Jaka szlifierka do drewna mimośrodowa czy oscylacyjna do 250 PLN Metabo lub ?

G
Tybek 2015-06-18 12:23

Jaka szlifierka do drewna mimośrodowa czy oscylacyjna do 250 PLN Metabo lub ?

Hej!

Naczytałem się już wiele, ale nadal nie wiem nic ;/

Przeczytałem trochę testów i opinii Pana Fleksa, którego jestem fanem i póki co jedyne szlifowanie jakie znam to klocek szlifierski i papier ścierny ;p

Potrzebuję szlifierki do użytku domowego/amatorskiego przy tworzeniu drobnych szafek, półek z desek, które czasem są brane prosto z tartaku i nie zawsze są po jakiejś specjalnej obróbce i ew zdzierania farby do późniejszego malowania/lakierowania więc prace jakieś delikatne.

Myślę nad wyborem i najłatwiej byłoby kupić Metabo SFX 200 Intec , o którym się naczytałem u Pana Fleksa i nie tylko, a ew niedoróbki przy rogach zbierałbym ręcznie lub może pokusić się o coś takiego Skil 7220 AC ?

Myślałem też wcześniej o oscylacyjnej z kwadratowa czy prostokątną stopą, gdyż mam dużo papieru ściernego w rolce i to takiej jak np papier falisty w marketach ;p Ale boję się, że mocowania do takiego papieru nie będą zbyt dobrze go trzymały jeśli nie będzie na rzep i zostawię go sobie do użycia z klockiem :-)

Może macie do polecania inna szlifierkę firmy metabo lub no właśnie co wybrać do tego celu, który opisałem - mimośrodową, czy oscylacyjną? Nie zależy mi na czasie pracy a raczej na dokładności i efekcie końcowym by materiał po obróbce był gładki jak pupa niemowlaka, co jest zależne od zmian gradacji papieru ściernego.

Sugestie, opinie, pytania, czy może coś doprecyzować ?

Proszę o odpowiedzi i dziękuję za poświęcony czas ;]

G
Adam 2015-06-24 13:41

Re: Jaka szlifierka do drewna mimośrodowa czy oscylacyjna do 250 PLN Metabo lub ?

Myślę że na początek najbardziej uniwersalna byłaby prostokątna. Potem możesz w razie potrzeby dokupić mimosrodowa, bo jednak ich zastosowanie jest nieco różne. A cz to będzie Metabo czu inna marka, to w tej półce już nie jest takie istotne. Cecha różniąca je to może być rzeczywista skuteczność odsysania pyłu, ale to się wiąże z koniecznością używania dziurkowanego papieru.

G
tgsdga 2015-07-06 12:09

Re: Jaka szlifierka do drewna mimośrodowa czy oscylacyjna do 250 PLN Metabo lub ?

Moc najmniejszej szlifierki Metabo w mojej opinii nadaje się tylko do wykończeń - papiery 100 w górę. Mam SXE 325 Intec. Darłem płot ziarnem 40. Nie było łatwo. Przygotowanie dechy z tartaku nieheblowanej z wiórami pod mebel z wykorzystaniem SXE 200 nawet po założeniu krążka z ziarnem 40 to będzie udręka. Za mała moc. http://www.youtube.com/watch?v=aZJI8jv3Dbw. Powinieneś wybrać SXE 325 minimum. Z oscylacyjnych mam RT OS 30. Wybitnie niekulturalne urządzenie, ale drze ok :) Ma kiepskie fabryczne łożysko przy mimośrodzie.

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2015-07-08 14:22

Re: Re: Jaka szlifierka do drewna mimośrodowa czy oscylacyjna do 250 PLN Metabo lub ?

Moc najmniejszej szlifierki Metabo w mojej opinii nadaje się tylko do wykończeń - papiery 100 w górę.


Bo zasadniczo każda mała szlifierka mimośrodowa służy ogólnie do wykańczania ;-)

Przygotowanie dechy z tartaku nieheblowanej z wiórami pod mebel z wykorzystaniem SXE 200 nawet po założeniu krążka z ziarnem 40 to będzie udręka. Za mała moc.


Podstawowy problem jest taki, że tego rodzaju narzędzia nie są projektowane pod takie prace. Deskę spod traka można przestrugać - ręcznie, albo mechanicznie. Szlifierki mimośrodowe z grubszym papierem można używać do zdejmowania starych warstw farb, czy lakierów. Ale absolutnie nie do wykańczania desek z tartaku. Ryzykujesz uszkodzeniem narzędzia.

Powinieneś wybrać SXE 325 minimum.


Tutaj się zgodzę. Jest spora różnica w mocy, ale także w mimośrodowości. Aczkolwiek ja mam małą mimośrodówkę i SXE 450 na papier 150 mm. I taki zestaw jak dla mnie jest najbardziej optymalny. Metabo wycofało z oferty model SXE 325 i zastąpiło go nową serią: SXE 3125. Jeśli dilerzy będą chcieli pozbyć się zapasów, może obniżą trochę ceny.

1