Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Do ostatniej strony »
G
Hoobik 2008-07-09 00:00

Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

W kilku postach pojawił się wątek oleju do smarowania łańcucha pił spalinowych/elektrycznych. Jako, że używam Veco bo najtańszy i taki polecił mi serwis pił nie znam argumentacji przemawiającej na niekorzyść tego oleju. Zatem czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić czemu olej Veco albo nawet Pilarol są kiepskie??? w porównaniu do zawodowców moje używanie piły ma charakter czysto amatorski tym niemniej jakoś nie rozumiem czemu te oleje nie są polecane a w związku jakie byłyby polecane przez chociażby serwisy pilarskie?????

G
tomasz 2008-07-09 00:00

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

do lancucha lej obojetnie jaki olej, byle byl czysty, ja leje jaki mam pod reka zazwyczaj turdus albo superol,

G
tomasz 2008-07-09 00:00

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

tam chodzi tylko o poslizg lancucha na prowadnicy wiec nie musi miec zadnych wlasciwosci

G
Hoobik 2008-07-09 00:00

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Też mi sie tak wydawało, bo znajomy leje Superol CC od ciągnika i jest OK.

G
tomek88 2008-07-10 00:00

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Ja swego czasu lałem hipol i było dobrze. Ważne żeby olej był czysty (jeden mądry polecał mi zalać przepracowany superol...) podobno też nie może być za gęsty. Jak się prowadnica nie przegrzewa to jest ok:)ale i tak jestem zdania że najlepiej stosować oryginalny olej

G
Hoobik 2008-07-10 00:00

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Sorki, mowa jest oczywiście o czystym oleju:) Też nie bardzo sobie wyobrażam wlać olej przepracowany a już na pewno nie olej po dieslu, z mnóstwem sadzy. Co do gęstości to raczej chyba chodziłoby o minusowe temperatury gdzie oleje typu Hipol robią się gęste.

G
Rafał 2010-03-06 12:51

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Ważne jest również aby był to olej mineralny (chodzi o biodegradowalność w środowisku) ponieważ podczas pracy piły jest on rozpylany we wszystkie strony (widać to przy teście na smarowanie prowadnicy). Ja również używam olej Veco.

G
Sławek1 2010-03-06 19:49

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Już z braku laku lepszym olejem do łańcucha będzie każdy olej roślinny niż mineralny. Na oleju tym bidegrodawalnym to można placki smażyć!
Broń Panie przed przepracowanym olejem silnikowym do smarowania łańcucha- toż to bandytyzm!
pozdrawiam Sławek

G
Maariusz 2010-03-07 09:22

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Do smarowania piły nie nadaje się olej hydrauliczny ze względu na swoją lepkość. Trociny zapychają otwór pompki i łańcuch przesuwa się po prowadnicy na sucho. Można lać maszynowy AN 22 a latem AN 46

G
Janusz 2010-03-22 10:07

Re:Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Ja stosuję mieszankę oleju roślinnego z olejem EKOPILAR BIO, szczególnie dwie wielkosci
o zasadniczym znaczeniu dla przydatnosci oleju jako srodka smarujacego: wskaznik lepkosci oraz
temperaturę płyniecia. Pierwszy pozwala sądzic, że olej w stosunkowo niewielkim stopniu zmienia swoją
charakterystyke lepkosciową wraz ze wzrostem temperatury, drugi natomiast pozwala sądzic, że olej bedzie
nadal w „fazie ciekłej” – bedzie nadal płynął w temperaturze poniżej -30°C. Obie powyższe własciwosci
maja bezposredni zwiazek z możliwosciami smarujacymi co przekłada się
na stosunkowo niskie wskazniki zużywania sie elementów piły łancuchowej pilarki.
Podczas stosowania oleju należy zwracac uwagę na osłabianie napiecia łancucha i jego kontrolę naciągu.

G
Slowik 2010-05-07 19:51

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

. Kiedyś usłyszałem że do smarowania piły stosować mieszankę olej+benzyna w proporciach 1:20 czy to prawda??

G
next 2010-05-08 00:43

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej
" Kiedyś usłyszałem że do smarowania piły stosować mieszankę olej+benzyna w proporciach 1:20 czy to prawda??"

Do prawidłowej pracy pilarki spalinowej potrzemujęmy 2 rodzaje olejów: Pierwszy do mieszanki z benzyną (silnik dwusuwowy - mieszanka najczęściej w stosunku 1:50, czasami trafiają się maszyny wymagające "mocniejszych" mieszanek 1:40, a nawet 1:25). Drugi olej służy do zmarowania łańcucha i prowadnicy i chroni ja przed nadmiernym rozgrzewaniem się i zatarciem - tutaj teorii jest tyle ilu użytkowników. Moim zdaniem każdy olej nadaję się - aby był tylko był przeznaczony do smarowania łańcucha w pilarkach łańcychowych i tyle. Z braku laku może być nawet Kujawski z pierwszego tłoczenia.

G
Slowik 2010-05-18 16:53

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Chyba się nie zrozumieliśmy, ponieważ słyszałem że mieszanki 1:25 stosuje się do smarowania łańcucha, przecież to absurd(Iskra na łańcuchu i piła się jara) a było tak napisane w instrukcji.

G
gnan 2010-05-25 11:38

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Witam
ktoś pisał ze leje olej jadały to jest jakiś koszmar taki olej po jakimś czasie robi się jak kamień

G
stanislaw 2010-06-08 21:39

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

akurat dzisiaj sobie zkombinowalem olej hydrauliczny. jeszcze go nie wlalem do pily bo wolalem sprawdzic doswiadczenia w necie. no imasz tu pisza ze zewzgledu na lepkosc tego oleju zatyka sie dysza trocinami ,dzieki !!! ale kusi mnie sprawdzic,20 lat temu kupilem ruska pile elektryczna moc 2kw smarowalem ja olejem hydraulicznym bo wogule nie miala zadnego wlasnego smarowania.poprostu butelka polewalem lancoch ,ale to zupelnie co innego.

1 2 ... 4