jaka młotowiertarka

Do ostatniej strony »
G
dimitri 2011-07-04 22:04

jaka młotowiertarka

Witam
Potrzebuję kupić młotowiertarkę. Czeka mnie remont mieszkania. Przeznaczenie tego urządzenia to skuwanie płytek, wykuwanie bruzd pod instalacje wodne i elektryczne, wykucie bruzdy w posadzce pod rure fi50mm, podkucie otworów pod drzwi i oczywiście wiercenie. Po remoncie urządzenie ma być używane sporadycznie do wiercenia.

Budżet to maksymalnie 500 PLN.
Wiem, że tu totalnie amatorski sprzęt dostanę za te pieniądze. Jednak i tu myślę, zdarza się lepsza i gorsza chińszczyzna.
Moją uwagę zwróciły młotowiertarki Graphite, zwłaszcza przez ten 2 letni serwis gwarancyjny door to door.

Nie do końca znam granice możliwości systemu SDS+, czy do tych zastosowań wystarczy ?

Druga sprawa dobierając sprzęt jak silne uderzenie jest potrzebne do tych zastosowań? 3,5kJ 10kJ ? mniej ? więcej ?

Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelkie porady



G
JK. 2011-07-04 22:30

Re: jaka młotowiertarka

1 sprawa - młoty sds plus są do podkuwania powierzchniowego, nie do kucia więc wykucie otworu fi50 będzie dość męczące, chyba że wcześniej zrobisz nacięcie kątówką(dużą).
Co do firmy to większość marek uznanych ma sewis 2 lata door-to-door więc to żaden luksus jeśli chodzi o Graphite.

Teraz pytanie czy w tej cenie chcesz, tzw: młotowiertarkę, lżejsze poręczniejsze narzędzie, o regulowanych obrotach i lewo-prawo. Czy duży cięższy i silniejszy młot(brak lewych obrotów najczęsciej) o wadze ok 4-5kg?
Ten drugi lepiej poradzi sobie z podkuwaniem, ale ten lżejszy młotek będzie wygodniejszy i po remoncie.

G
dimitri 2011-07-05 10:08

Re: jaka młotowiertarka

Kwestia tej jednej bruzdy na fi50 - przemęczę - to pojedyncza operacja i nie będzie przeważać przy zakupie.
To które urządzenie wolę to właśnie zależy od tego czy to mniejsze spełni wymogi. Dlatego właśnie pytałem o siłę uderzenia. Lewe obroty nie są mi do niczego potrzebne, regulacja obrotów też nie. Poręczność urządzenia nie ma znaczenia.
Zasadniczo chodzi mi o wybór miedzy sds+ i sdsmax, siłę udaru i żeby urządzenie nie rozsypało się po tym jednym remoncie.
Z moich obserwacji wynika, że w sklepach jest więcej wierteł do sds+ no i są tańsze. Zarówno podczas remontu jak i później będę korzystał zazwyczaj z wiercenia pewnie max fi12. I chyba tylko z tych powodów nie mając innej wiedzy skłaniałbym się do sds+.

Jeśli możesz zaproponować coś z sds+ i sdsmax to będę wdzięczny.

Pozdrawiam, D.

G
Gość 2011-07-05 12:15

Re: jaka młotowiertarka

Dimitri - sądząc po postach chcesz maksymalnie zaoszczędzić. Zamiast wynajmować profesjonalną ekipę, chcesz robić wszystko sam. Ok, Twoja sprawa. Skoro jednak przycinasz na ekipie, to dlaczego szkoda ci kasy na porządne narzędzia? Jak dla mnie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie...wypożyczalnia narzędzi. Narzędzia, o które pytasz są przeznaczone do niezbyt wysilonej pracy, nie da się nimi kuć, robić bruzd i przebijać się przez grube mury. Kup sobie dwie sztuki euroteka po 150 PLN/szt. albo wypożycz narzędzie na czas remontu.

G
dimitri 2011-07-05 12:41

Re: jaka młotowiertarka

Nie widzę powodu do wynajmowania profesjonalnej ekipy(która zazwyczaj pozostaje profesjonalna tylko w czasie w którym widzi swego szefa) do prac remontowych we własnym mieszkaniu skoro mam zarówno czas jak i umiejętności pozwalające wykonać te prace samemu. O ile za wkrętarkę mogę dać sporo bo tego używam bardzo często to w przypadku młotowiertarki użytek będzie naprawdę rzadki. Nie widzę powodu inwestowania w narzędzie, które będzie leżeć.
Wypożyczalnia się nie sprawdzi, remontuje mieszkanie w którym mieszkam z rodziną, dziś kuchnia, za dwa dni łazienka a za tydzień inne pomieszczenie. Kilka dób wypożyczenia i wyjdzie, że kupiłbym za te pieniądze jakiś tańszy badziew nawet gdybym miał go wyrzucić po remoncie. Druga sprawa, że jeździć do wypożyczalnie za każdym razem jak akurat będę potrzebował go użyć to strata czasu.

