Ładowanie baterii jonowo-litowych

G
Pele 2011-06-08 15:06

Ładowanie baterii jonowo-litowych

Witam, czy mogę sobie dowolnie ładować baterię Jo-Li - kupiłem Boscha wkrętarkę GSR 10,8-2-li
http://www.narzedzia.pl/Wiertarko-wkrętarka-GSR-10-8-2-LI-GLI-w-L-BOXX,15753.html

- zaraz po wyjęciu z opakowania zacząłem wiercić, gdyż była naładowana do połowy. mogę sobie ją teraz doładować?

G
kosmonauta 2011-06-08 15:11

Re: Ładowanie baterii jonowo-liltowych

Akumulatory litowo-jonowe nie rozładowują się samoczynnie, są zawsze gotowe do użycia. Ponadto nie wykazują także efektu pamięci: można je w każdej chwili doładować, nie ryzykując obniżenia pojemności.
Dla akumulatora 18V i 2Ah na jednym cyklu ładowania akumulatora można wywiercić ok. 20 otworów o średnicy 10 mm w betonie lub 120 otworów o tej samej średnicy w drewnie - to dla porównania - wszystko zalezy od rodzaju baterii, tworzywa wierconego, narzędzia i twórcy :-)

G
JK. 2011-06-08 17:19

Re: Ładowanie baterii jonowo-liltowych

Mity i fakty;)

Mit - baterie litowo-jonowe owszem mozna doładowywać, ale nie w dowolny sposób. Doładowywanie musi sie odbywać zawsze do pełna. Nie wolno przerywać doładowywania.
Mit - Baterie Litowo-jonowe i brak efektu pamięci - to nie prawda, baterie te mają efekt pamięci, ale jest on tak mały że w czasie dobrego użytkowania baterii jest on niemal nieodczuwalny. Jednak gdybyśmy regularnie źle ładowali baterie(przerywanie ładowania) to efekt pamięci również wystąpi i będzie on odczuwalny.

Fakty - specyfika baterii litowo-jonowych jest taka, że w zasadzie nie wymagają one doładowywania, bo posiadają zabezpieczenia przeciw nadmiernemu rozładowaniu w czasie pracy. Ale najważniejsze jest to że mimo niskiej pojemości wkrętarka pracuje niemal na 100% siły i szybkości. W stosunku do baterii NiCd gdzie efekt był taki że gdy bateria miała poniżej 50% pojemności, to znacznie spadała prędkość i siła, często uniemożliwiając dalszą efektywną pracę.
Więc stąd się ludzie zaczeli doładowywać baterie szkodząc im. W litowo-jonowych tego po prostu nie trzeba robić, wkrętarka po prostu nagle się zatrzyma i wtedy trzeba naładować;) A do momentu zatrzymania wkrętarka pracuje na optymalnych parametrach.

G
Leo 2015-05-20 19:56

Re: Ładowanie baterii jonowo-litowych

Dzięki bardzo za informację.Bardzo pomocna.Pozdrawiam

1