Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

G
Marcin528 2012-08-25 17:49

Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

Witam. Trzy miesiące temu postawiłem dom z bali świerkowych 25x25cm. Teraz podchodzę do tematu szlifowania wykończającego ścian w środku. Wcześniej ekipa wyszlifowała papierem 40 szlifierką kątową. Niestety powierzchnia nie jest równa i widoczne są półokręgi po papierze.
Jaką drogą iść dalej aby ściany były gładkie? Tzn. jaką szlifierkę kupić i jakich papierów użyć.
Z góry dziękuję za porady.

Zdjęcia

G
Bel-ami 2012-08-27 16:32

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

Widzę, że nikt do tej pory nie odpowiedział. Co prawda nie jestem stolarzem, ale miałem trochę okazji pracować z drewnem i z tego co zauważyłem to najlepsze do szlifowana takich powierzchni będą szlifierka oscylacyjna albo mimośrodowa. Tyle, że oczywiście najistotniejsze są: jakość narzędzia i jego pracy (czyli jak to ma być szlifierka oscylacyjna to niech oscyluje a nie się trzęsie jak stara du..a:) ), odpowiednio dobrana granulacja papieru ściernego, prędkość itp. Ale to już powinien Pan wyłapać po pierwszych próbach i dostosować te parametry. Ceny szlifierek (tych przyzwoitych jakościowo) wahają się od około 200zł wzwyż za oscylacyjne do nawet 1000zł za mimośrodowe. Ale jak coś używane z głową to nawet tańsze modele (jak DWT czy Einhell) pewnie wytrzymają, byle nie wynalazki typu Nupower, Nutool czy jak te diabły zwą. No i oczywiście wspomniany wcześniej odpowiednio dobrany do tego zadania i oczekiwanego efektu papier ścierny. Poniżej 120-140 to nawet nie ma co się tykać tego materiału.

G
andrew 2012-08-27 21:51

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

SXE 425 lub 450 + papier PS18EK

oraz

wybrana oscylacyjna do rogów i krawędzi np.

RT-OS 30 + papier PS30D(w rolkach do przycięcia)


średni ten einhell, ale jako dodatkowe narzędzie powinien się nadać. BelAmi kiepsko prawi w kwestii granulacji. Zakoli po 40 jeszcze założonej na kątówkę(pewnie przyciskali) nawet 100 nie doszlifujesz. 60 80 max. Wykańczasz 100-120-150. Weź sobie gąbkę, wiadro wody i podnoś włókna. Po szlifie 120, moczeniu, szlifie 150 powierzchnia powinna być naprawdę ok. O ile te zakola najpierw usuniesz ;)

G
Bel-ami 2012-08-27 23:16

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

Andrew, Ja się tam nie upieram, jak ktoś ma większe doświadczenie w tej materii to niech pisze. Dobrze, że się odezwałeś, jeżeli wiesz co i jak to wyjaśnij dokładnie koledze. A DWT czy Einhell'a zasugerowałem bo zawsze mogą być jakąś opcją.
Z tą granulacją to pewnie masz rację, nawet nie pomyślałem o tych zakolach. Ale z drugiej strony nie spotkałem się też nigdy z takimi "kwiatkami". Jak szlifowałem u siebie to 60-80 zgrubnie, później gąbeczka i 120-150 i było gitara. A tutaj jeszcze trzeba poprawiać pierwsze szlifowanie...

G
Misiek 2012-08-29 13:37

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

Witam.
Na początek, do zgrubnego wyrównania polecił bym tasmówkę z ramką. Oczywiscie potrenować na początku, bo czasami ramka nie gwarantuje prostego szlifowania.
Wykaczenie oscylacją (stopa prostkątna) lub mimośrodem ( rogi, końcowe wygładzenie)
Oczywiście dobry dobór gradacji papieru.
Dla przypomnienia: Im niższa cyfra tym grubszy papier, jakość obrabianej powierzchni niższa (grubsze rysy)

Pozdrawiam

G
Misiek 2012-08-29 13:39

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

PS
Odkurzacz przemysłowy by się jeszcze przydał, bedzie mnie kurzu drzewnego i mniej kichania.

Pozdrawiam

G
Festool 2019-11-13 14:52

Re: Czym wyszlifować wewnątrz dom z bali?

Rotex 150

1