Formatowanie akumulatorów

G
Marcin33 2009-06-23 00:00

Formatowanie akumulatorów

Witam
Kupiłem nową wkrętarkę aku makita 6281 14,4v 2.0 ah.
Chcę by akumulatory długo mi służyły.
Słyszałem że im mniejszy prą ładowania przy formatowaniu tym potem będzie większa sprawność akumulatorów
Moje pytanie dotyczy tego czy mogę formatować baterie za pomocą taniej ładowarki z innego zestawu einhella 14,4 v
o prądzie ładowania 0,4A czy muszę używać oryginalnej ładowarki makita 2.6A? Dodam że akumulator idealnie pasuje do einhellowskiej ładowarki.
Za odpowiedzi z góry dziękuję

G
Wojtek 2009-06-23 00:00

Re:Formatowanie akumulatorów

Akumulataory wbrew pozorom i obiegowym opiniom sa bardzo delikatnymi i skomplikowanymi urządzeniami elektrycznymi i TRZEBA je ładować tylko i wyłącznie oryginalnymi ładowarkami bo to zapewni im zywotnosc.Ladowarka musi spelniac scisle zalozone przez producenta warunki pradowe i napieciowe. Ja kombinacje i oszczedzanie odradzam.
Co do formatowania to NIEPRAWDA jest ze im mniejszy prad tym lepiej, prad musi byc odpowiedni by zaszly odpowiednie zjawiska elektrochemiczne. Jedyna rada jest to ze:
akumulatory NiCd i NiMh bez wzgledu co pisze dostawca 3 krotnie rozladowujemy do konca i ladujemy od 12-16 godzin natomiast LiOn i LiPol nie formatujemy gdyz nie maja pamieci w tych akumulataroch wrecz trzeba dbac by nie rozladowywac ich do konca i nie przeladowywac od po prostu ladujemy tyle ile zaleca producent (po kilku trybach ladowania uzyskaja maksymalne parametry).

G
semir 2009-06-24 00:00

Re:Formatowanie akumulatorów

Po pierwsze nie formatowanie a formowanie,po drugie większość akumulatorów w elektronarzędziach jest już uformowana fabrycznie więc i w instrukcjach obsługi nie ma mowy o formowaniu,po trzecie jak sobie wyobrażasz formowanie akumulatora w godzinnej elektronicznej ładowarce ? [np takiej jak we wkrętarkach AEG]
I owszem można trzymac 16 godzin akumulator w ładowarce tylko co to da ?

G
Wojtek 2009-06-25 00:00

Re:Formatowanie akumulatorów

Tak przepraszam owszem formowanie ale chyba nie o to na tym forum chodzi. Ładowarki szybkie powinny byc stosowane tylko do akumulatorów LiOn LiPol a te jak pisalem nie wymagaja formowania a tylko ulozenia. Stosowanie tych ladowarek do innych akumulatorow to idiotzm i chwyt marketingowy bo reakcji chemicznych sie oszukac nie da i czas ladowania mozna nowymi technologiami stosowanymi w nich skrocic 10-20 % ale nie az tyle. Podpice do ladowarki na 16 godzin daje to ze bateria caly czas jest utrzymywana w maksymalnym stanie naladowania czyli ponad 99,5 % gdzie krzywa ladowania jest prawie plaska i zachodza bardzo wazne dla ogniwa procesy chemiczne zapewniajace jej dlugie dzialanie bez spadku wydajności ale to sie tyczy tylko NiMh NiCd.

