jaki kocioł co

Do ostatniej strony »
G
DANIO 2013-03-05 14:35

jaki kocioł co

Czy ktoś ma piec LOGICA 17-20 kw od Cichewicza albo Buderusa. Przymierzam się do kupna ale nie jestem zdecydowany.

P
Paweł Sando 2013-03-09 18:24

Re: jaki kocioł co

mozesz sobie kupic defro sas rakoczy viadrus elektromet i jeszcze 100 innych róznica jest niewielka

G
Za-Defro-wany ;) 2013-03-10 21:51

Re: jaki kocioł co

Pytanie zbyt ogólne, ale...

O podanych przez autora wątku kotłach c.o. nie posiadam wiedzy jako bezpośredni ich użytkownik, ale sam stałem w ubiegłym roku przed koniecznością wyboru kotła c.o. i po przekopaniu 'globalnej wioski' i oczytaniu się na różnego typu forach (raczej z marnym skutkiem edukacyjnym), wreszcie bezpośrednich wizytach w marketach budowlanych, sklepach specjalistycznych oraz odpytaniu sprzedawców jak i instalatorów, zdecydowałem się na... Defro Optima Komfort Plus w wersji Lux 20 kW (nieco tańszy i mniej 'zbajerowany' odpowiednik to Defro Optima Komfort Plus w wersji Standard).
Dużo, nawet konkretnej wiedzy jest na internetowej stronie producenta Defro w poszczególnych zakładkach.
Warto sobie poczytać, chociażby o samych zasadach eksploatacji jak i właściwie wykonanej instalacji.

Ja, obecnie po jednym sezonie grzewczym jestem relatywnie zadowolony z zakupu i użytkowania powyższego kotła, chociaż miałem trochę zabawy z odpowiednim ustawieniem parametrów w sterowniku kotła (dopasowaniem do swoich potrzeb).

Zakup kotła (czy to Defro, Sas, Cichewicz czy inny) to raz, właściwie wykonana instalacja grzewcza to dwa, komin to trzy, a właściwie wysezonowany opał (w moim przypadku obecnie drewno) to kolejna z cegiełek w tym tygielku, żeby wszystko dobrze razem współgrało i... dom ogrzewało ;)

P.S. Przed zakupem kotła (jakiegokolwiek) warto zapoznać się z... instrukcją obsługi, żebyśmy wiedzieli w co realnie się pakujemy ;D

G
pintożao 2013-03-11 15:52

Re: jaki kocioł co

20kW ? to jaki ty masz dom 400m^2 ? Jak nie masz 400metrów to kocioł jest przewymiarowany i palisz z bardzo niskimi sprawnosciami.

40W/m^2 w trakcie mrozów dla nowych dobrze izolowanych domów. W trakcie sezonu takiego mrozu nie ma prawie stale, wiec zakup kotłów typ 20 -25kw to herezja tym bardziej, że montują tam palniki po 40kW idoci z branży kotlarskiej.

G
Kenzo 2013-03-11 16:29

Re: jaki kocioł co

Najprościej skorzystać z tego narzędzia: http://wyborkotla.pl/

P
Paweł Sando 2013-03-11 20:37

Re: jaki kocioł co

żao załość bierze

luknij sobie nawet na poradniki doboru kotłow na każdej stronie producenta i bardzo upraszczając wychodzi ok 1kW na 10m2 do tego gdzie według ciebie kocioł ba paliwo stałe ma palnik? Przewymiarowanie jest złe ale za mały kocioł też nie za dobrze. Za duży kocioł będzie niesterowalny i będzie spalał więcej paliwa, na za małym nie bedzie można osiągnąć odpowiedniej temperatury i zimne powroty go zniszczą w ciągu 3 lat sory ale dla mnie np kocioł 1,5kw na 200m2 domu ocieplonego 10cm styropianu razem z posadzka i stropem przy starszej instalacji to porażka jeszcze bez zaworu 3 drogowego.

