Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

G
Krzysiek z Łodzi 2011-06-26 23:11

Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Witam,
Na działce posiadam drewniany domek - Orzechów 2 z około 1985 roku.
Pierwsze 2-3 razy domek był pokrywany pokostem. Około 1998r. domek został pokrytą jakąś farbą do drewna.
Obecnie uważam, że domek należało by dalej zakonserwować.
Domek jest z drewnianych desek ułożonych w ten sposób jakby były 2 warstwy desek.
Górna warstwa nachodzi w 25% na dolną, po czym dolna warstwa wystaje na ~50% swojej szerokości po czym na 25% zachodzi ponownie górna warstwa i tak do końca ściany.
Zapewne przed malowaniem należy oczyścić powierzchnię.
Stąd pytanie, którego narzędzia najlepiej użyć?
Ręczne szlifowanie odpada.
Musze sprawdzić, jaka jest szerokość wgłębienia czyli widocznej dolnej warstwy. Prócz tego należy pamiętać o kantach desek górnej warstwy, która również należy wyczyścić.
Moim celem nie jest dostanie się do czystego drewna (chyba, że jest absolutnie koniecznie) lecz oczyszczenie powierzchni przed malowaniem.
Chciałbym użyć jak najmniej czasu i siły na wykonanie zadania.
Tu kolejne pytanie przy okazji, jakim rodzajem farby pomalować domek i czy i ten proces można onarzędziować?

Z góry dziękuję za wszelkie rady
Krzysiek

G
andrew 2011-06-29 21:25

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Nie wiem jak te ściany wyglądają, ale po tym co piszesz wnioskuje, że szlifowanie nie będzie takie proste i 1 narzędzie nie rozwiąże Ci raczej sprawy.
Podanie procentowo nic mi nie mówi, bo nie wiem jaka jest szerokość desek. Nie wiem czym tam będzie najłatwiej operować. Wrzuć fotkę jakąś.

Do wyboru w zależności od szerokości desek powinieneś wybrać coś spośród szlifierek oscylacyjnych lub mimośrodowych ew. taśmówkę - wtedy do gołego drewna prawie na pewno się dostaniesz. Do jednej z nich dokupiłbym szlifierkę typu delta do szlifowania trudno dostępnych miejsc.

W kwestii malowania kup jakiś pistolet. Szukaj w ofercie np. f-my Wagner.
albo Revolution Air Graffity tylko nic o nim nie wiem
Korzystam z PFS 105 Boscha. Płaciłem ok 500 - był ?jest? w programie ING bankujesz kupujesz. Daje radę. Jestem z niego zadowolony. Samochodu tym raczej nie polakierujesz, ale do domku czy płotu uważam, że idealny.

Szlifierkę mimośrodową mam Metabo SXE 325. Jest OK. Moim zdaniem bardzo solidne narzędzie w dobrej cenie. Trochę mocy jej brakuje, ale po założeniu papieru 40 można stosunkowo ostro powierzchnię zebrać. Kolejna wada to talerz podporowy o średnicy 122mm - strzępi się papier. Można kupić taki 125mm za ok 35pln.

G
andrew 2011-06-29 21:40

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

W kwestii środków do drewna Sikkens wiedzie prym. Nie wiem tylko czy to się da rozpylić wspomnianymi pistoletami(nie znam lepkości) Pytaj doradcę technicznego, albo czekaj jakiś miesiąc - będę testował. Sikkens ma różne linie produktów. Zadzwoń coś doradzą.
Poza tym możesz się zainteresować ofertą Remmers, Bondex lub Tikkurilla. Jak chcesz produkt nie trujący otoczenia - z małą ilością VOC to Osmo.
W markecie znajdziesz V33, Drewnochron, Sadolin, Altax.

G
RobertM 2011-08-03 00:42

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Polecam narzędzia firmy Bahco. Miałem z nimi styczność i jestem bardzo zadowolony z jakości ich wykonania oraz funkcjonalności. Mam nadzieję, że i wam przypadną do gustu.

G
anty-spam 2011-08-03 14:20

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Bahco to przereklamowane gówno.