G
JK 2009-06-26 00:00

Re:Formatowanie akumulatorów

Widze tu wiele błędnych opini, po pierwsze formowanie a nie formatowanie - ale to już zauważono.
Po drugie to ak. Li-Ion to chwyt marketingowy, bo właśnie takie akumulatory nie powinny być ładowanie ładowarkami 1-h. Najlepsze do tego są akumulatory NiCd właśnie! Bo to te ogniwa mają największą wytrzymałość termiczną zakres działania/ładowania od -5 do +50 stopni nawet. Ma ktoś z was komórke która baterie li-ion ładuje się tylko godzine? NIE, bo to szkodliwe dla tych akumulatorów.
Po trzecie akumlatory są fabrycznie uformowane(nie formowane) gdzyż gdyby były formowane od momentu produkcji aż do czasu sprzedarzy zacznie starciłyby na pojemności, ale proces formowania i tak dobrze wykonać w domu. Ponieważ od momentu formowania akumulatory nabieranią pełnej pojemności i z biegiem czasu ją tracą. czyli natruralnie "starzeją się"
Po czwarte akumulatory NiMh - nie wolno zbyt rozładowywać, oraz są wrażliwe na niskie temperatury.
Po piąte gdy mamy 1h ładowarkę, formowanie wykonujemy tylko ładując przez godzinę! Zostawianie ich na dłużej nie ma sensu, bo większość dobrych ładowarek po ok. 1 godzinie czasu wyłącza się. Długie ładowania przy formowaniu, dotyczą jedynie małych ładowarek 3/5/7 godzinnych, bo tam mimo naładowania ładowarka nadal doładowuje baterię. To tyczy głównie tanich i starych akumulatorów, gdzie ogniwa nie są tak dobre jak teraz.
Po szóste wreszcie, obecna technologia ogniw NiCd i Li-Ion jest na tyle udoskonalona, że oba typy są w minimalnym stopniu formowalne i szybkie godzinne ładowanie im nie szkodzi jak kiedyś. Z zasadą taką: Li-ion doładowujemy i bateria trzyma dłużej, NiCd tańsza ale wytrzymuje większe zakresy temperatur.

G
semir 2009-06-28 00:00

Re:Formatowanie akumulatorów

Dokładnie tak jest.
Li-on powinno się ładować dłużej -3-4 godziny i tak skonstruowane są ładowarki.
Od siebie dodam że przez parę lat pracowałem w Kanadzie gdzie narzędzia akumulatorowe są powszechnie używane na budowach-praktycznie większość narzędzi ma acu Ni-cd a to dlatego że dłużej wytrzymują przy niskich temperaturach.
Li-On stosuje się raczej do pracy w pomieszczeniach zamkniętych [wykończeniówka itp]
Konieczność prawie pełnego rozładowania przed ładowaniem kompensuje się szybkimi ładowarkami -nawet 30-sto minutowymi.
Inna sprawa że tam nikt nie patrzy na żywotność akumulatorów bo po prostu jak acu pada bez problemu kupuje się nowy.
Nigdy nie formowałem akumulatorów a w różnych markach wytrzymywały mi one tyle ile wytrzymać powinny.
Gdyby formowanie było potrzebne to na 100% byłoby to zaznaczone w instrukcji obsługi a takich informacji producenci nie podają więc trzeba założyć że ta czynnosć nie jest konieczna.

G
PawelM 2014-12-20 22:03

Re: Formatowanie akumulatorów

Witam
Zgadzam się w 100%!!
Akumulatorów li-ion nie formuje się!!nie wolno rozładowywać ponizej określonej wartości!!w przeciwnym razie akumulator może zostać uszkodzony ewentualnie stała utrata pojemności..
Formowanie ale nie zadne formatowanie zalecane jest w ogniwach Ni-Cd przez uciążliwy efekt pamięci...i od czasu do czasu Ni-MH tym bardziej jeśli w danej baterii znajduje się kilka lub kilkanaście ogniw by je wyrównać pojemnościowo!
Dodam jeszcze ze wystarczy poświęcić 1 minutę na ustawienia zasilania w laptopie by wydłużyć żywotność bateri do 8 lat!
Pozdrawiam wszystkich

G
kkk 2014-12-21 00:13

Re: Formatowanie akumulatorów

Generalnie nie da się nadmiernie rozładować akumulatora litowego, ponieważ pilnują tego wbudowane zabezpieczenia - chyba że przez bardzo długie nieużywanie. I uwaga ogólna - technologii wykonywania ogniw jest obecnie bardzo dużo i przy każdym sprzęcie indywidualnie należy zapoznać się z instrukcją.
A o jakich ustawieniach w laptopie kolega pisze ? Bo jest jeszcze coś takiego, jak ilość cykli ładowania i tu znowu ich ilość oraz definicja cyklu zależy od zastosowanych ogniw. W każdym razie laptop będący co dziennie na wyjeździe na pewno nie wytrzyma 8 lat.

1