Jak wymienisz kolesiowi kocioł na starej spawanej instalacji z grzejnikami żeliwnymi w domu z przed 20lat np 200m zz Twoim przelicznikiem to taki kocioł chyba będzie trzeba koksem do pełna zasypać

P
Paweł Sando 2013-03-11 20:39

Re: jaki kocioł co

a przelicznik jest raczej 120w na m2 a reczej na metr kubatury

G
pintożao 2013-03-13 20:35

Re: jaki kocioł co

Paw Therm palniki robi ardeo,ekoenergia,pancerpol.....rynnowe,fajkowe,obrotowe,

Matematyka to nauka trudna myslenie logiczne tez jest jak widac dla wybranych.

Matematyka kotlowa wg. Paw-Therm
120W/m^3 :)))))

Policzmy dla takiego domu
http://www.projekty24.com.pl/projekty/domy/projekt,HomeKONCEPT-15,rid,80089.html

powierzchnia 185m^2, kubatura 740m^3 => zapotrzebowanie na ciepło wg Paw Therm 120Wx740= 88800W = 88,8kW :))))) winno być 7,5kW dla dobrze izolowanego domu

dla takiego
http://www.projekty24.com.pl/projekty/domy/projekt,HomeKONCEPT-8,rid,80086.html

powierzchnia 195, kubatura 995
120Wx995 = 119400 = 119,4kW :))) winno być 8kW dla dobrze izolowanego domu


I jak z takim o termodynamice czy chemii wegla rozmawiac jak czlowiek matematyki na poziomie klas 1-3 nie ogarnia i jeszcze ludziom instalacje robi.

do ksiazek człowieku do ksiazek, ignorancja może być skorygowana przy pomocy ksiazki, glupota wymaga strzelby i szpadla.

100W/m^2 moze dla starych domow z lat 60-tych bez izolacji z oknami dwuskrzydłowymi dziurawymi jak sito.

sory gdzieś widział człowieku kocioł 1,5kW ? sorry ja pisze o nowym dobrze izolowanym budownictwie, sory czytac ze zrozumieniem tez nie umiesz, z liczeniem problem z czytaniem kiepsko... kiepsko; o zimnych powrotach bredzisz jak od dawna 3d, 4d zawory sie stosuje i obieg kotlowy,tkwisz w sredniowieczu. bywaj

P
Paweł Sando 2013-03-13 22:07

Re: jaki kocioł co

Widzę kolego brak ci praktyki, po pierwsze temat nie dotyczył kotłów retortowych tylko raczej konwencjonalnych, poza tym Twojego myślenia nie podzielają sami twórcy kotłów. Mój błąd w pisowni kocioł 15kW. Zawory 2d montuje 4d też ale większość fachowców zapomina o tym i kiedy w takim 200 metrowym domu zład wody to ok 400l to zaczynają się schody. Kolego z choinki się urwałeś trochę.

P
Paweł Sando 2013-03-13 22:27

Re: jaki kocioł co

oczywiście zawór 3d a gadki o chemii termodynamice itd to możesz zostawić sobie żeby błysnąć w towarzystwie a wypisując takie rzeczy jesteś śmieszny

G
WS-50 2013-03-16 01:28

Re: jaki kocioł co

Większość z was tutaj dyskutujących to raczej nadaje się na redaktorów Fakt*u czy tam nawet Supe*r Ekspresu, albo na babskie forum typu Szafiarenk*a czy tam inne podobne. Tacy jesteście przenikliwi i tak ładnie tutaj drzecie łacha o poszczególne, wyimaginowane wręcz przypadki, a inicjator tego tematu pewnie już kopyta wyciągnął, z wrażenia chociażby :D. Zima minie to i pewnie dywagacje się skończą (robota znowu będzie i nie będzie czasu na pisanie postów).

Ale tera piszta chopy, piszta, ja lubia kabaryt.
Drugi taki jest na Wiejskiej w Warszawie ;D

G
WS-50 (2) 2013-03-16 01:52

Re: jaki kocioł co

Po chwili namysłu zwracam jednak honor!
Tutaj to raczej spotkało się jednak dwóch specjalistów :D
Teoretyk-specjalista i specjalista-monter.

