Oceń artykuł:
Ocena: 3,6/5
Ilość ocen: 10

Cięcie – jest to operacja rozdzielania materiału. Zaliczana jest do jednego z procesów obróbki plastycznej, polegającego na oddzielaniu jednej części materiału od drugiej.

Kup w Narzedzia.pl
Piła tarczowa Bosch GKS 190
W magazynie >10 szt.Zamów dziś do 14:00 a towar będzie u Ciebie jutro
499 PLN
Piła tarczowa Hitachi C7U2 UT
W magazynie >10 szt.Zamów dziś do 14:00 a towar będzie u Ciebie jutro
870,84 PLN 749 PLN
Piła tarczowa Makita 5103R
W magazynie 1 szt.Zamów dziś do 14:00 a towar będzie u Ciebie jutro
2 079 PLN
Piła tarczowa Rebir RZ 2-70-2+E
Wysyłka powyżej 12 dni
499 PLN
Piła tarczowa Makita 5104S
Wysyłka powyżej 12 dni
2 009 PLN
Piła tarczowa Makita 5143R
Wysyłka powyżej 12 dni
3 319 PLN
Pojęcie cięcia w procesie technologicznym.Cięcie – jest to operacja rozdzielania materiału. Zaliczana jest do jednego z procesów obróbki plastycznej, polegającego na oddzielaniu jednej części materiału od drugiej. Cięcie stosowane jest najczęściej w obróbce materiałów, które polega na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu aby nastąpiło w nim pęknięcie obrabianego przedmiotu.

Pilarka tarczowa.Pilarka tarczowa - elektronarzędzie przeznaczone do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna po linii prostej, z możliwością cięcia pod kątem do 45° z wykorzystaniem powierzchni oporowej. Po wyposażeniu elektronarzędzia w odpowiednią piłę możliwe jest cięcie metali nieżelaznych, lekkich materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych.

Budowa pilarki tarczowej.

1 Włącznik/wyłącznik
2 Blokada włącznika/wyłącznika
3 Gałka wstępnego wyboru prędkości obrotowej
4 Uchwyt dodatkowy
5 Przycisk blokady wrzeciona
6 Skala kąta ukosu
7 Klucz sześciokątny
8 Śruba motylkowa do ustawiania kąta cięcia
9 Śruba motylkowa do prowadnicy równoległej
10 Wskaźnik cięcia pod kątem 45°
11 Wskaźnik cięcia pod kątem 0°
12 Prowadnica równoległa
13 Osłona wahliwa (dolna)
14 Dźwignia przestawna osłony wahliwej
15 Płyta główna
16 Śruba motylkowa do regulacji kąta cięcia
17 Wyrzut wiórów
18 Osłona (pokrywa ochronna)


Dobór tarczy tnącej
Kluczowym elementem wydajnej pracy i optymalnego efektu cięcia jest właściwie dobrana tarcza tnąca. Inne narzędzie tnące przeznaczone jest do zgrubnego i szybkiego przecinania np. tarcicy budowlanej, a zupełnie inne do precyzyjnego docinania płyt laminowanych ( np. blaty kuchenne). Jakie cechy tarczy decydują o tym, że lepiej nadaje się do cięcia aluminium czy tworzyw sztucznych, a jakie decydują o tym, że jest to tarcza do uniwersalnych zastosowań.
By odpowiedzieć na te pytania należy zgłębić budowę pojedynczego zęba tnącego, a dokładniej poznać geometrię ostrza. Część robocza narzędzia jest ukształtowana przez kilka powierzchni widocznych na poniższym rysunku .

Jest to wyróżniona na szaro powierzchnia natarcia oraz przeciwstawiona jej powierzchnia przyłożenia. Powierzchnia natarcia ma najcięższe zadanie do wykonania podczas procesu skrawania. Ona bowiem przejmuje cały nacisk wióra oddzielanego od obrabianego materiału. Pozostałe powierzchnie ostrza, zwane powierzchniami przyłożenia, odgrywają - podczas skrawania drugorzędną rolę.
Najistotniejszym parametrem jest kąt natarcia, który decyduje o ”apetycie” ostrza na materiał. Może on przyjmować wartości od kilkunastu stopni dla cięcia zgrubnego do nawet wartości ujemnych przy cięciu np. aluminium.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na dokładność i szybkość cięcia jest liczba zębów. Tarcze z małą ilością zębów przeznaczone są do szybkiego lecz zgrubnego przecinania materiałów, natomiast te z drobnym uzębieniem są dokładne i nie wyrywają ciętych krawędzi.Odrębną grupę stanowią tarcze uniwersalne przeznaczone raczej do cięcia zgrubnego, skupione natomiast na różnorodności ciętych materiałów.

Mocowanie tarczy tnącej

W celu wymiany narzędzia roboczego najlepiej jest położyć elektronarzędzie na przedniej części obudowy silnika.

