Oceń artykuł:
Ocena: 2,9/5
Ilość ocen: 15

Na rynku czeka na Ciebie szeroka oferta kosiarek spalinowych. Chcesz kupić kosiarkę spalinową i nie wiesz, co wybrać? Spróbujemy Ci w tym pomóc

Zobacz bogaty wybór kosiarek spalinowych w sklepie narzedzia.pl

 

Kosiarka z napędem czy bez?

Na początku musimy się zastanowić, czy zależy nam na kosiarce spalinowej samobieżnej, czyli kosiarce z napędem. Tego typu kosiarki spalinowe idealnie sprawdzają się podczas pracy na nierównym terenie posiadającym wzniesienia. W tym przypadku kosiarka  samobieżna spełni swoje zadanie. Jeśli mamy duży teren do koszenia, lepszym rozwiązaniem będą małe traktorki.

 

 

Ponadto, kosiarki spalinowe z napędem są łatwe w prowadzeniu. Praktycznie nie potrzebujemy siły do ich pchania, bowiem sprzęt ten jedzie wręcz sam. Skręcanie kosiarką z napędem też nie sprawia problemu. Jeżeli jednak chodzi o innego typu manewrowanie, jak np. cofanie, zatrzymywanie się, slalom między drzewkami, to lepsza okaże się kosiarka bez napędu. Z tego rodzaju sprzętem czynności te wykonamy szybciej i z większą łatwością. Godną polecenia kosiarką spalinową bez napędu jest kosiarka NAC M510 (ok. 700 zł). Większe możliwości prezentuje kosiarka Makita PLM4617 (ok. 1200 zł).

 

 

Reasumując, kosiarki z napędem najlepiej sprawdzą się na obszarach, na których nie trzeba dużo manewrować, trawnikach o powierzchni od 600 m2 do 2000 m2, nierównym terenie. Wśród tego typu urządzeń warto wymienić kosiarkę spalinową ITAMATI, dysponującą ośmioma stopniami regulacji wysokości koszenia.

 

                                                             
                             

 

                                                                  

Szerokość i wysokość koszenia

Po zdecydowaniu, czy potrzebujesz kosiarki wyposażonej w napęd, czy nie, powinienieś uwzględnić szerokość koszenia, jaka będzie Cię satysfakcjonowała. Szerokość robocza w kosiarkach spalinowych wynosi od ok. 40 cm aż do ok. 56 cm. Pamiętajmy, że wąskimi kosiarkami łatwiej się manewruje, a większa szerokość robocza pozwoli szybciej skosić trawę na rozległym obszarze.  Gdy już ustalimy, jaką szerokość koszenia ma mieć nasza kosiarka, zastanówmy się, czy zależy nam na regulowaniu wysokości koszenia trawy. Większość kosiarek spalinowych posiada taką regulację. Największe możliwości w tym zakresie zapewnia kosiarka spalinowa z napędem NAC WR6520 (ok. 1000 zł) - od 20 do 90 mm.

 

 

Z koszem czy bez?

Następna kwestia: kosiarka z koszem czy bez? Jeśli zależy Ci na ładnym, estetycznym trawniku polecamy kosiarkę z koszem. Taki sprzęt w wygodny sposób zbierze skoszoną trawę. Dobry przykład stanowi kosiarka spalinowa z napędem Hecht 546 SX. Jeżeli decydujemy się na kosiarkę z koszem, istotna jest także jego pojemność. Odpowiednio dobrana pozwoli Ci uniknąć przerw wymuszonych na opróżnienie kosza.

 

 

Idealnym rozwiązaniem dla kosiarek spalinowych bez kosza jest instalowanie noża mulczującego. Dzięki tej funkcji trawa jest wielokrotnie łamana. W efekcie mulczowania możemy zapomnieć o kupkach trawy, które pozostawione wysychają i zostawiają plamy na trawniku. Ponadto zabiegi mulczowania korzystnie wpływają na glebę. W tym miejscu polecamy kosiarkę spalinową Makita PLM5121 (ok. 600 zł).

 

 

Silnik, czyli serce kosiarki

W większości producenci kosiarek spalinowych montują wysokiej jakości silniki firmy BRIGGS&STRATTON. Wybierając kosiarkę z takim silnikiem zyskujesz pewność, że nie będziesz miał problemu z dostępnością części i serwisem. Ponadto, kosiarki wyposażone w silnik BRIGGS&STRATTON wyróżniają się długą żywotnością, niezawodnością i znaczącą mocą.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • tomek 2015-06-26

  Ja polecam kosiarkę spalinową Hecht 546 SX. Jestem zadowolony z zakupu. Mocna maszyna za rozsądne pieniądze. Od poczatku lata wykosiłem już w sumie z półtora hektara i wszystko działa jak w zegarku.

 • Marcin 2015-06-25

  Zastanawiam się nad zakupem kosiarki spalinowej. Waham się bo chciałem kupić BOSCH, bo już miałem ale słyszałem, że dobre są też STERWINS. Co myślicie ?

 • raffall 2014-07-12

  ja postawiłem na kosiarkę elektryczną combi 36 E marki stiga. Sprzętem można pracować w trzech systemach koszenia, są nimi: mulczowanie, zbieranie do kosza i tylny wyrzut.

 • minerik 2014-04-08

  Silnik w kosiarce spalinowej to podstawa, moja kosiarka stigi ma silnik SA 45 OHV z napędem DSA. Ponadto ma 70-litrowy kosz ze wskaźnikiem napełnienia. Warto zainwestować ciut więcej w kosiarkę tak by posłużyła kilka sezonów i nie szwankowała przy każdym koszeniu.

 • komentator 2014-03-14

  hmm, na koniec artykułu polecają Briggs&Stratton, ale patrząc na dane techniczne silników Hondy i B&S, podstawowe silniczki Hondy (np. GCV 135 - GCV 160) mają o wiele lepsze parametry niż topowe B&S (650 i 700+), poza tym większość sprzedawców posiadających w swej ofercie kosiarki z silnikami B&S podaje ich nieprawdziwą moc w KM. Z doświadczeń na moim ogródku wynika, że silnik Hondy o mocy (podawanej przez sprzedawcę i serwis) 4,4 KM jest znacznie mocniejszy niż dowolny B&S o mocy "sprzedawczej" 7KM :)

* Pola wymagane
Dodaj komentarz