I napiszę, że...

Teoria jest wtedy, kiedy wszystko wiemy, a nic nie działa.
Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a my nie wiemy dlaczego.
Tych dwóch specjalistów tutaj obecnych łączy śmiało teorię z praktyką. Pozdrawiam :D

G
zal.pl 2013-03-16 12:50

Re: jaki kocioł co

oho odezwała sie oswiecona częsc,nie dyskutowac, argumenty WS50, klada na lopatki.

dodam jeszcze, ze
ws50 zawstydzil wszystkich trescia bez tresci niczym chuck norris z pólobrotu.

G
WS-50 (3) 2013-03-16 13:12

Re: jaki kocioł co

Jak za mało koledze treści w treści to oto więcej.
A dwaj koledzy specjaliści (teoretyk i praktyk) będą mieć pole do dyskusji czy tam polemiki raczej :D

A najbardziej to się to przyda zwykłemu Kowalskiemu, jeśli już tu zajrzy.

Poniżej zamieszczam krótką instrukcję, jak ustawić optymalne spalanie - szybko i niezależnie od rodzaju (kotła) retortowego wyposażonego w sterownik dwustanowy.
Kilkanaście miesięcy temu tą instrukcję zamieściłem na blogu Zawijana www.zawijan.wordpress.com
Jak do tej pory, ci, którzy z niej skorzystali - reklamacji nie wnoszą.

"3. KILKA DOBRYCH RAD:

a) im rzadziej i na krócej otwierasz drzwiczki w swoim kotle, tym mniej zamieszania w nim wprowadzasz. Nie zapominaj, że układ kanałów spalinowych w kotle stawia znaczne opory przepływu dla spalin. Tym samym wentylator musi wytwarzać odpowiedni spręż, aby pokonać wszystkie opory. Gdy rośnie spręż wentylatora, to maleje jego wydajność objętościowa nadmuchu. Gdy otwierasz drzwiczki, to wprowadzasz ogromne ilości dodatkowego powietrza, schładzasz komorę spalania, a wentylator zwiększa nadmuch. Regulacja nastaw sterownika kotła przy długo otwartych drzwiczkach mija się z celem.
b) regulując kocioł zawsze zmieniaj tylko jeden parametr
c) zanim dokonasz następnej zmiany odczekaj cierpliwie co najmniej 7 do 10 minut, a nawet dłużej, bo to ci się per saldo opłaci
d) im mniejsza dawka jednostkowa paliwa, tym mniejsze zaburzenia cieplne w palenisku
e) w żadnym kotle nie spalisz więcej paliwa, niż dostarczysz mu powietrza niezbędnego do procesu spalania
f) proporcje: podawanie – postój w zależności od czasu podawania nie są tożsame. Np. 5 – 10, to nie to samo co 10 – 20, czy 35 – 70
g) ewentualnych regulacji dokonuj wówczas, gdy kocioł pracuje już co najmniej kilka godzin bez długich postojów, a rezerwa „temp. zadana – temp. rzeczywista wody” wynosi co najmniej 10 – 15 stopni

4. A teraz do dzieła. Ponieważ użytkownik kotła nie dysponuje specjalistyczną aparaturą do pomiaru składu spalin, zatem jego możliwości działania są mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawiony możliwości zmniejszenia błędu nastaw swojego kotła. Istnieje kilka prostych metod umożliwiających dostrojenie tych parametrów do akceptowalnego poziomu odchyłek. Jedną z nich jest metoda kolejnych przybliżeń i tą zaproponuje Ci do wykorzystania, bo pozwala dość szybko uzyskać zadowalający rezultat i jest przy tym banalnie wręcz prosta.