• Oczyścić tarczę 21 i wszystkie elementy
mocujące.
• Odchylić osłonę do tyłu i przytrzymać.
• Wstawić tarczę tnącą 21 na tulejkę mocującą
22. Kierunek cięcia zębów (ukazany przez
strzałkę umieszczoną na tarczy) musi być
zgodny z kierunkiem wskazywanym przez
strzałkę, umieszczoną na osłonie 18.
• Nałożyć podkładkę mocującą 20, po czym
nakręcić śrubę mocującą 19, obracając nią w odpowiednim kierunku. Należy przy tym zwrócić uwagę na właściwe położenie podkładki mocującej 22 i tulei mocującej 20.
• Nacisnąć przycisk blokady wrzeciona 5 i
przytrzymać w tej pozycji.

Praca z maszynąTarcze tnące należy chronić przed upadkami i uderzeniami. Elektronarzędzie należy przesuwać j z
równomiernym i lekkim posuwem przez materiał. Zbyt silny posuw powoduje zmniejszenie trwałości narzędzi roboczych i może doprowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.
Wydajność i jakość cięcia zależą w dużym stopniu od stanu i rodzaju uzębienia tarczy tnącej. Należy dlatego używać wyłącznie tarcz ostrych i mających uzębienie dostosowane do piłowanego materiału.
Przyłożyć włączone elektronarzędzie do obrabianego elementu i ostrożnie dokonać nacięcia wstępnego. Następnie kontynuować pracę energicznie i bez przestojów, aby wyeliminować niebezpieczeństwo sklejenia i przegrzania się ostrza.
Mocujemy przycinany element ściskami stolarskimi na stabilnej powierzchni w taki sposób, aby nie drgał i nie uginał się podczas pracy.
Dla ochrony strony dekoracyjnej, pomiędzy zacisk a przycinany materiał, wkładamy drewnianą podkładkę.
Tniemy zawsze po stronie nie pokrytej okleiną, aby uniknąć odprysków.
Wykreślamy linię przyszłego cięcia uwzględniając typ zębów i grubość ostrzaUwagi dotyczące bezpieczeństwa- Pilarkę należy mocno trzymać oburącz, a ręce ustawić w pozycji, umożliwiającej złagodzenie odrzutu. Należy zawsze znajdować się z boku tarczy tnącej; tarcza nie powinna się nigdy znaleźć w jednej linii z ciałem użytkownika.
- W żadnym wypadku nie wolno stosować uszkodzonych lub nieodpowiednich podkładek lub śrub, mocujących tarcze.
- Należy zawsze stosować tarcze tnące o właściwych rozmiarach zewnętrznych i o odpowiednim otworze mocowania tarcz (np. w kształcie gwiazdy lub okrągłym).
- Podczas prac, przy których elektronarzędzie mogłoby natrafić na ukryte przewody elektryczne lub na własny przewód, należy je trzymać tylko za izolowaną rękojeść.
- Należy używać odpowiednich przyrządów poszukiwawczych w celu lokalizacji ukrytych przewodów zasilających.
- W razie zaklinowania się tarczy tnącej lub przerwy w pracy, pilarkę należy wyłączyć, a tarczę pozostawić w obrabianym do momentu, aż tarcza całkowicie się zatrzyma. Nie należy nigdy próbować usuwać pilarki z obrabianego materiału lub ciągnąć jej do tyłu, dopóki tarcza całkowicie się nie zatrzyma. W przeciwnym wypadku może wystąpić odrzut.
- W żadnym wypadku nie wolno przytrzymywać przecinanego przedmiotu ręką, ani trzymać go na kolanach. Obrabiany przedmiot należy stabilnie umieścić na stałym podłożu.


Cięcie z prowadnicą i ukośneDo obróbki większych elementów lub cięcia prostych krawędzi można umocować na obrabianym przedmiocie deskę lub listwę w charakterze prowadnicy pomocniczej. Ciąć należy prowadząc podstawę pilarki wzdłuż prowadnicy pomocniczej.Szyna prowadząca umożliwia wykonywanie prostoliniowych cięć. Okładzina przeciwślizgowa zapobiega przesuwaniu się szyny prowadzącej, nie powodując jednocześnie jej uszkodzeń. Specjalna
powłoka na szynie prowadzącej zapewnia łatwe przemieszczanie elektronarzędzia.

Cięcie ukośne wykonujemy zwykle z użyciem prowadnicy równoległej. Ustawienie kata oraz głębokości cięcia powinno odbyć się przed włączeniem maszyny. Regulujemy ustawienie korpusu piły w stosunku do stopy w zakresie do 45° według podziałki umieszczonej na maszynie.Konserwacja i serwis- Przed wszystkimi pracami przy elektronarzędziu należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda.
- Aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę, elektronarzędzie i szczeliny wentylacyjne należy utrzymywać w czystości.
- Tarcze tnące bez pokryć teflonowych mogą być chronione przed korozją poprzez nałożenie cienkiej warstwy oleju bezkwasowego. Przed użyciem należy usunąć olej, gdyż może on zabrudzić drewno.
- Odchylna osłona musi móc się zawsze swobodnie poruszać i samoczynnie zamykać. Dlatego też należy zawsze utrzymywać zakres jej ruchu w czystości. Pył i wióry należy usuwać, przedmuchując sprężonym powietrzem lub za pomocą pędzelka.
- Jeśli urządzenie, mimo dokładnej i wszechstronnej kontroli produkcyjnej ulegnie kiedykolwiek awarii, naprawę powinien przeprowadzić autoryzowany serwis elektronarzędzi


* Pola wymagane
Dodaj komentarz