniędzy, czy wiemy lepiej, od producenta?

PS - Do wiercenia w ścianie polecam tanią wiertarkę udarową - nic się nie przyprószy, nie będzie kłopotu.

G
digi 2010-11-12 16:51

Re: metabo, makita, dewalt

Wiertło 4mm , cegła dziurawka...mówi Ci to coś ? Nie wierciłem wiertłem 10mm w betonie na litość boską. Otworek na 30mm pod obrazek. 10-12mm to był tynk., który się pod śrubokrętem kruszy. Rzeczywiście tu potrzebna najmniej wiertarka udarowa a najlepiej młot z SDS za 1k pln. Wyluzuj.
Masz rację rzeczywiście przeciążyłem maszynę... :)) Kompletny brak wyobraźni. Baranina pierwsza klasa. To było trochę pyłu, odrobina, przeniosłem również na ręce, którą dotknąłem tego przycisku... jakie historie... jakie korzystanie w sposób niewłaściwy... jaki brak poszanowania.. porypało Cię i to ostro...
Mając mało kasy na narzędzia kupiłbym toyę, einhell'a, ferm'a, graphite'a, parkside'a,mcalister'a albo innego topex'a. Masa jest chińczyków - o ironio - na rynku. BS 14,4 Li nie jest najtańszą wkrętarką Metabo, jest jeszcze BS12 oraz BZ 12 SP. Obie są w dalszym ciągu w sprzedaży. Mało tego - nie jest tez najtańszą w klasie wkrętarek 14V z akumulatorami litowo-jonowymi.
W przeciwieństwie do Ciebie nie jestem żadnym fanboy'em... ani Kress'a ani Metabo ani Aeg.Nie wylewam żalów, ani nie narzekam... blokada nie działa jak należy, nie obawiaj się oddam do serwisu jak będę miał chwilę.

btw. kleje i zaprawy mieszam polską Celmą wyprodukowaną w 1971, 330W 700obr/min ...która... ani razu nie była w serwisie...

G
Felek 2010-11-12 19:19

Re: metabo, makita, dewalt

Jeśli chcesz rozmawiać, nie obrażaj mnie, ok? Nie, nie porypało mnie. Ludzie korzystają z narzędzi w rozmaity sposób, również niezgodny z przeznaczeniem. Jeśli maszyna nie jest przeznaczona to pracy w murze, to jej do tego nie używam, koniec i kropka. Nie mam za to problemu z pyłem i zacinającymi się zaciskami. Jak szlifuję ścianę, to wszystko przykrywam lub odstawiam z dala od ściany. Kilka prostych trików, a potrafią zdziałać cuda ;-)

Jakim znowu fanboyem? Czy pozwolisz, że jeśli kupiłem coś, z czego jestem mega zadowolony, to opowiem o tym na forum? Czy to moja wina, że w makicie rozleciała mi się przekładania, bosche miały akumulatory i ładowarki do bani (wszystko kupowane u autoryzowanych sprzedawców)? Wiertarka AEG spędziła w serwisie ponad tydzień, zanim mi ją naprawili - trzeba było dzwonić i się dopytywać (może musieli czekać na kontener włączników z Chin?). A Metabo? Wyobraź sobie, że mój egzemplarz też miał bicie na uchwycie (wow, fanboy mówi o wadach swojej miłości!!)! Wysłałem do serwisu - poniedziałek wysyłka, w środę miałem w domu. A uchwyt zamienili mi na metalowy. Kurcze, może dlatego, że jestem prezesem metabo? Hmmm....tylko skąd oni się o tym dowiedzieli, przecież nawet paczkę nadałem dla niepoznaki z Zakopca ;-) ???
To na tyle. Za wymianę zdań dziękuję, malkontentów nie przekonam, bo i po co.

1 2 ... 6

Kategorie :