a) ustaw w sterowniku czas podawania na najkrótszy możliwy (nie wiem jakim sterownikiem dwustanowym dysponujesz). Ustaw czas przerwy 3 krotnie większy, niż czas podawania. Wentylator (jeśli sterownik posiada tą opcję) na połowę zakresu sterowalnego. Po 10 minutach zajrzyj na krótko do paleniska. Najprawdopodobniej poziom żaru w retorcie obniży się – i to znacznie. Jeśli tak, to skróć czas przerwy o połowę. Odczekaj kilkanaście minut. Jeżeli lustro żaru nie podniosło się, to ponownie skróć przerwę o połowę. I tak do skutku. Gdy lustro żaru będzie miało cały czas tendencję wzrostową, to dla odmiany postępuj na odwrót i ostatni czas przerwy wydłużaj o połowę. Dość szybko osiągniesz stan, gdzie dodając lub odejmując „1 oczko” osiągniesz stan równowagi dla tego paliwa i tej nastawy wentylatora. Jeżeli te nastawy zadowalają cię, to przestań się martwić i mieszkać w kotłowni. Kocioł pracuje sprawnie i w miarę oszczędnie. Jeżeli natomiast potrzebujesz więcej lub mniej mocy, to:
b) dla większej mocy: zwiększ nadmuch przestawiając wentylator na wyższy stopień i ponów procedurę z punktu „a”
c) dla znacznie mniejszej mocy: zmniejsz nadmuch wentylatora, ustaw podawanie na minimum, przerwę 4 (5) krotnie większą od podawania i ponów procedurę z punktu „a”
d) dla znacznie większej mocy: zwiększ znacznie nadmuch wentylatora, ustaw podawanie na 2 (3) razy wartość minimalną, przerwę 2 (3) krotnie większą od podawania i ponów procedurę z punktu „a”.

Reasumując: Kocioł na paliwa stałe – jak każde inne urządzenie – wymaga od użytkownika posiadania minimum wiedzy. Niekiedy jest ona zawarta w instrukcjach obsługi. Szkoda, że nie zawsze.
Tą wiedzę producent / sprzedawca / serwisant powinien wraz z urządzeniem przekazać odbiorcy. Byłaby to obopólna korzyść. A czemu tak nie jest? Sorry. To pytanie nie do mnie proszę kierować.

Liczę, że to, co napisałem powyżej, pozwoli użytkownikom kotłów małej mocy na paliwa stałe zaoszczędzić multum nerwów i paliwa.
"

Pozdrawiam i proszę: przestancie zbytnio kombinować przy swoich kotłach, jeśli nie macie do dyspozycji aparatury pomiarowej, czasu i doświadczenia.

Jeśli już skorzystacie z moich rad, to dajcie znać, czy jeszcze macie ochotę "mieszkać" w kotłowni, zdemolować "drania" czy może po prostu nie musicie, bo kocioł nie taki straszny jak się wydaje.

G
ddd 2013-03-18 23:33

Re: jaki kocioł co

czyli ty jednak jestes WS 50 najwiekszy kabareciarz ze wszystkich. pytanie było o kotly zasypowe, zeszlo na retortowe, OZC i niska sprawnosc tych kotlow przy przewymiarowaniu, praktyk nawija o niskiej temperaturze powrotu w zwiazku z jak mu sie wydaje malym kotlem podczas gdy problem jest w fatalnie dobranych przekrojach w obiegu kotlowym(za małe) a ty osiwecony nawijasz o ustawieniu palnika... buahahahah to dopiero cyrki i kabaret... o jajebie. wylacz tv i ten cyk z wiejskiej bo ci sie udziela.

OZC to wazna rzecz, problemy z niskimi temp powrtoru to realny problem a ty sie zabierasz za ustawianie palnika.... czyli kur$^%$ z drupy strony :)


z tego co ja wyczytalem to niejaki stwor zawjan_2 proponuje 40W/m2 dla nowego budownictwa wiec z jakiego powodu szczekasz nie wiem ? korozja niskotmepraturowa i kociołki na smietnik to efekt przewymiarowania, niskiej temp spalin i powrotu. z jakiego powodu szczekasz nie wiem. Czyli co ? kabaret czy realne problemy mondrusku od palnika ?
jakbym mial sie tak dupczyc z ustawieniem palnika jak proponujesz to bym wlasnie z kolowni nie wychodzil.

1 2 ... 3