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-18 08:31

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Sprawa wygląda następująco:
1. Szlifierka taśmowa nawet z papierem gr 24 nie daje rady. Papier nadal się zapycha a w dodatku deski nie są proste więc efekt mizerny. W dodatku bardzo szarpie drewno. - Odpada
2. Najlepiej idzie opalarką. Efekt po opalarce jest taki, że
a) mimo wszystko nie cała farba schodzi, tzn. część farby jakby się rozmazuje i zostaje na drewnie - może ja grzeje za mocno lub za słabo?
b) po opaleniu drewno (a była to chyba sosna) wygląda w kolorze miodowym, jakby było mokre, albo coś w tym rodzaju. Jak zeszlifuje je szlifierką kątową z papierem ściernym gr40 to uzyskuje piękne prawie białe drewno. Pytanie czy znów nie przepalam drewna uzyskując efekt koloru miodowego?
c) Dodatkowo resztki farby które zostały rozmazane na drewnie zatyka papier ścierny przy szlifowaniu szlifierką kątową, szlifowanie szlifierką taśmową odpada.

Jedni radzą a inni odradzają użycia:
a) tarczy lamelkowej
b) tarczy ściernistej z włókniny

co o tym sądzicie

Dziękuję za porady.

G
andrew 2011-08-19 10:38

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Do farby musisz kupić papier z nasypem otwartym bedzie się mniej zapychał. Szukaj papieru z powłoką stearynową w specjalistycznych sklepach z materiałami ściernymi. W lokalnym GS'ie nie pytaj ;) bo wielkie gały zrobią. Nasypów nie odróżniają.
Pod wpływem temp. drewno zmienia kolor. Jeżeli możesz potem przeszlifować do "białego" to ja bym się tym nie przejmował.

Poza wełną stalową, różnymi papierami i tarnikami wolfcrafta innych materiałów ściernych do drewna nie używałem, więc nie wiem jak te tarcze bedą się sprawdzać na drewnie. Zadzwoń na numer doradcy technicznego np. do Saint Gobain Abrasives lub Klingspor'a pomogą ci.

Jaką szlifierkę taśmową masz, że ci szarpie drewno ? o co to znaczy szarpie ?

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-19 16:09

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Graphitte czy jakoś tak.
Przy papier gr24 i nierównych deskach oraz przy pracy przy krawędzi pozostawia bruzdy. Zresztą z uwagi na nierówność desek szlifierka taśmowa jest zbyt szeroka. Deski nie mają przekroju prostokąta :(

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-20 22:00

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Efekt dzisiejszej pracy:
https://picasaweb.google.com/104492712690755712799/Dzialka_20110820
Pół dnia szlifowałem szlifierką kątową. W sumie efekt zadowalający.
Czekam na dysk szlifierski 50mm wtedy wyczyszczę wewnętrzne deski.
Zostaną jeszcze boczki.

Duże zużycie krążków 1 krążek na 3 deski maksymalnie, choć po pierwszej już czuć dużą różnicę.
W poniedziałek będę szukał jeszcze porady u firm produkujących materiały ścierne zgodnie z sugestią.
Dzięki

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-20 22:08

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Coś jest nie tak z linkiem :(
http://tinyurl.com/3dkkp66
może ten będzie lepszy

G
andrew 2011-08-21 01:07

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

Masakra, nie zazdroszczę.. też sobie robotę znalazłeś.
Ja się lituję nad sobą ;) , że nowiutkie dechy muszę szlifować a tu widzę inni mają znacznie gorzej ;)

Opalarka + szlifowanie zdecydowanie najlepsze rezultaty daje.


G
andrew 2011-08-21 01:11

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

ile płacisz za krążek ?

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-21 08:07

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

za P40 ~86gr w sklepie w Łodzi. Na aukcjach wychodzi taniej ~60gr, stąd szukam P 16 na aukcjach.
Najtaniej i zarazem jedynie P 16 znalazłem w jednym sklepie internetowym za 89gr + koszta przesyłki.

G
Krzysiek z Łodzi 2011-08-21 08:08

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?


Ja się lituję nad sobą ;) , że nowiutkie dechy muszę szlifować a tu widzę inni mają znacznie gorzej ;)

Proste deski to może strugiem elektrycznym?
U mnie deski są krzywe :(

G
andrew 2011-08-21 13:10

Re: Jakie narzędzie do szlifowania drewnianego domku?

sklep.klingspor.pl (papier klingspor) oraz pasja koszalin (mirka, starce, indasa)
W tych dwóch sklepach się zaopatruję, ceny są niższe niż podałeś, dochodzą koszty kuriera..

Montuję drewno na poddaszu, szlifuję papierem P150, P180 i P240 jako szlif międzyoperacyjny..
Strugiem można kantówkę pojechać taką, która prosto z traka wyszła. Moje dechy są wstępnie przeszlifowane.

1