Koszty dostawy

Przy zakupie powyżej
1 000 PLN dostawa gratis (dla wysyłek standardowych).

Masz pytania? Zadzwoń!

52 323 68 00
Od pn. do pt. 8:00 - 17:00
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Wybór myjki ciśnieniowej nie należy do rzeczy łatwych. Na rynku czeka bowiem szeroki wachlarz wysokociśnieniowych urządzeń myjących. Aby dobrać właściwie myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Artykuł ten ma Wam pomóc w wyborze idealnej myjki spełniającej wszystkie potrzeby.

Myjka profesjonalna czy do użytku domowego?

Przede wszystkim przy wyborze właściwej myjki ciśnieniowej należy rozstrzygnąć, czy chcemy wykonywać nią prace profesjonalne, czy też drobne prace porządkowe w domu i ogrodzie – myjki przeznaczone do mycia tarasów, samochodów, motocykli, rowerów czy kosiarek.  To, które urządzenie wybierzemy zależy od czasu, jaki myjka ciśnieniowa będzie pracować - czy będą to okresy pracy ciągłej, czy sporadyczne użytkowanie. Przy pracy z myjką ciśnieniową profesjonalną nie ma rygorów związanych z cyklem działania. Teoretycznie jest ona stworzone do pracy długotrwałej. Dla przykładu myjki firmy KARCHER mają HD przed symbolem, co oznacza, iż mamy do czynienia z myjką wysokociśnieniową profesjonalną. Trochę inaczej wygląda kwestia myjek do użytku domowego. Z tego typu sprzętem myjącym możemy pracować nawet codziennie, ale w niedługich czasowo cyklach – kilkunastominutowych. Praca podzielona na etapy z wyraźnymi przerwami  sprawia, że urządzenie ciśnieniowe nie będzie się przegrzewać, co z kolei zapewni jej dłuższą, niezawodną pracę.

 

Maksymalne ciśnienie

Powinniśmy także ustalić jakiego typu zabrudzenia będziemy usuwać – czy będą to kurz, pył, błoto czy oleje, smary, mchy i porosty. Jeśli określimy już z jakiego typu zabrudzeniem będziemy mieli do czynienia, wtedy możemy określić najbardziej interesujący nas parametr, a mianowicie ciśnienie maksymalne pod jakim woda będzie wydostawała się z dyszy. Zatem chcąc usunąć większy brud szukamy myjki z jak największym ciśnieniem. Musimy jednak pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Myjki do użytku domowego to głównie urządzenia nieprzekraczające 150 bar. Wśród tego typu modeli godna polecenia jest myjka wysokociśnieniowa Aquatak Bosch 100 COMPACT (ok.350zł) – 100bar – oraz myjka wysokociśnieniowa KARCHER X-Range 2.110 (ok.600zł) – 100bar i nieco silniejsza myjka ciśnieniowa NAC 1750W (ok.300zł) – 125bar. Większe ciśnienia w myjkach, czyli do 500 bar stosowane jest głównie do czyszczenia bardzo silnych zabrudzeń, pracuje na dużych powierzchniach: kostka brukowa, elewacje budynków. Przeznaczone są one do profesjonalnego użytkowania. Dzięki dużemu ciśnieniu, wydatkowi wody ok. 500l/h usuwanie trudnych zanieczyszczeń takich jak mech, trawa, ślady po oponach, plamy oleju i spłukiwanie zanieczyszczeń staje się szybkie, dokładne i bezproblemowe. Do usuwania uciążliwych zanieczyszczeń tego typu idealne są myjki Makita: HW131 (ok.2000zł) czy bardziej zaawansowana HW151 (ok.2700zł). Ciekawie w tej klasie prezentuje się też myjka ciśnieniowa BlackDecker PW 1700 SPL (ok.400zł) – 200bar.

 

Głowica pompy

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących jest materiał, z którego została wykonana głowica pompy myjki ciśnieniowej. Możemy wyróżnić 3 surowce używane do budowy głowicy pompy urządzenia: tworzywo sztuczne, aluminium oraz mosiądz. Wysoka skuteczność działania jest osiągalna, dzięki metalowej pompie. W aluminiową pompę wyposażona jest myjka ciśnieniowa BlackDecker PW 1700 SPL (ok.400zł). Materiał, z którego wykonana jest pompa ma wpływ na trwałość i wytrzymałość w trakcie dalszej eksploatacji danej myjki ciśnieniowej, przy czym najwyżej oceniany jest mosiądz, który służy do konstrukcji głowicy pompy ciśnieniowej profesjonalnych agregatów czyszczących, np. myjka wysokociśnieniowa Bosch GHP 8-15XD (ok.4000zł).

 

 

 

 

 

 

 

 

Osprzęt

Ostatnim elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć jest osprzęt. W skład osprzętu podstawowego, w który wyposażone są wszystkie myjki ciśnieniowe wchodzi: wąż ciśnieniowy (przewód ciśnieniowy), pistolet, lanca i dysza. Oprócz niego może występować osprzęt dodatkowy, który zainteresuje profesjonalistów. Możemy bowiem kupić myjkę z zestawem do piaskowania czy zestawem do czyszczenia kanalizacji, lancą i dyszą pianową, różnego rodzaju szczotkami obrotowymi, turbo dyszami, wężami ciśnieniowymi, dyszami wielostrumieniowymi, itp. Modelem bogatym w innowacyjne wyposażenie jest myjka wysokociśnieniowa Makita HW151 (ok.2000zł). Myjka HW151 posiada między innymi lancę TURBO, wąż wysokociśnieniowy, adapter węża z filtrem wody, wbudowany bęben na wąż. Są dwa rodzaje osprzętu z uwagi na zastosowanie materiałów do jego wykonania. Pierwszy to tworzywo sztuczne – tego typu osprzęt z reguły montowany jest w urządzeniach czyszczących wysokociśnieniowych adresowanych do użytku domowego. Drugi rodzaj osprzętu montowanego z kolei w profesjonalnych myjących urządzeniach wysokociśnieniowych to połączenie stali z mosiądzem oraz specjalny rodzaj gumy, często olejoodpornej, stosowanej do wyrobu węży ciśnieniowych wraz ze stalowym oplotem, chroniącym węże przed przetarciem i deformacją.

 

Podsumowując

Jak widać dobranie odpowiedniej myjki ciśnieniowej nie jest zadaniem łatwym i pozostawienie go przypadkowi będzie się mścić podczas pracy. Mycie ze źle dobranym urządzeniem będzie nieskuteczne i pracochłonne. Mamy nadzieję, że nasz poradnik trochę rozjaśnił Wam temat i pozwoli dobrać odpowiednią myjkę ciśnieniową.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
Dodaj komentarz