Pracowałem na młotowiertarkach i na młotach swojego pracodawcy dawniej, ale nie zwracałem uwagi na parametry tych urządzeń.
Pytam o młotowiertarkę nie dlatego, że nie znam się na robocie, a dlatego, że nie mam doświadczenia z młotowiertarkami.

G
anty 2011-07-05 15:42

Re: jaka młotowiertarka

kup wszystkie oprócz AEG psują się aż strach , einhall daje radę pomarańczowy

G
346 2011-07-05 17:53

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
JK. 2011-07-05 18:12

Re: jaka młotowiertarka

Dobra dowcipy na bok.

Pisałeś że wolałbyś coś poręczniejszego, a jednocześnie piszesz, że nie potrzebujesz lewych obrotów czy regulacji prędkości. Otóż niestety takiego wyboru nie masz, po prostu KAŻDA młotowiertarka charakteryzuje się tym że ma lewe/prawe obroty i regulacje. Więc nawet gdyby taka istniała to potrzebujesz ttych dwóch rzeczy i tak bo:
1) regulacja służy do wiercenia różnymi średnicami wierteł, duże wierła wymagają niższych prędkości.(gdy dasz max prędkość, wiertła będą ci się szybko zużywać lub palić)
2) Lewe obroty będziesz potrzebował, bo gdy zaklinuje ci się wierło w murze, to lewe obroty służą do wyprowadzenia wiertła w takiej sytuacji.

Co do konkretów:
http://allegro.pl/mlot-udarowy-mlotowiertatarka-rt-rh-26-einhell-gwa-i1688531730.html - średnia moc i siła uderzenia.

http://allegro.pl/einhell-mlot-udarowy-bt-rh-1500-4-0j-2l-gwarancja-i1680740543.html - duzy młot sds-plus, ale waży ok 5kg

G
nazywam się Anty.... Anty JK ! 2011-07-05 18:26

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
dimitri 2011-07-05 22:19

Re: jaka młotowiertarka

JK, coś poręcznego w sensie, że lepiej mniejszego niż większego, a nie w sensie ilości funkcji.

Pytanko jak to w praktyce wygląda z tym podkuwaniem. Chodzi o te 3-4 kJ uderzenie. Czy tym bruzdę idzie sensownie podkuć pod rury wodne lub przewody elektryczne w ścianach ?

G
eryk7 2011-07-05 22:30

Re: jaka młotowiertarka

kolego potrzebujesz młot z funkcją wiercenia
a nie młotowiertarkę do takich bruzd

G
dimitri 2011-07-05 23:19

Re: jaka młotowiertarka

W takim razie do czego nadaje się to podkuwanie dla przykładu przy uderzeniu 3-4kJ ? Do skuwania glazury ?

Jak pisałem : to tylko remoncik 40m mieszkania.

G
eryk7 2011-07-05 23:27

Re: jaka młotowiertarka

dokładnie, więc mam dewalt 25124k i mogę nią spokojnie skuwać płytki, wiercić koronką fi 67 (w cegle, itongu) i podkuwać (w materiałach lekkich np cegła itong) w betonie też ale napradę zajedziesz narzędzie.do ciężkiej pracy mam hilti TE 76 Atc i ta maszynka radzi sobie w każdym materiale nawet w żelbecie i można wiercić koronką do fi 125 (ale raczej nie w żelbecie) właśnie zacznijmy od pytanie z czego masz ściany??

G
dimitri 2011-07-06 00:16

Re: jaka młotowiertarka

Ściany mam z czerwonej cegły.

G
eryk7 2011-07-06 08:43

Re: jaka młotowiertarka

domyślam się że cegła porotherm dziurawka ? myślę że podkujesz bruzdę po rurę ale pod fi 50? trochę kłucia będziesz miał ale dasz rade najlepiej wcześniej podetnij flexem i będzie ok. proponuje kupić otwornicę po puszek i gniazd, na mocowanie sds+ bardzo przydatne narzędzie , a napewno będziesz wymieniał gniazda na nowe. pozdrawiam

1 2